Polskie Radio
Section05

dzieci

"Wybór Grzesia"

15 letni Grześ, wychowanek Domu Dziecka w Wałbrzychu zamarzł w Boguszowie Gorcach jako trzecia ofiara tej zimy. Wszystko wskazuje, że chłopiec dokonał świadomego wyboru. Wypadek ten wstrząsnął kadrą wychowawców i małymi mieszkańcami Domu Dziecka. Reporter przedstawia "stan ducha" tej placówki, słyszymy wypowiedzi dyrektorki, pedagogów i najbliższych kolegów, nawet duszpasterza. Wszyscy bardzo lubili Grzesia i nie potrafią zrozumieć, dlaczego doszło do tej tragedii. Może słuchacze spróbują poszukać odpowiedzi na to pytanie, zwłaszcza, że po audycji połączymy się z autorem reportażu. Dalszy ciąg dyskusji o Grzesiu, Domach Dziecka w Polsce i na Litwie, a także Domach Rodzinnych w audycji nocnej "Noc Tułaczy", którą poprowadzi Janina Jankowska. Przedstawimy w niej inne reportaże pokazujące los dzieci odepchniętych w Polsce i w rodzinach polskich na Litwie.
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka Litwa POLSKA Janina Jankowska

CZAS REPORTERÓW "Marzenie Marty"

Studio Reportażu i Dokumentu w listopadzie ubiegłego roku wsparło prowadzoną przez lekarzy i artystów akcję pomocy dzieciom ze sparaliżowanym układem oddechowym "Oddech dla.. " Dzięki reportażom Hanny Bogoryja Zakrzewskiej emitowanym w Pr.I i III, , koncertom z udziałem artystów scen polskich i reakcji naszych słuchaczy 9 letni Damian mógł wrócić do domu. Damian należy do dzieci , które nie mogą same oddychać i bez urządzenia zwanego respiratorem skazane są na życie w szpitalu. Na te respiratory lub stymulatory Ministerstwo Zdrowia nie miało dotąd pieniędzy Rodzice i organizacje pozarządowe w swoich wysiłkach były bezradne. Dzięki połączeniu sił lekarzy artystów i reportażystów radia publicznego , łącznie z ośrodkami regionalnymi , nie tylko uzbierano pieniądze dla Damiana, ale też tworzony jest właśnie pierwszy w Polsce bank respiratorów. Następne dziecko, 7 letnią Martę w Wałbrzychu odnalazł reporter z Radia Wrocław Przemysław Żyła. . Marta od 3 lat leży w szpitalu , a lekarze opiekujący się dzieckiem , nie znali nowej metody…
Zobacz więcej na temat:  pieniądze rodzice POLSKA Ministerstwo Zdrowia

"Szkoła na szóstkę"

Ośrodek Szkolno-wychowawczy "Helenów" ma długą i bogatą tradycję. W okresie międzywojennym znalazły tu schronienie i opiekę dzieci osierocone w czasie I Wojny Światowej. Dzisiejszy Helenów to szkoła (podstawowa + jedna klasa gimnazjalna) oraz internat. Trafiają tu dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (np. dyslektycy),oraz z mózgowym porażeniem dziecięcym. W szkole masowej nie miałyby one żadnych szans na normalny rozwój, wymagają bowiem indywidualnego traktowania. W Helenowie, oprócz normalnych lekcji szkolnych ( dostosowanych oczywiście do możliwości dziecka)wychowankowie uczestniczą w zajęciach rehabilitacyjnych i reedukacyjnych. Jednak właściwy program to jeszcze nie wszystko. Tego typu dzieci wymagają przede wszystkim odpowiedniej atmosfery: miłości, życzliwości, aprobaty. To wszystko daje im Helenów.
Zobacz więcej na temat:  I wojna światowa

"Dogonić życie"

Reportaż nominowany przez Polskie Radio do Prix Italia. To historia człowieka, który jako dziecko ulicy trafił do jednego z domów wybitnego polskiego pedagoga Kazimierza Lisieckiego "Dziadka". To postać niezwykle barwna, wspaniały gawędziarz, ojciec pięciorga dzieci, człowiek o wielu zawodach (piekarz, sportowiec - mistrz Polski w biegach na orientację, masażysta, księgarz , artysta malarz, warszawski ryksiarz...). Reportaż zrealizowany techniką dżwiękowych obrazów opowiada o sprawach ważnych w życiu: przyjaźni, miłości, rodzinie. Jedną z najpiękniejszych scen w reportażu jest opowieść o jednej z wigilii, którą przeżył bohater - zaczęła się od aresztowania a zakończyła najwspanialszą ucztą wigilijną jego życia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA

"Tajemnica"

X, bohaterka reportażu pragnie pozostać anonimową. Opowiada o wydarzeniu z przeszłości, które jest obecne w jej świadomości każdego dnia. W późnych latach 50-ych jako młodziutka dziewczyna urodziła nieślubne dziecko. Najbliższe otoczenie zadecydowało za nią, że dziecko zostanie oddane do adopcji zamożnej rodzinie z wyższych sfer partyjnych. Nie śmiała i nie mogła protestować. Fakt ten okryto tajemnicą. Wyszła za mąż urodziła następne, dziś ma już dorosłe dzieci, wnuki, szczęśliwą rodzinę. Nie mogła jednak zaznać spokoju. Po latach odszukała swego pierworodnego syna, który mieszka za granicą. Jego przybrani rodzice już nie żyją. X rozmawia z nim co pewien czas przez telefon, tylko syn nie wie, że rozmawia ze swoją rodzoną matką. Nie zdecydowała się na powiedzenie prawdy, ale zapragnęła podzielić się nią z reporterką radiową. Stąd to niezwykłe wyznanie, za którym kryją się pytania szczególnie obecne w wigilię Wigilii: Czy powinna wyznać synowi, że ma matkę, czy tym samym zburzy dotychczasowe życie , jego rodzinie i swoim pozostałym dzieciom ? Po audycji Janina…
Zobacz więcej na temat:  fakt Janina Jankowska mieszkanie rodzice

