Polskie Radio
Section05

budżet Polski

Eksperci: ostrożny budżet jest wskazany w trudnych czasach

Warto pomyśleć, aby jak najwięcej pieniędzy, przeznaczyć na ochronę zdrowia, a część na edukację młodzieży i pracowników do potrzeb nowoczesnego rynku pracy. To, że mamy w budżecie więcej pieniędzy niż zakładano wynika z ostrożnego planowania – oceniali goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i Adam Ruciński z firmy BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska inflacja COVID-19

"Nie przewiduję problemów z powodu lockdownu". Minister finansów o budżecie na 2022 rok

- Jak przyjdzie kolejna fala, to wtedy będziemy się zastanawiać. Finanse publiczne są względnie bardzo zdrowe. W sierpniu zamiast deficytu w budżecie mieliśmy 43 mld zł nadwyżki. Myślę, że wystarczająco pieniędzy by było, gdybyśmy potrzebowali, ale nie przewiduję większych problemów, żeby finansować gospodarkę z powodu lockdownu - powiedział w audycji "Sygnały dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA pieniądze Tadeusz Kościński Ministerstwo Finansów Grzegorz Jankowski lockdown Koronawirus w Polsce COVID-19

Rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok. Kościński: finanse publiczne są w dobrym stanie

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2022 rok. Prognozowane przychody państwa w przyszłym roku wyniosą 481,4 miliarda złotych, a wydatki - 521,4 miliarda złotych. - Polska gospodarka funkcjonuje bardzo dobrze, finanse publiczne są w dobrym stanie - mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister finansów Tadeusz Kościński.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tadeusz Kościński POLSKA społeczeństwo

Eksperci: kolejny ostrożny budżet na okres przejściowy

Projekt budżetu państwa na 2022 r. został skrojony na czas przejściowy. Jest tak ostrożny, jak kilka wcześniejszych. Kładzie nacisk na inwestycje ze wskazaniem na rozwój tych publicznych. Mamy na to środki, ale europejskie pieniądze z Planu Odbudowy będą nam niezbędne, chociażby na transformację energetyczną - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska finanse publiczne deficyt budżetowy

"Efekt ciągłości i skuteczności polityki fiskalnej". Prof. Modzelewski o zmniejszeniu deficytu

- Dynamika przyrostu dochodów budżetowych jest szybsza niż przyrost PKB. Efektywność systemu wzrasta pomimo braku wzrostu obciążeń podatkowych - mówił w PR24 prof. Witold Modzelewski (Instytut Studiów Podatkowych), komentując zmniejszenie deficytu budżetowego zapowiedziane w nowelizacji ustawy budżetowej.
Zobacz więcej na temat:  podatek ustawa POLSKA Polskie Radio 24 Witold Modzelewski Antoni Trzmiel GOSPODARKA polityka vat

Piotr Patkowski: w budżecie na rok 2022 spełnimy dwa ważne wymogi z Maastricht

Projekt budżetu na rok 2022 ma charakter przejściowy, bo sam COVID-19 jest czymś nieprzewidywalnym, ale to jeszcze nie będzie czas na konsolidacje finansów i zaciskanie pasa - stwierdził Piotr Patkowski, wiceminister finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA deficyt budżetowy Komisja Europejska Unia Europejska emerytury mundurowe płace NFZ służba zdrowia pkb

Ekspert: tylko urealnienie niskiej dziś składki zdrowotnej umożliwi dofinansowanie ochrony zdrowia

Mamy niską składkę zdrowotną jak na skalę europejską i niewystarczające nakłady na ochronę zdrowia. Dlatego dziwi opór środowisk przedsiębiorców przed jej urealnieniem, jakim jest odejście od ryczałtu na rzecz jej powiązania z rzeczywistymi dochodami – oceniał w audycji "Rządy pieniądza" Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu  Ekonomicznego. W opinii Jeremiego Mordasewicza z Konfederacja Lewiatan problemem jest to, że system podatkowo-składkowy jest skomplikowany, niezrozumiały dla przedsiębiorców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki cit pracodawcy fiskus

Eksperci: rosnąca konsumpcja oznacza odbudowę gospodarki

Wzrost konsumpcji to bardzo dobry wskaźnik dla całej gospodarki, ale też dla poszczególnych producentów i usługodawców, którzy mogą być spokojni, że na etapie odbudowy po pandemii znajdą nabywców na swoje towary i usługi. Dlatego tak ważna jest odbudowa popytu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i dr Przemysław Kwiecień z XTB.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NBP inflacja dług publiczny gus