Polskie Radio
Section05

euro

„Nie można bagatelizować problemów budżetowych państw UE”

„Projekty budżetów sześciu państw strefy euro na 2018 r. grożą złamaniem unijnych reguł z paktu stabilności i wzrostu” – poinformowała w środę Komisja Europejska. Chodzi o Francję, Belgię, Włochy, Austrię, Portugalię i Słowenię. O sprawie mówili w audycji Rządy Pieniądza Mariusz Adamiak (PKO BP), były wiceminister finansów dr Cezary Mech i ekonomista Rafał Sadoch.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze ekonomia eurostat Komisja Europejska

Euro w Polsce? Rachunek zysków i strat

Polska (z wyłączeniem Wielkiej Brytanii) jest największym pod względem liczby ludności krajem Unii Europejskiej, który nie przyjął euro. Wspólną walutę mają  nasi sąsiedzi, nie tylko Niemcy, ale też Słowacy i Litwini. Euro przyjmą być może także Czesi. Czy wprowadzenie wspólnej waluty spowoduje wzrost cen i czy musimy w ogóle muismy ją zmieniać? Gościem Polskiego Radia 24 był dr Grzegorz Tchorek z Wydziału Zarządzania UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska finanse

Debata PR24: Czy Polska powinna przyjąć euro?

Powraca kwestia wprowadzenia euro w Polsce. Czy przyjęcie wspólnej waluty będzie korzystne dla naszego kraju – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i politycznym? O tym w Debacie Polskiego Radia 24 rozmawiali Cezary Mech i Stefan Kawalec – byli wiceministrowie finansów, a także ekonomiści – prof. Michał Mackiewicz, prof. Ryszard Michalski oraz dr Artur Bartoszewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska finanse

„Euro narzędziem niszczenia demokracji w Unii Europejskiej"

„Wybierzemy taki moment i takie kryteria przyjęcia euro, by przyczyniło się to do wzrostu polskiej gospodarki” – powiedział na konwencji PO przewodniczący Grzegorz Schetyna. O możliwościach przyjęcia euro i ewentualnych skutkach politycznych, ekonomicznych i społecznych tej decyzji mówili w audycji Debata Poranka Adam Ostolski (Krytyka Polityczna) i Mirosław Skowron („Super Express”).
Zobacz więcej na temat:  polityka Unia Europejska Niemcy eurostat

Osobny budżet strefy euro to mniej funduszy dla Polski

Komisja Europejska opublikowała dokument dotyczący przyszłości Eurolandu. W raporcie znalazła się propozycja stworzenia osobnego budżetu dla strefy euro. Choć ten pomysł, który wywołuje kontrowersje, jest jeszcze daleki od realizacji, to jego urzeczywistnienie może być groźne dla interesów naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Błażej Prośniewski Dominik Olędzki Karolina Mózgowiec strefa euro Unia Europejska POLSKA budżet ue budżet unijny

"Wybór Francuzów to czysty zysk, oszczędność i spokój"

- Frankowicze mogą spać spokojnie, bo nie będzie zawirowań z walutami. Nie będzie tąpnięcia, ucieczki do bezpiecznych walut czyli do dolara i franka, frank nie będzie rósł i raty będą zwyczajnie niższe – powiedział w programie Rządy Pieniądza Kazimierz Krupa z kancelarii Drawbridge. O ekonomicznych aspektach wyboru Francuzów mówili także dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Bartłomiej Godusławski (Puls Biznesu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja wybory prezydenckie Emmanuel Macron Marine Le Pen frank szwajcarski strefa euro