"Dwie barwy nadziei"

Miała 26 lat gdy zapadła na chorobę nowotworową. Po paru latach walki, wyszła z niej zwycięsko. Wyszła za mąż, urodziła córkę, u której gdy miała dwa lata stwierdzono białaczkę. Zaczęła się walka o życie dziewczynki. Stres związany z chorobą córki spowodował nawrót choroby u matki. Teraz o swoje życie walczyły obie. Matce udało się po raz drugi - jest zdrowa. Córka umarła. Dziś choć tak ciężko doświadczona, nie zamknęła się w sobie, nie obwinia losu - znalazła sens życia w pracy na rzecz innych. Pomaga rodzicom dzieci z chorobą nowotworową. Za tę audycję autorka otrzymała I nagrodę w kategorii monologu na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu Radiowego "Polska i Świat 1999".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rodzice

"Dzielmy się tym, co mamy"

O tym, że można zrobić "coś z niczego ", że zapał i gorące serca potrafią czynić cuda, przekonałem się odwiedzając skromne mieszkanie Wojciecha Onyszkiewicza, które jest siedzibą stowarzyszenia "Dzielmy się tym, co mamy ". Plonem pięcioletniej działalności Stowarzyszenia jest m.in. zorganizowanie 800 wycieczek do Warszawy dla 30 000 dzieci wiejskich. Ich rodzice przekazali w zamian produkty rolne, z których przygotowano 5 milionów ciepłych posiłków w stołecznych schroniskach dla bezdomnych i domach dziecka. - Wszystko to nie było by możliwe, gdyby nie społeczne działanie woluntariuszy warszawskich licealistów.
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka Krzysztof Wyrzykowski mieszkanie rodzice Warszawa

"Szkoła dla Derca"

W Dercu, niewielkiej wiosce oddalonej o 23 kilometry od Olsztyna, istnieje od dwóch lat jedyna w kraju niepubliczna szkoła podstawowa, która nie pobiera czesnego za naukę. Gdy w 1997 roku władze gminy postanowiły zlikwidować małą i nieopłacalną filię podstawówki w Jezioranach, Anna Gajewska, nauczycielka z Derca, wspólnie z mężem Waldemarem postanowiła poprowadzić szkołę samodzielnie. Dzięki temu dzieci z wioski i okolic nie muszą dojeżdżać do zbiorczej szkoły oddalonej o kilkanaście kilometrów. Szkoła, jako prywatna, otrzymuje od państwa subwencję w wysokości połowy poprzednich kosztów utrzymania. Jak daje sobie radę w nowych warunkach? + 2' na reklamę akcji "Oddech dla Damiana...."
Zobacz więcej na temat:  Olsztyn

Reporterzy radiowi dzieciom potrzebującym pomocy czyli o akcji "Oddech dla..."

Na 6 dni przed charytatywnym koncertem w Sandomierzu, w którym wystąpią najwięksi polscy aktorzy i piosenkarze, w studiu spotkają się: rodzice Damiana, chłopca który bez pomocy ludzi dobrej woli umrze, lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka , którzy wszczepiają dzieciom ze sparaliżowanym układem oddechowym stymulatory ratujące im życie , oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia odpowiedzialni za decyzje w sprawie dzieci z zaburzeniami oddychania. W audycji pojawią się także artyści , którzy zapowiedzieli swój występ w Sandomierzu, oraz zostanie przeprowadzona licytacja płyty CD "Głosami powstańców"
Zobacz więcej na temat:  centrum zdrowia dziecka Ministerstwo Zdrowia rodzice Sandomierz

"Odłączeni"

Mieszkają w ogromnej oborze zwanej lotniskiem, tylko matki z dziećmi śpią w maleńkich pokoikach byłego biura. Radzą sobie jak mogą - ktoś przywiezie makaron z hurtowni, ktoś inny ubraniami napali w piecu, a jeszcze inny posprząta, ugotuje, poda lekarstwa chorym. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie ... zima. Kiedy zaczęły się pierwsze mrozy, zakłady postanowiły upomnieć się o zaległe rachunki. Najpierw telekomunikacja. Nie było pieniędzy - odłączono telefon. Potem zakład energetyczny odłączył prąd , a jak nie ma prądu, nie ma światła, ogrzewania, nie ma wody. Ośrodek mieści się z dala od miasta, do najbliższej budki telefonicznej jest kilkanaście kilometrów. + 1' reklamy na akcje "Oddech dla Damiana..."
Zobacz więcej na temat:  makaron mieszkanie pieniądze telekomunikacja

"Nie dam za wygraną"

Rolnik z Poręby Spytkowskiej sam wychowuje 6-ro dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Dobrze sobie radził. Kłopoty zaczęły się , kiedy wydzierżawił ziemię po byłym PGR-e. Od tego czasu ciężka praca idzie na marne. Plony zabiera woda. Bohater popadł w długi i znalazł się z dziećmi w rozpaczliwej sytuacji. Nie poddaje się jednak i walczy o należne mu odszkodowania za straty - bez skutku. Pisze o tym do najwyższych władz państwowych - bez skutku. Teraz chcą mu odebrać dzieci. + 1' reklamówki akcji "Oddech dla Damiana"
Zobacz więcej na temat:  odszkodowanie