Polskie Radio
Section05

Bruksela

Ambasador Litwy przy UE: szybkie nałożenie nowych sankcji na reżim w Mińsku jest konieczne

Ambasador Litwy przy Unii w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką podkreślił, że "szkoda, że niestety już od prawie pięciu miesięcy nie możemy dojść do porozumienia w sprawie pakietu, który miał dostosować sankcje na Białoruś do tych rosyjskich". - Powodem są żądania kilku krajów dotyczące złagodzenia restrykcji wcześniej nałożonych i wyłączenie z nich białoruskich nawozów - wyjaśnił Arnoldas Pranckeviucius.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska sankcje sankcje Unii Europejskiej Litwa Europa Beata Płomecka

TYLKO U NAS Ambasador Litwy przy UE dla Polskiego Radia: jesteśmy za szybkim przyjęciem sankcji wobec Białorusi

Ambasador Litwy przy Unii Europejskiej zaapelował o szybkie przyjęcie sankcji wobec Białorusi i podkreślił sprzeciw wobec łagodzenia restrykcji wcześniej nałożonych. Arnoldas Pranckeviucius w wywiadzie dla Polskiego Radia odniósł się do zabiegów grupy krajów na czele z Portugalią, które chcą wyłączeń dla białoruskiej soli potasowej i tym samym kilku producentów nawozów sztucznych. - Te wyłączenia są błędem, moralnie złe. Jeśli by zostały przyjęte mogłyby pomóc Łukaszence odzyskać wpływy z eksportu potasu, który, jak wiemy, odpowiada za 4 proc. PKB Białorusi i jest głównym źródłem finansowania reżimu Łukaszenki - powiedział ambasador Litwy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Unia Europejska Beata Płomecka

Rośnie napięcie na linii Bruksela-Rzym. Stawką wypłata trzeciej transzy pieniędzy z Funduszu Odbudowy

"Bruksela i Partia Demokratyczna wywierają coraz większą presję na rząd. Ataki opozycji stają się coraz bardziej zaciekłe" - ocenił włoski dziennik "Avvenire". Sekretarz opozycyjnej Partii Demokratycznej (PD) Elly Schlein krytykuje gabinet Giorgi Meloni za proponowane reformy gospodarcze, a to samo robi unijny komisarz ds. gospodarki, także wywodzący się z PD, Paolo Gentiloni. Stawką jest wypłata trzeciej transzy pieniędzy z Funduszu Odbudowy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Rzym Unia Europejska

Zdaniem europoseł Spurek fermy powodują rozwój wirusów i bakterii. Jest riposta francuskiego polityka

Fermy zwierząt zamieniają życie tysięcy Europejczyków w piekło, bo z powodu smrodu ludzie nie mogą wyjść na spacer z dziećmi ani otworzyć okien. Fermy powodują rozwój wirusów i bakterii - pisze europoseł Sylwia Spurek (Zieloni) w liście do innych europosłów i namawia ich do przyjęcia uchwały PE w tej sprawie. Na wsi "owady gryzą latem, ptaki rano hałasują, a wiosną pyłki powodują kichanie" - odpowiada jej francuski europoseł Jeremy Decerle z partii prezydenta Emmanuela Macrona.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka Europarlament ŚWIAT

"W walce o wolną przyszłość Ukrainy i całej naszej Europy, bronimy się razem". Zełenski z przesłaniem w Brukseli

Od Oceanu Atlantyckiego do wschodniej granicy Ukrainy, wyznajemy te same zasady w naszym życiu społecznym, w rządzeniu naszymi krajami - mówił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo odtworzonym podczas posiedzenia Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski Ukraina Europa wojna na Ukrainie Unia Europejska Rosja ŚWIAT

Sankcje UE na Białoruś. Szef MSZ Litwy: konieczne jest ich szybkie nałożenie

Minister spraw zagranicznych Litwy negatywnie ocenił przedłużające się negocjacje w sprawie sankcji wobec Białorusi. Gabrielius Landsbergis jako niedopuszczalne ocenił łączenie przez niektóre kraje nowego pakietu restrykcji wobec reżimu w Mińsku z łagodzeniem sankcji wcześniej nałożonych. Szef litewskiego MSZ mówił o tym przed rozpoczęciem narady ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka sankcje sankcje Unii Europejskiej Unia Europejska Komisja Europejska Białoruś

Bruksela krytykowana za plan pomocy dla rolników. "KE musi wypracować wspólną politykę"

Bruksela zmaga się z coraz większą krytyką po tym, jak Komisja Europejska zapowiedziała przyznanie pięciu państwom pakietu pomocowego w wysokości 100 mln euro dla rolników poszkodowanych z powodu zalania rynków tańszymi ukraińskimi produktami. Decyzję KE w liście skrytykowali ministrowie rolnictwa z 13 krajów. - W tej chwili konieczne jest wypracowanie przez Komisję wspólnej polityki rolnej dla Ukrainy - ocenia dr Andrzej Anusz, ekspert Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska ŚWIAT Europa rolnictwo Michał Strzałkowski