Polskie Radio
Section05

choroby zakaźne

Rewolucja pod szkiełkiem. Robert Koch i jego bakterie

Zarazki wywołujące choroby? W XIX wieku większość lekarzy odrzucało taką możliwość. Bardziej atrakcyjna wydawała się teoria samorództwa sprzed 2200 lat. Ideę tę obalił Ludwik Pasteur, ale dopiero Robert Koch w naukowy sposób udowodnił chorobotwórczość niektórych drobnoustrojów.
Zobacz więcej na temat:  Robert Koch bakterie gruźlica Wrocław Niemcy epidemia wąglik nagroda Nobla medycyna lekarz choroba choroby płuc HISTORIA

Powraca zagrożenie. "Wirus się przeobraża"

- Musimy zdawać sobie sprawę, że ten wirus jest coraz bliżej człowieka. Nie potrafi przenosić się między ludźmi, dlatego nie straszymy pandemią, natomiast musimy tego wirusa obserwować, żeby nie zaskoczył nas tak jak koronawirus - mówił w Polskim Radiu 24 dr n.med. Paweł Grzesiowski, lekarz, pediatra, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie szczepienia Paweł Grzesiowski ptasia grypa

Wzrasta liczba zachorowań na odrę. Jak długo utrzymuje się odporność po szczepieniu?

WHO i lekarze alarmują, że wzrasta liczba zachorowań na odrę. "Jestem zaszczepiony, mnie to nie dotyczy" - mówi wiele osób. A to błąd. Wiele szczepionek daje ochronę na kilka, kilkanaście lat, a nie na całe życie. Jak długa jest ochrona w przypadku szczepionek na tężec, odrę, świnkę, gruźlicę, polio czy wirusowe zapalenie wątroby typu B? Które choroby (mimo szczepień w dzieciństwie) mogą nas dotknąć w życiu dorosłym? A które szczepionki chronią nas na całe życie?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie choroba szczepienia medycyna Roman Czejarek społeczeństwo Paweł Grzesiowski infografika

PR24 Rośnie zagrożenie odrą. "To choroba niebezpieczna, mogą wystąpić poważne komplikacje"

- Odra rozwija się przede wszystkim u najmłodszych dzieci, które jeszcze nie zdążyły być zaszczepione albo zostały zaszczepione tylko jedną dawką. To choroba niebezpieczna, mogą wystąpić po niej poważne komplikacje. Nie możemy jej traktować jako łagodnej choroby wieku dziecięcego - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, zastępca dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych UMCS w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo