Polskie Radio
Section05

energia atomowa

Ekspert: duet energetyki jądrowej i odnawialnej da nam bezpieczeństwo energetyczne

Tematem dzisiejszego "Trójkowego komentarza dnia" była przygotowana przez opozycję tzw. ustawa wiatrakowa, która wzbudza tak wiele emocji. Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki i redaktor naczelny portalu BiznesAlert nie miał żadnych wątpliwości: – Potrzebna jest liberalizacja "ustawy odległościowej". Politycy powinni znaleźć rozwiązanie, które pogodzi interesy branży, która była blokowana przez lata i nie mogła się rozwijać – stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  odnawialne źródła energii energetyka elektrownia atomowa OZE Magdalena Drohomirecka Trójka

opinia Wiatraki, biopaliwa i gazowy romans z Rosją nie wystarczyły. Niemcy chcą wrócić do atomu

Niemcy przez lata chwaliły się swoim "zielonym" miksem energetycznym. Chciały uchodzić za awangardę zeroemisyjności, poprzez odejście w tym samym czasie i od węgla, i od atomu. Skończyło się jednak na deklaracjach i propagandzie. W rzeczywistości Niemcy nie tylko wciąż ściągają węgiel, ale tworzą nowe kopalnie, a przy tym inwestują w elektrownie gazowe. Wygaszanie energetyki jądrowej było jednym z powodów zacieśnienia współpracy gazowej z Rosją, czego symbolem był Nord Stream 2. Wszystkie te błędy doprowadziły do obecnego osłabienia gospodarczego, a nasi zachodni sąsiedzi zastanawiają się, czy… wrócić do energetyki jądrowej. Tej samej, za której plany krytykowali niedawno Polskę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy energetyka wiatr Nord Stream 2 węgiel Francja

Porozumienie ws. wydłużenia żywotności reaktorów jądrowych. Belgia chce zmniejszyć zależność energetyczną

Jest porozumienie w Belgii w sprawie wydłużenia żywotności dwóch najmłodszych reaktorów jądrowych. Minister energii Tinne Van der Straeten powiedziała telewizji VRT, że rząd uzgodnił warunki wydłużenia eksploatacji reaktorów Doel 4 i Tihange 3 z firmą Engie, zarządzającą belgijskimi elektrowniami atomowymi. To ma zmniejszyć zależność Belgii od dostaw gazu z zagranicy. O szczegółach Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Belgia energetyka

Niemcy: czołowi politycy krytykują Scholza, chcą powrotu do atomu. "Transformacja energetyczna nie powiodła się"

Jak podaje portal internetowy dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ), czołowi politycy Unii (CDU/CSU) i FDP chcą powrotu Niemiec do energetyki jądrowej. Przekonują oni, że byłaby to odpowiedź na kryzys budżetowy w kraju oraz słabnącą kondycję niemieckiego przemysłu. Dlatego też żądają ponownego uruchomienia niedawno wyłączonych reaktorów, a także przygotowania się do budowy nowoczesnych małych reaktorów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy energetyka prąd Unia Europejska bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA polityka

COP28. Polska chce potrojenia mocy wytwórczej energii jądrowej na świecie do 2050 r.

Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej - podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.
Zobacz więcej na temat:  energetyka energia elektryczna elektrownia atomowa atom Andrzej Duda Dubaj bezpieczeństwo energetyczne

Atom w Polsce. Minister klimatu: zatrzymanie procesów inwestycyjnych to ryzyko, na które Polski nie stać

- My nie mamy czasu na to, żeby jakiekolwiek działania były zaniechane lub niedotrzymane w harmonogramie. Zatrzymanie procesów inwestycyjnych w atomie to jest ryzyko, na które nas - jako Polski i Polaków - nie stać - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Zobacz więcej na temat:  Anna Łukaszewska-Trzeciakowska Ministerstwo Klimatu i Środowiska atom elektrownia atomowa GOSPODARKA POLSKA

PR24 Elektrownia jądrowa w Wielkopolsce. Jakóbik: im więcej atomu w Polsce, tym większe bezpieczeństwo energetyczne

- Energetyka jądrowa zabezpiecza odnawialną, która rozwija się na potęgę. Nie jest jednak samodzielna, potrzebuje bezpiecznika. Kiedyś był nim węgiel, który stanowi jednak problem z punktu widzenia polityki klimatycznej. Atom ma nie mieć tych wad i posiadać te same zalety - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA energetyka GOSPODARKA atom elektrownia atomowa

Budowa drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Minister Moskwa wydała decyzję

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wydała decyzję zasadniczą dotyczącą budowy w Polsce drugiej elektrowni jądrowej. Jak informuje resort, wnioskodawcą było PGE PAK Energia Jądrowa. Elektrownia ma powstać we współpracy z koreańską firmą KHNP w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Anna Moskwa energetyka prąd bezpieczeństwo Ministerstwo Klimatu i Środowiska Konin Wielkopolska wielkopolskie inwestycje GOSPODARKA Wojciech Dąbrowski

Energetyka jądrowa oficjalnie uznana za technologię zeroemisyjną. Parlament Europejski chce wspierać atom

Parlament Europejski zagłosował za włączeniem energetyki jądrowej do grona zielonych technologii, które należy wspierać, aby zapewnić Europie konkurencyjność i suwerenność wobec Chin i Stanów Zjednoczonych. Jest to stanowisko europosłów w sprawie projektu rozporządzenia mającego na celu wsparcie zeroemisyjnych sektorów w UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Unia Europejska Parlament Europejski