Polskie Radio
Section05

Ekonomia dla dzieci

Jak oszczędzać w nowym roku? Odpowiedź w audycji "Skarbonka"

Wiedzieliście o tym, że swoje postanowienia noworoczne wypełnia tylko 8% osób? Czy to oznacza, że powinniśmy dać sobie z nimi spokój? A może chodzi o to, by nasze postanowienia były bardziej realne? Jak powinny wyglądać postanowienia noworoczne związane z finansami? I czym właściwie są postanowienia, które czynimy wraz z rozpoczęciem Nowego Roku?
Zobacz więcej na temat:  oszczędzanie postanowienia noworoczne radio dla dzieci

Jak rozmawiać z dziećmi o ciężkiej sytuacji finansowej lub o jej zmianie?

Rozmowy z dziećmi na temat finansów są istotną kwestią. Nie zawsze jednak wiemy, jak rozmawiać, szczególnie jeśli mamy do czynienia z nagłą zmianą sytuacji finansowej, a co za tym idzie - zmianami w budżecie domowym. Jak wytłumaczyć dziecku, że nie będzie mogło pojechać na zimowy obóz feryjny? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieliśmy w audycji Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  ekonomia Strefa Rodzica oszczędzanie rodzicielstwo Joanna Ficińska

Zakładanie własnego biznesu. Jak zostać biznesmenem?

Żeby założyć biznes, trzeba mieć dobry pomysł, odpowiednie ku temu podstawy, a także determinację i wytrwałość. Posiadanie własnej firmy to forma zarabiania pieniędzy. Czy będą to duże czy małe pieniądze zależy głównie od tego, jak bardzo firma będzie rozbudowana, a także od tego, jak bardzo będzie spełniała potrzeby innych. Niewątpliwie osoby, które mają własny biznes, same decydują o sobie i o wielu sprawach. Aby prowadzić własny biznes, należy naucz się podejmowania decyzji. Warto zająć się tym już dzisiaj. Każdego dnia stajemy przecież przed wieloma wyborami.
Zobacz więcej na temat:  oszczędzanie radio dla dzieci radio dla rodziców

Zawody przyszłości – jak się do nich przygotować już dzisiaj?

Czy zastanawiacie się czasem, kim chcielibyście zostać, jak dorośniecie? Dzięki pracy zawodowej będziecie mogli zarobić pieniądze w przyszłości, jednak warto myśleć o tym już teraz. W Skarbonce przyjrzeliśmy się historii różnych zawodów. Analizując to, jak konkretne zajęcia ewoluowały na przestrzeni lat, możemy spróbować przewidzieć, jakie zawody, a przede wszystkim, jakie kompetencje będą ważne w przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  zawody przyszłości radio dla dzieci

Kieszonkowe dla dziecka. Jak uczyć zarządzania małym budżetem?

Żeby rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, trzeba umieć rozmawiać w ogóle. Dzieci uczą się przez obserwację. Swój subiektywny świat przekonań, chociażby na temat finansów, który będzie im  towarzyszył w dorosłości, tworzą poprzez obserwację zachowań i podejścia rodzica do tych kwestii. Kieszonkowe z założenia ma nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi i planowania własnych  wydatków.
Zobacz więcej na temat:  wychowanie rodzicielstwo radio dla rodziców Aleksandra Jasińska

Oszczędzanie na cel. Jak ro zrobić? Uczmy dzieci ekonomii

Oszczędzać może każdy. Nawet jeśli mamy niewiele pieniędzy, ale nauczymy się oszczędzać, wzrośnie nasza świadomość finansowa i poczucie finansowego bezpieczeństwa. Człowiek bez oszczędności nie czuje się w pełni bezpiecznie, ponieważ gdyby nagle coś się wydarzyło, nie ma pieniędzy odłożonych na tzw. czarną godzinę. Dzieciom, największe poczucie bezpieczeństwa dają rodzice, ale to nie oznacza, że nie mogą oszczędzać, wręcz przeciwnie! Warto uczyć się oszczędzania od najmłodszych lat. Jak? Zapraszamy do wysłuchania audycji "Skarbonka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam oszczędzanie DAB+

„Dwie godziny dla rodziny”. Globalny biznes korzysta z polskich innowacji społecznych

Czy można z Polski eksportować globalnie innowację społeczną? Kampania z Polski „Dwie Godziny dla Rodziny/Człowieka” (#2h4family/4human) udowadnia, że to możliwe. W akcję zaangażowały się już firmy z 59 krajów. To oznacza, że pierwsza polska kampania wellbeing adresowana do pracodawców jest już celebrowana w co trzecim państwie na świecie.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzina rodzina na swoim dzieci wychowanie ekonomia społeczna biznes biznes za granicą wsparcie procesów biznesowych Małgorzata Frydrych

Kiedy pojawiły się papierowe pieniądze i kto je wymyślił?

W "Skarbonce" poznajemy historię pieniądza. W poprzedniej audycji dowiedzieliśmy nieco na temat pierwszych monet. Przypomnijmy, że zanim pojawiły się pierwsze pieniądze, ludzie wymieniali się między sobą dobrami oraz usługami, a pierwowzorami pieniędzy były m. in. muszelki czy kamyki. Pierwsze pieniądze powstały sześćset lat przed naszą erą w Lidii, czyli na terenie dzisiejszej Turcji i były to monety ze stopu złota i srebra, które wybijali królowie Lidii. W Chinach zaś początkowo używano monet wykonanych z brązu, które miały w sobie kwadratowy otwór, żeby można było je przewlec i… nie zgubić! A jak wyglądała historia pieniędzy papierowych? O tym w Skarbonce. 
Zobacz więcej na temat:  oszczędzanie pieniądze radio dla dzieci

"Skarbonka". Równowaga budżetowa. Jak oszczędzać z głową?

Budżet domowy powinien być utrzymany w równowadze – jest w nim czas zarówno na oszczędzanie, jak i na wydatki. Samo oszczędzanie bierze się przecież z chęci przeznaczenia pieniędzy na coś wymarzonego i wyczekanego. Nie robimy tego przecież dla samej idei. Czasami potrzebujemy większej motywacji do oszczędzania, a taką motywacją może być właśnie cel. Wrzucając pieniądze do skarbonki regularnie, wyrabiamy sobie dodatkowo nawyk oszczędzania. A co, jeśli skarbonka w końcu się zapełni?
Zobacz więcej na temat:  ekonomia oszczędzanie radio dla dzieci piosenki dla dzieci