Polskie Radio
Section05

dziennikarstwo

Emocje paliwem dla fałszywych newsów w internecie

Zdziwienie Tygodnia to nowa audycja Polskiego Radia 24, w której Anna Piotrowska będzie przedstawiać i omawiać najnowsze odkrycia technologiczne. W pierwszej audycji o rozprzestrzenianiu informacji w internecie mówili prof. Janusz Hołyst z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej i prof. Kazimierz Krzysztofek z Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  internet twitter media społecznościowe

"Teksty robiło się na teraz, a nie za tydzień"

Dziennikarstwo to termin od „dziennika” – czyli praca w prasie codziennej. Kiedyś dodatkowym utrudnieniem była cenzura i różne przymusy, wymagania, serwituty oraz ówczesna technologia. Jak wyglądało wydawanie prasy w 20 lat temu i wcześniej? Gośćmi audycji Kwadratura Kultury byli Jacek Lutomski, kierownik działu kultury „Rzeczpospolitej” oraz Janusz Drzewucki, ex-sekretarz cotygodniowego dodatku do „Rzeczpospolitej” Plus Minus.
Zobacz więcej na temat:  prasa prasa drukowana

100-lecie Nagrody Pulitzera. "Wszyscy o niej marzą"

Faulkner, Hemingway, McCarthy, Roth, Steinbeck - to tylko niektórzy laureaci Nagrody Pulitzera, najważniejszego amerykańskiego wyróżnienia w dziedzinie dziennikarstwa i literatury. W setną rocznicę jej przyznawania o dawnych i współczesnych laureatach, znaczeniu nagrody i jej fundatorze Josephie Pulitzerze mówiła w audycji Kultura Nie Całkiem Osobista mówiła amerykanistka prof. Ewa Łuczak z Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarze literatura

Krystyna Grzybowska o sztuce felietonu

– Felieton poświęcony sprawom politycznym musi być klarowny – powiedziała Krystyna Grzybowska, dziennikarka i felietonistka. W swojej najnowszej książce "Pod prąd", przy wykorzystaniu felietonu i analizy wyjaśnia mechanizmy, które doprowadziły nasz kraj w obecne miejsce gospodarczo-polityczne. W Polskim Radiu 24 autorka wyjaśniła, czym jest sztuka tworzenia felietonów, a także podzieliła się swoim warsztatem dziennikarskim.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziennikarze felieton

"Pracownicy służb PRL nie powinni pracować w mediach"

Rada Mediów Narodowych wystosowała w środę apel do zarządów mediów publicznych o niezatrudnianie byłych funkcjonariuszy, pracowników i współpracowników służb specjalnych PRL, a także o niepodejmowanie z nimi żadnej innej formy współpracy mającej wpływ na treść programów. O inicjatywie rozmawiali w Debacie Dnia Piotr Pałka (Rebelya.pl) i dr Bartosz Rydliński (politolog).    
Zobacz więcej na temat:  Rada Mediów Narodowych lustracja PRL media publiczne media