Polskie Radio
Section05

dziennikarstwo

"Pracownicy służb PRL nie powinni pracować w mediach"

Rada Mediów Narodowych wystosowała w środę apel do zarządów mediów publicznych o niezatrudnianie byłych funkcjonariuszy, pracowników i współpracowników służb specjalnych PRL, a także o niepodejmowanie z nimi żadnej innej formy współpracy mającej wpływ na treść programów. O inicjatywie rozmawiali w Debacie Dnia Piotr Pałka (Rebelya.pl) i dr Bartosz Rydliński (politolog).    
Zobacz więcej na temat:  Rada Mediów Narodowych lustracja PRL media publiczne media

Art. 212 Kodeksu Karnego. Broń przeciwko dziennikarzom

- Art. 212 Kodeksu Karnego jest metodą, by tanio uciszać dziennikarzy. To bardzo dobra broń w rękach samorządów – powiedział w programie Szukając Dziury w Całym Wiktor Świetlik z Centrum Monitoringu Wolności Prasy. O wolności mediów rozmawiali także mec. Artur Wdowczyk (doradca Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich) i Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska).
Zobacz więcej na temat:  dziennikarze prawo wolność prasy media Łukasz Warzecha Wiktor Świetlik Artur Wdowczyk

Wniosek PO o wotum nieufności, list do dziennikarzy

Wniosek Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło i list medialnego koncernu Ringier Axel Springer do polskich dziennikarzy – to główne tematy, o których była mowa w Podsumowaniu Dnia. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Jolanta Hajdasz, medioznawca, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarze Platforma Obywatelska axel springer Donald Tusk Grzegorz Schetyna Beata Szydło rząd Beaty Szydło Jolanta Hajdasz

Prasa regionalna. Na czym polega grzech pierworodny?

Rozwój prasy lokalnej w Polsce nastąpił w latach 90. Wówczas zlikwidowano cenzurę oraz monopol państwowy - RSW "Prasa-Książka-Ruch". Jakie zmiany zaszły na polskim rynku czasopism? O tym w audycji Nos Kleopatry mówili Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia, były red. nacz. "Dziennika Polskiego" i Maciej Wośko, red. nacz. "Gazety Bankowej", były red. nacz. "Dziennika Bałtyckiego".
Zobacz więcej na temat:  prasa prasa drukowana media

Książka "#upał". "Fejem jest każdy z nas"

"#upał" to opowieść o pułapce, w którą wpaść może każdy, o sieci, którą na nas zastawiono, o (nie)obecności, pracoholizmie, manipulacji i szumie informacyjnym. - Żyjemy szybciej niż nasi rodzice, o dziadkach nie wspominając. Konsekwencją tego podkręconego tempa jest to, że wszystko miga nam przed oczami i tracimy umiejętność koncentracji na jednym temacie – mówił w audycji Między Kropkami Michał Olszewski, autor "#upału", pisarz, dziennikarz, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki dziennikarze internet

Nagrody SDP. Docenieni dziennikarze Polskiego Radia

Nagrodę główną Wolności Słowa otrzymał Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy" za książkę "Krew na naszych rękach?". Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Marta Rebzda z Programu I Polskiego Radia. Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród 24. edycji konkursu o Nagrody SDP oraz Lauru SDP 2016 odbyło się podczas gali w Centrum Prasowym Foksal w Domu Dziennikarza w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA SDP