Polskie Radio
Section05

energia atomowa

Małe reaktory jądrowe. Mają szanse na wsparcie UE

- Jeszcze w 2024 r. planujemy wystąpić o wsparcie rządu przy notyfikacji do KE kontraktu różnicowego dla SMR-ów w Polsce - zapowiedział prezes OSGE Rafał Kasprów. Kontrakt różnicowy to rodzaj wsparcia, państwowej gwarancji kupna po stałej cenie wyprodukowanej energii elektrycznej w okresie obowiązywania umowy z jej wytwórcą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne Orlen Synthos energia elektryczna elektrownia atomowa inwestycje

Orlen Synthos Green Energy przymierza się do budowy pierwszego małego reaktora jądrowego. Znamy lokalizację

OSGE rozpoczął badanie środowiskowe i lokalizacyjne dla pierwszego projektu małego reaktora jądrowego SMR BWRX-300 w Stawach Monowskich. Resort klimatu już w grudniu ubiegłego roku przyznał spółce sześć decyzji na budowę łącznie 24 reaktorów w tej technologii. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energia odnawialna elektrownia atomowa Orlen Synthos inwestycje bezpieczeństwo energetyczne

PR24 Francuzi wracają do gry o polski atom? Jakub Wiech: są liderami niskoemisyjnego miksu energetycznego

- Francuzi zasilają się flotą ponad 50 reaktorów jądrowych. Są liderami niskoemisyjnego miksu energetycznego. W zeszłym roku średnia emisyjność francuskiej energetyki wynosiła 30g CO2/kWh, a polska ok. 700g CO2/kWh. Taki dystans dzieli nas od atomowej Francji - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu Energetyka24.com Jakub Wiech. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA atom elektrownia atomowa GOSPODARKA

PR24 Prof. Jagielski: nie mamy innej opcji niż energetyka atomowa

- Energia powinna być taka samo traktowana jak inne działy, które mają strategiczne znacznie dla państwa. Bez prądu nie ma niczego. Energetyka jądrowa miała się świetnie, dopóki była budowana przez państwa. Ma się świetnie w państwach, które nie przejmują się brutalnymi regułami ekonomicznymi, jak Chiny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Jagielski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. 
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa POLSKA

PR24 Prof. Marek Jeżabek: zmiana lokalizacji elektrowni atomowej spowoduje opóźnienie o minimum 2 lata

Prof. Marek Jeżabek, b. dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie, mówił w Polskim Radiu 24 o potencjalnych planach zmiany lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jak wyjaśnił, przygotowania i badania związane z obecną lokalizacją trwały wiele lat, a gdyby dziś chcieć ją zmieniać np. na Żarnowiec - wymagałoby to kolejnych minimum dwóch-trzech lat. O tyle, a może i więcej wzrosłoby opóźnienie polskiego programu budowy siłowni jądrowej, który już jest bardzo opóźniony.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka GOSPODARKA energetyka elektrownia atomowa

"Pozostanie przy węglu to dwukrotny wzrost cen energii". Nowy raport PIE

Odejście od paliw kopalnych w energetyce staje się koniecznością zarówno z przyczyn środowiskowych, jak i ekonomicznych. Gdyby Polska pozostała przy węglu, cena energii elektrycznej na rynku hurtowym w latach 2030-2060 byłaby wyższa średnio o nawet 120 proc. w porównaniu do scenariusza przyspieszonego rozwoju OZE. Kontynuacja obecnego tempa transformacji energetycznej z budową wielkoskalowej energetyki jądrowej będzie natomiast oznaczać wzrost kosztów energii o 58 proc. - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel OZE