Polskie Radio
Section05

energetyka

PR24 "Wyciągnięto wnioski z tragedii w Fukushimie". Jakub Wiech o skutkach tsunami w Japonii

- To, co wydarzyło się w Fukushimie w 2011 r., to był efekt ponadnormatywnych kataklizmów. Tsunami, które wtedy uderzyło, miało 14 metrów wysokości, zwykle jest to 7 do 8 metrów. Elektrownie jądrowe, które teraz funkcjonują w Japonii, są już odporne nawet na tego typu wydarzenia, to był jeden z warunków, jeśli chodzi o powrót do pracy wygaszonych jednostek - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (energetyka24).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 polityka POLSKA energia elektryczna GOSPODARKA trzęsienie ziemi Japonia

Umowy społecznej w sprawie górnictwa ciąg dalszy. Minister przemysłu wybiera się do Brukseli

- Najpilniejszym zadaniem Ministerstwa Przemysłu będzie zatwierdzenie wniosku notyfikacyjnego dotyczącego umowy społecznej w sprawie górnictwa - powiedziała w piątek w Katowicach minister Marzena Czarnecka. - Mam nadzieję, że uda się to dopiąć w najbliższym terminie - zasygnalizowała szefowa resortu. Zapowiedziała wyjazd w tej sprawie do Brukseli w połowie stycznia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA górnictwo węgiel Polska Grupa Górnicza Komisja Europejska

PR24 Wojciech Jakóbik o programie RePowerEU: ważny jest cel porzucenia rosyjskich surowców do 2027 roku

- RePowerEU to program, który zakłada reindustrializację Europy m.in. w opaciu o OZE zabezpieczoną przez uniezależnienia od Rosji. Najważniejszym - z punktu widzenia Polski - zapisem jest cel porzucenia wszystkich rosyjskich surowców do 2027 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy pieniądze inwestycje bezpieczeństwo energetyczne POLSKA polityka Polskie Radio 24 Wojciech Jakóbik GOSPODARKA

Poprawa relacji z Polską, współpraca ws. Turowa i kwestie ochrony środowiska. Czeski minister proponuje spotkanie

- Współpraca między Republiką Czeską a Polską jest bardzo dobra również w dziedzinie ochrony przyrody i krajobrazu - ocenił Hladik w wywiadzie dla agencji CTK. - Poczyniliśmy znaczne postępy (...) i teraz Republika Czeska ma prawo do monitorowania hałasu, pyłu i wód gruntowych w pobliżu kopalni Turów i wejścia na jej teren - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Turów energia elektryczna energia prąd infrastruktura Czechy POLSKA ekologia polityka

2023 przełomem w dziedzinie budowy w Polsce elektrowni atomowych. Pierwsza ma powstać do 2033 roku

Rozwój energetyki atomowej w Polsce niesie ze sobą szereg korzyści, które obejmują bezpieczeństwo energetyczne, redukcję emisji gazów cieplarnianych, tworzenie nowych miejsc pracy oraz rozwój technologiczny. W mijającym roku podjęto kluczowe działania mające wprowadzić energię z atomu do polskiego miksu energetycznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA atom elektrownia atomowa

Baltic Pipe, terminale naftowe, porty dla LNG. Bałtyk jest bramą dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Morze Bałtyckie staje się coraz ważniejszym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Morskie farmy wiatrowe, podmorskie gazociągi czy stacjonarne i pływające terminale LNG gwarantują dywersyfikację i ciągłość dostaw nośników energii. Wagę tego obszaru podkreśla fakt, że NATO wzmacnia patrole na Bałtyku w związku z przypadkami uszkodzeń infrastruktury krytycznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Morze Bałtyckie Baltic Pipe Orlen PGE gaz ziemny LNG infrastruktura