Polskie Radio
Section05

budżet ue

"Polska już płaci za sukces gospodarczy". Eksperci w PR24 o propozycji nowego budżetu UE

Goście Polskiego Radia 24: Kazimierz Krupa (Kancelaria DrawBridge), Cezary Mech - były wiceminister finansów i Mateusz Walewski (Bank Gospodarstwa Krajowego) w audycji Rządy pieniądza apelowali o twarde negocjacje z Brukselą w sprawie propozycji nowego budżetu Unii Europejskiej. Warszawa w nowym budżecie na lata 2021-2027 może otrzymać na politykę spójności około 64 miliardów euro, czyli prawie o 20 miliardów euro mniej niż obecnie.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska Unia Europejska Brexit Komisja Europejska budżet unijny

Polska nadal największym beneficjentem funduszy spójności

Komisja Europejska opublikuje dziś propozycję podziału pieniędzy na unijne kraje w nowym budżecie na lata 2021-2027. Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że z polityki spójności nasz kraj otrzyma 64 miliardy 400 milionów euro. To o 23,3 procent mniej niż w obecnym budżecie, choć i tak Polska pozostanie największym beneficjentem funduszy spójności. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Andrzej Sadowski (Centrum Im. Adama Smitha) i dr Marian Szołucha (Akademia Finansów i Biznesu Vistula).
Zobacz więcej na temat:  fundusze unijne fundusze europejskie

Nowy budżet UE. Dziś propozycja podziału pieniędzy

Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że z polityki spójności nasz kraj otrzyma 64 miliardy 400 milionów euro. To o 23,3 procent mniej niż w obecnym budżecie, choć i tak Polska pozostanie największym beneficjentem funduszy spójności. To na razie projekt budżetu. Ostatecznie o jego kształcie zdecydują unijne kraje. Wymagana jest jednomyślność.
Zobacz więcej na temat:  budżet UE 2021-2027 Komisja Europejska Beata Płomecka ŚWIAT nowy budżet UE

Rolnicy niezadowoleni z propozycji nowego budżetu UE

W kolejnym okresie unijnego finansowania polscy rolnicy mają dostać mniej pieniędzy. To następstwo cięć planowanych w budżecie Unii Europejskiej. Takie ustalenia znalazły się w projekcie przygotowanym przez Brukselę. Ich potwierdzenia - jeszcze nieostatecznego - można się spodziewać w tym tygodniu. Rolnicy nie są zadowoleni z propozycji Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska rolnictwo Komisja Europejska budżet UE 2021-2027

Marszałek Sejmu w Czechach. Wśród tematów budżet UE

- Polska i Czechy powinny bardzo mocno zaakcentować brak zgody na przeniesienie unijnych funduszy z Europy Wschodniej do Południowej; to się odbędzie kosztem naszych państw i Grupy Wyszehradzkiej - oświadczył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Marszałek przebywa od środy z wizytą w Pradze. W czwartek spotkał się z szefem Izby Poselskiej Radkiem Vondraczkiem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Czechy Marek Kuchciński Sejm dyplomacja

Minister: Polska jest piątym najbiedniejszym krajem UE

Prrojekt budżetu KE w odniesieniu do dochodu narodowego brutto jest mniej więcej na tym samym poziomie. Ale środki przeznaczone na politykę spójności i rolną są znacząco mniejsze. 10-procentowe obcięcie w przypadku polityki spójności, a nie 7-procentowe, jak deklarowała KE. Myśmy to policzyli. Głębsze są jeszcze cięcia we wspólnej polityce rolnej – nie 5, ale 15 procent – mówił minister Jerzy Kwieciński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Jerzy Kwieciński Łukasz Karusta

Nowy budżet UE. Eksperci za sojuszem Polski z Węgrami

Goście Polskiego Radia 24: Mariusz Adamiak (PKO BP), dr Stanisław Cichocki (Uniwersytet Warszawski) i dr Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers) ocenili w audycji Rządy pieniądza, że taki sojusz może przynieść korzyści Polsce i Węgrom. O współpracy dwustronnej oraz sprawach Unii Europejskiej, w tym nowego budżetu UE rozmawiał w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim premier Viktor Orban.
Zobacz więcej na temat:  Węgry Unia Europejska Komisja Europejska finanse publiczne budżet UE 2021-2027

Polska reanimuje grupę przyjaciół polityki spójności

Minister spraw zagranicznych zapowiedział, że niebawem w polskim przedstawicielstwie w Brukseli odbędzie się spotkanie nieformalnej grupy przyjaciół polityki spójności. To reaktywacja grupy, którą w przeszłości tworzyło 11 państw zainteresowanych tym, by budżet polityki spójności był jak największy i służył wyrównywaniu różnic między „starymi” i „nowymi” członkami UE. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Jacek Czaputowicz