Polskie Radio
Section05

dyplomacja

Rośnie zainteresowanie nauką języka polskiego w Chinach. Polski jest modny

Jednym z czynników zachęcających chińskich studentów do nauki języka polskiego jest położenie geograficzne Polski. Są ciekawi zachodniego stylu życia, tego, jak się żyje w zupełnie innej części świata. Nie bez znaczenia jest także bardzo wysoka jakość nauczania naszego języka na chińskich uczelniach. Robią to znakomicie przygotowani lektorzy NAWA. Zapraszamy na spotkanie z jednym z nich, dr Andrzejem Ruszerem.
Zobacz więcej na temat:  język polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chiny Ministerstwo Edukacji i Nauki KULTURA

MSZ i Poczta Polska będą współpracować, by promować polskie dziedzictwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Poczta Polska podejmują wspólne działania na rzecz promowania polskiego dziedzictwa kulturowego. Współpraca obejmie w szczególności wspólne inicjatywy na rzecz popularyzacji priorytetów polityki zagranicznej, służącej kształtowaniu pozytywnego wizerunku Polski i Polaków oraz zacieśnianiu relacji z Polonią i Polakami za granicą.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Poczta Polska Polonia

Ławrow grozi zerwaniem stosunków z UE? Sarzyńska: o Rosji się mówi, a to służy Kremlowi

- Wydaje mi się, że to była zamierzona dwuznaczność, która jest na rękę władzom Kremla. Bo gdyby czynić Kremlowi zarzut, że to jest groźba, to zawsze mogą powiedzieć: "nie, nie, my zostaliśmy źle zrozumiani". Ale jednak to takie złowróżbne znaczenie gdzieś tam wisi i idzie w świat - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Sarzyńska z TVP komentując wypowiedź Siergieja Ławrowa o gotowości do zerwania stosunków z UE. Gościem "Debaty dnia" był także Hubert Biskupski z "Super Expressu".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Siergiej Ławrow Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Maciej Jastrzębski Moskwa Unia Europejska

"Jest pogwałceniem solidarności europejskiej". Joanna Lichocka o Nord Streamie 2

- Nie jest to projekt, który wynika z solidarności europejskiej, ale jest jej pogwałceniem. Uderza on w kraje Europy Środkowo-Wschodniej i jest to też realizowane przez Rosję - powiedziała o konsekwentnym dążeniu Niemiec do zrealizowania budowy Nord Streamu 2 Joanna Lichocka z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji "Dwie strony" był także Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Rosja Niemcy gazociąg północny pieniądze Unia Europejska koalicja obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Dariusz Joński Joanna Lichocka ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Relacje Bruksela-Moskwa. Wiceszef MSZ: sytuacja w Rosji jest dla UE wielkim testem

- Aktualna sytuacja w Rosji jest wielkim testem dla UE czy chce ona zamykać oczy na rzeczywistość, czy chce być odpowiedzialnym liderem globalnym. Nie da się nim być, jeśli ignoruje się to, co robi władza Putina - ocenił politykę zagraniczną Unii Europejskiej Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Siergiej Ławrow Unia Europejska Polityka zagraniczna Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Bruksela Moskwa Europarlament Aleksiej Nawalny więźniowie polityczni Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa

Guzy o słowach Steinmeiera ws. NS2: widać tam mentalność niemieckiej opinii publicznej w stosunku do Rosji

- Widać wyraźnie, że jest to projekt motywowany nie tylko biznesowo, ale przede wszystkim politycznie. W wypowiedzi prezydenta Niemiec jest jeszcze jedna informacja. Widać tam mentalność niemieckiej opinii publicznej, jeśli chodzi o relacje z Rosją. Dla nich są one szczególne - powiedział o polityce niemiecko-rosyjskiej w kontekście budowy Nord Stream 2 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Niemcy Nord Stream 2 pieniądze gospodarka niemiec gospodarka rosji Władimir Putin Moskwa Berlin ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Unia Europejska

Wypowiedź Steinmeiera otwiera dyskusję o zadośćuczynieniu za szkody wojenne. Wiceszef MSZ nie ma wątpliwości

Wypowiedź prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o Nord Stream 2, choć niedopuszczalna, to otwiera dyskusję o zadośćuczynieniu za nierozliczone szkody wyrządzone przez Niemcy w II wojnie światowej - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceminister spraw zagranicznych pytany był w czwartek w Polskim Radiu 24 o wypowiedź prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera opisywaną m.in. przez dziennik "The Times". Brytyjska gazeta podała w środę, że Steinmeier ocenia, iż z powodu nazistowskich zbrodni Niemcy mają dług wobec Rosji, a gazociąg Nord Stream 2 jest jednym z ostatnich "mostów" między Europą a Rosją.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski

