Polskie Radio
Section05

dziennikarstwo

Art. 212 Kodeksu karnego. Marian Maciejewski kontra wymiar sprawiedliwości

Marian Maciejewski w 1998 roku napisał artykuł o nieprawidłowościach we wrocławskich sądach, który stał się częścią dłuższej serii. Oskarżono go o pomówienie. Sprawę wygrał dopiero w 2015 roku przed Trybunałem Sprawiedliwości w Strasburgu. Marian Maciejewski, były dziennikarz "Gazety Wyborczej", obecnie telewizji Echo24, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, był gościem audycji Kulisy Spraw.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo dziennikarze Kulisy Spraw

Dorota Kania: Skasujmy wreszcie paragraf 212 kk

Dorota Kania tylko w 2012 roku miała otwartych 12 procesów o zniesławienie. – Gdy zaczęłam pracować w wolnych mediach po 1989 roku, to zaczęły się procesy. Pierwszy proces, który przegraliśmy, dotyczył Marka Siwca. Niemalże wszystkie procesy wytaczane były z paragrafu 212 kodeksu karnego – powiedziała w audycji Kulisy Spraw dziennikarka Dorota Kania, red. nacz. TV Republika.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prasa media kodeks karny Dorota Kania Jerzy Jachowicz dziennikarze sądownictwo Kulisy Spraw

Emocje paliwem dla fałszywych newsów w internecie

Zdziwienie Tygodnia to nowa audycja Polskiego Radia 24, w której Anna Piotrowska będzie przedstawiać i omawiać najnowsze odkrycia technologiczne. W pierwszej audycji o rozprzestrzenianiu informacji w internecie mówili prof. Janusz Hołyst z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej i prof. Kazimierz Krzysztofek z Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  internet twitter media społecznościowe

"Teksty robiło się na teraz, a nie za tydzień"

Dziennikarstwo to termin od „dziennika” – czyli praca w prasie codziennej. Kiedyś dodatkowym utrudnieniem była cenzura i różne przymusy, wymagania, serwituty oraz ówczesna technologia. Jak wyglądało wydawanie prasy w 20 lat temu i wcześniej? Gośćmi audycji Kwadratura Kultury byli Jacek Lutomski, kierownik działu kultury „Rzeczpospolitej” oraz Janusz Drzewucki, ex-sekretarz cotygodniowego dodatku do „Rzeczpospolitej” Plus Minus.
Zobacz więcej na temat:  prasa prasa drukowana

100-lecie Nagrody Pulitzera. "Wszyscy o niej marzą"

Faulkner, Hemingway, McCarthy, Roth, Steinbeck - to tylko niektórzy laureaci Nagrody Pulitzera, najważniejszego amerykańskiego wyróżnienia w dziedzinie dziennikarstwa i literatury. W setną rocznicę jej przyznawania o dawnych i współczesnych laureatach, znaczeniu nagrody i jej fundatorze Josephie Pulitzerze mówiła w audycji Kultura Nie Całkiem Osobista mówiła amerykanistka prof. Ewa Łuczak z Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarze literatura

Krystyna Grzybowska o sztuce felietonu

– Felieton poświęcony sprawom politycznym musi być klarowny – powiedziała Krystyna Grzybowska, dziennikarka i felietonistka. W swojej najnowszej książce "Pod prąd", przy wykorzystaniu felietonu i analizy wyjaśnia mechanizmy, które doprowadziły nasz kraj w obecne miejsce gospodarczo-polityczne. W Polskim Radiu 24 autorka wyjaśniła, czym jest sztuka tworzenia felietonów, a także podzieliła się swoim warsztatem dziennikarskim.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziennikarze felieton