Polskie Radio
Section05
emerytura

"Silversi": coraz silniejsza grupa społeczna. Jakie są ich zalety, a jakie słabości?

W Polsce rośnie liczba osób w wieku 50+: obecnie jest ich ponad 14 mln, czyli stanowią blisko 40 procent społeczeństwa. I ta grupa stale się zwiększa. Nazywani "silversami" stają się coraz ważniejszą i silniejszą grupą, która ma wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. I wcale nie zamierzają odchodzić na emeryturę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo silver generation silversi emerytura starość aktywność praca pokolenie z Witold Lazar Trójka

Wiceminister rodziny Sebastian Gajewski: waloryzacja świadczeń, 14-ta emerytura i renty wdowie. To będzie zrealizowane, ale bez podwyżki składki zdrowotnej

Marcowa waloryzacja rent i emerytur może wynieść ok. 12,3 procent, ale na konkretną wielkość musimy jeszcze poczekać kilka dni. Na pewno jednak będzie ona wypłacona w marcu tak jak i 13 emerytura. Nie trwają też żadne prace nad likwidacją 14-ej emerytury ani nad ograniczeniem kręgu osób dno niej uprawnionych - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Sebastian Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura ZUS renta rodzinna składka zus waloryzacja emerytur

TYLKO U NAS 7 tys. zasiłku pogrzebowego i dwie waloryzacje emerytur. Znamy plany rządu

- Chcemy, by zasiłek pogrzebowy pokrył większość kosztów przeciętnego pogrzebu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny i polityki społecznej, tłumacząc plany podniesienia kwoty wypłacanej po utracie bliskiej osoby z 4 do 7 tysięcy złotych. Wskazał też, że jego resort chce wprowadzić drugą waloryzację emerytur na stałe do systemu ubezpieczeń społecznych, ale obwarować ją pewnymi warunkami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo emerytura Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej GOSPODARKA

Minister ds. polityki senioralnej: chcemy aktywizować zawodowo seniorów, tych którzy chcą nadal pracować

Chcemy uaktywnić samorządy, aby tworzyły miejsca opieki dla osób starszych niesamodzielnych przede wszystkim po to, żeby ich rodziny mogły być nadal aktywne zawodowo, a nie odchodzić z pracy ze względu na konieczność opieki nad najbliższymi. To da też podatki i składki na organizację ich opieki. Z drugiej strony widzimy potrzebę wsparcia finansowego pracodawców, aby chcieli je zatrudniać osoby starsze, a nie wypychali ich na emeryturę. Seniorzy sami chcą być aktywni tylko muszą mieć na to szanse - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura senior

PR24 Druga waloryzacja rent i emerytur. Wiceminister Gajewski: kompensowałaby wzrost cen z pierwszego półrocza

Prof. Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny i polityki społecznej, wyjaśnił na antenie Polskiego Radia 24, na czym polegałaby druga waloryzacja rent i emerytur w ciągu roku. Przedstawił także perspektywę czasową renty wdowiej, a także zapowiedział wzrost zasiłku pogrzebowego.
Zobacz więcej na temat:  Sebastian Gajewski inflacja świadczenia społeczne rodzina emerytura senior POLSKA

Wiceminister Sebastian Gajewski: dwie waloryzacje, renty wdowie i wyższy zasiłek pogrzebowy

Emeryci i renciści mogą liczyć w tym roku na dwie waloryzacje świadczeń, choć dokładny sposób liczenia tej drugiej, która mogłaby być wypłacona w drugiej połowie roku, nie jest jeszcze ustalony. Na pewno będzie zależał od wysokości inflacji, jaką będziemy obserwować w tym roku. Na pewno też będą renty wdowie, choć tu trzeba będzie poczekać na nie pewnie do przyszłego roku i będą one dodawane do emerytury osoby samotnie gospodarującej stopniowo. Podwyższony ma też zostać zasiłek pogrzebowy tak, aby była to kwota pozwalająca fatycznie pieniądza - powiedział dr hab. Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS renta rodzinna emerytura Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Prof. Uścińska o składce, szybszej wypłacie emerytur, zwrocie dotacji i sukcesie informatycznym ZUS

Najczęściej płacona przez przedsiębiorców składka na ubezpieczenie, liczona od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wyniesie w 2024 r. 1.485,18 zł, co oznacza jej wzrost o 12,8 proc. - poinformowała w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, zaznaczając, że wiąże się to ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia, a zasada ta nie została zmieniona od 25 lat. Poinformowała, że emeryci dostaną grudniowe świadczenia już jutro, a te dodatkowe - czyli 13-ki i 14-ki, które właśnie zapowiedział rząd - będą wypłacone w terminie, bez żadnych dodatkowych wniosków, co ułatwia znakomicie rozwinięty w ostatnich latach proces informatyzacji ZUS.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS świadczenia społeczne 800+ emerytura zwolnienie lekarskie

Eksperci: podwyżki w budżetówce są potrzebne, choć dojdzie do nich kosztem zwiększenia zadłużenia państwa

Znaczny spadek inflacji bazowej był przewidywany i jest to dobra informacja, ale są też oznaki, że inflacja konsumencka będzie utrzymywała się dłużej na podwyższonym poziomie. W pewien sposób wpłyną na to także dodatkowe wydatki państwa na świadczenia czy podwyżki wynagrodzeń, choć te dla budżetówki są uzasadnione bo w stosunku do rynku były przez lata zaniżone  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA senior emerytura rodzina ulga podatkowa deficyt budżetowy