Wizyta Josepa Borrella w Moskwie. Jan Piekło: stały za nią Berlin, Paryż i Rzym

- Josep Borrell jest doświadczonym dyplomatą i zanim tam pojechał miał całkiem rozsądne wypowiedzi na temat tej sytuacji. Za tą wizytą stały Paryż, Berlin i Rzym. Konkretnie chodziło o interesy krajów, które chciałyby robić z Rosją dobre pieniądze - powiedział o powodach wizyty szefa unijnej dyplomacji w Moskwie Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie. Gościem "Spojrzenia na Wschód" była także prof. Agnieszka Legucka.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Władimir Putin Siergiej Ławrow protest więźniowie polityczni prawa człowieka Unia Europejska ŚWIAT Europa Rosja Andrzej Duda Europarlament Polskie Radio 24

400 przypadków naruszenia rozejmu na Ukrainie w czasie wizyty Borrella w Rosji

W czasie wizyty szefa unijnej dyplomacji w Moskwie doszło do nasilenia działań zbrojnych przez separatystów wspieranych przez Rosję. Dowodzi tego raport wojskowy Ukrainy, a także dokument misji OBWE, który mówi o prawie 400 przypadków naruszenia zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy. Josep Borrell poleciał do Rosji pod koniec ubiegłego tygodnia mimo sprzeciwu Polski i krajów bałtyckich. Uważały one, że to nie jest dobry moment, a poza tym zły sygnał wysłany do Ukrainy, która doświadczyła rosyjskiej agresji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Rosja Aleksiej Nawalny Ukraina

Wizyta Borrella w Moskwie. Patryk Słowik: dał się podejść jak dziecko

- Gdyby to była wycieczka krajoznawcza to pół biedy. Gdyby pan Borrell pojechał do Moskwy, pozwiedzał i wrócił, to nie byłoby kłopotu. Niestety on postanowił się pokazywać i niestety uwiarygadniał przekaz rosyjski - powiedział w Polskim Radiu 24 Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej". Gościem audycji był także Piotr Grzybowski z "Niedzieli".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron polityka Unia Europejska Rosja Siergiej Ławrow

Echa wizyty Borrella w Moskwie. Prof. Grosse: niekonsekwencja polityki UE ośmiela Putina

- Rosja ma świadomość tego, że UE jest słaba pod względem geopolitycznym. Świadczą o tym chociażby sankcje wobec Rosji. Unia poza słowami nic nie robi i dodatkowo pokazuje Rosji, że jest gotowa do robienia interesów, jak na przykład Nord Stream 2. Ta niekonsekwencja ośmiela Putina - powiedział o relacjach UE z Rosją, także w kontekście wizyty Josepa Borrella w Moskwie, prof. Tomasz Grosse.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Aleksiej Nawalny Władimir Putin Moskwa więźniowie polityczni opozycja protest Siergiej Ławrow Unia Europejska ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Nord Stream 2

Szczyt prezydentów grupy V4 w Juracie. Odbudowa gospodarki po pandemii jednym z tematów

Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski, Czech, Węgier i Słowacji, które ma uczcić 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej. Gospodarzem dwudniowego szczytu w prezydenckiej rezydencji w Juracie jest Andrzej Duda. Główne tematy rozmów przywódców to odbudowa gospodarki po pandemii oraz polityka europejska i transatlantycka. Nie zabraknie też kwestii klimatyczno-energetycznych.
Zobacz więcej na temat:  kancelaria prezydenta grupa wyszehradzka Andrzej Duda Polityka zagraniczna Polski POLSKA Europa Europa Środkowo-Wschodnia Czechy Węgry Słowacja

Ponad 80 podpisów pod apelem o dymisję Borrella. Europosłowie oczekują wyciągnięcia konsekwencji

Grupa europosłów apeluje o dymisję szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella w związku z jego wizytą w Rosji. Pod listem w tej sprawie do przewodniczącej Komisji Europejskiej podpisało się ponad 80 deputowanych, z czego 28 Polaków z Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej. Inicjatorem listu jest estoński europoseł z grupy chadeków Riho Terras.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Rosja