Polskie Radio
Section05

energetyka

Małe reaktory atomowe. Premier Tusk: projekt przeprowadzony ze szkodą dla interesów państwa

Premier Donald Tusk na posiedzeniu Rady Gabinetowej powiedział, że prezydent Andrzej Duda nie był informowany o negatywnych opiniach służb wobec realizacji projektu lokalizacji i budowy małych reaktorów jądrowych. Premier podkreślił, że z opinii służb wynika, iż projekt zrealizowany przez poprzednią ekipę rządzącą został przeprowadzony ze szkodą dla państwa polskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Rząd Donalda Tuska polityka Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska Orlen Andrzej Duda Daniel Obajtek Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego środowisko atom Ministerstwo Klimatu i Środowiska energia atomowa Centralne Biuro Antykorupcyjne Synthos GOSPODARKA

KOMENTARZ Minister klimatu i środowiska o energetyce jądrowej: będziemy przyspieszać tempo

Nie jestem w stanie w tej chwili zapewnić, czy przyjęty harmonogram prac nad rozwojem energetyki jądrowej jest realny do wprowadzenia - powiedziała Polskiemu Radiu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zaznaczyła, że wyjaśni się to dopiero przy aktualizacji polityki jądrowej państwa, nad którą pracuje już resort. Jednocześnie podkreśliła, że Polska potrzebuje pierwszych bloków jądrowych w latach 2033-2035, by zrealizować cele klimatyczne.
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa Ministerstwo Klimatu i Środowiska inwestycje Paulina Henning - Kloska POLSKA polityka

Czy pakiet akcji rafinerii w Schwedt trafi w polskie ręce? Niemiecki rząd rozważa wywłaszczenie Rosjan

Niemiecki rząd rozważa wywłaszczenie rosyjskiego koncernu Rosnieft, będącego większościowym udziałowcem rafinerii PCK w Schwedt (Brandenburgia). Rosyjska spółka, która od września 2022 r. podlega niemieckiemu zarządowi powierniczemu, zostanie zbadana w ramach audytu - poinformował portal "Spiegel", powołując się na informacje z ministerstw oraz agencji dpa i Reuters.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa Niemcy

PR24 Raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. Jakóbik: trzeba rozstrzygnąć kwestię wyceny aktywów

- Kwestia wyceny jest do rozstrzygnięcia. Jeżeli ktoś podjął złą decyzję finansową, działał na szkodę spółki, to są określone przepisy regulujące odpowiedzialność karną. Nie chcę tego rozstrzygać, bo są zastrzeżenia co do samej metodologii wyliczeń NIK - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Jakóbik Orlen lotos GOSPODARKA

Polityka klimatyczna UE. Sawicki: jestem zwolennikiem energii czystej, ale stawianie barier wywoła opór

Poseł PSL Marek Sawicki powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że przejście na energię odnawialną powinno odbywać się przy udziale nauki i badań, a nie stawianych "nakazów, zakazów i barier".
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Paweł Zieliński Unia Europejska Komisja Europejska Marek Sawicki PSL klimat środowisko emisja co2 dwutlenek węgla Europejski Zielony Ład polityka OZE energia elektryczna POLSKA

Mrożenie cen energii nie dla wszystkich? Minister klimatu wyjaśnia i wskazuje kluczowe kryterium

W ciągu 2-3 tygodni w resorcie klimatu powstaną przepisy dotyczące mrożenia cen energii w drugiej połowie roku - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wynikało z jej wypowiedzi, rozwiązania będą uwzględniały kryterium dochodowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna ceny energii Ministerstwo Klimatu i Środowiska POLSKA społeczeństwo

Rekordowe spadki emisji i produkcji prądu z węgla. Transformacja energetyczna w UE przynosi efekty

Wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych spadło w UE w 2023 r. o 19 proc., emisje z sektora energii także o 19 proc., a udział prądu ze słońca i wiatru przekroczył po raz pierwszy 25 proc. - wynika z danych think-tanku Ember. W przypadku Polski, po raz pierwszy wytwarzanie ze słońca i wiatru przekroczyło 20 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE węgiel energia elektryczna emisja co2 Unia Europejska

Jak magazynować energię? Rozwiązaniem może być bateria lodowa

W przypadku energii można wymienić dwa problemy: jej wytwarzanie oraz sposób magazynowania. Pierwszy z nich rozwiązują np. odnawialne źródła, ale akumulatory nie najlepiej radzą sobie z przechowaniem dużych ilości energii elektrycznej. Z pomocą może przyjść jednak bateria lodowa, nad którą Politechnika Wrocławska pracuje razem z dwiema polskimi firmami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar energia Politechnika Wrocławska

Ciepło odpadowe - nowy sposób na ogrzewanie pomieszczeń i wody?

Ciepło odpadowe powstaje na skutek działania różnych urządzeń, na przykład schodów ruchomych czy wind. Do niedawna spisywano je na straty - okazuje się jednak, że surowiec można wykorzystać nie tylko do ogrzewania, ale i chłodzenia. Na takie rozwiązanie zdecydowały się władze Warszawy, które ciepło odpadowe pozyskają ze stołecznego metra.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Kuba Witkowski energia technologie