Polskie Radio
Section05

Europa

Sąd w Mińsku wydał wyrok na Alesia Bialackiego. Noblistę czeka 10 lat więzienia

W piątek sąd w Mińsku ogłosił wyrok w sprawie laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego. Założyciel i koordynator ruchu obrony praw człowieka "Wiasna" został skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Ponadto jego trzej współpracownicy, aktywiści, zostali skazani na kary od siedmiu do dziewięciu lat więzienia. Osadzeni zostali już wcześniej uznani za więźniów sumienia, a sprawa - za motywowaną politycznie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Aleś Bialacki represje

NASZ WYWIAD Dlaczego reżim tak nienawidzi Wiasny? Współpracownik Alesia Bialackiego: Łukaszenka i Putin zabijają białoruskość

Polska powinna włączyć inne państwa w pomoc dla Białorusi. Trzeba działać zdecydowanie. Zwykli ludzie powinni pisać jak najwięcej listów do więźniów politycznych, to bardzo ważne. Prawie 1500 adresów jest na stronie Wiasny spring96.org. Potrzebne są sankcje - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Dźmitry Sałaujou, współpracownik Alesia Bialackiego, działacz Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna.  
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś serwis wschodni Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Aleksander Łukaszenka Kreml Aleś Bialacki NASZ WYWIAD

Ukraina domaga się ścigania rosyjskich zbrodniarzy. Powstaje międzynarodowy trybunał. "Omawiamy konkrety"

Trwają rozmowy o konkretnych mechanizmach powołania specjalnego międzynarodowego trybunału ds. rosyjskich zbrodni przeciwko Ukrainie - informują władze w Kijowie. Biuro ukraińskiego prokuratora generalnego zarejestrowało dotychczas ponad 71 tys. rosyjskich zbrodni agresji i zbrodni wojennych. "Z powodu agresji przeciwko Ukrainie przywódcy Rosji powinni być traktowani jak naziści i dlatego Kijów dąży do powołania specjalnego trybunału" - podkreślają ukraińskie władze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023 zbrodnie wojenne

"Dwuetapowy proces nie jest głównym zmartwieniem". John Kirby odpowiada Polskiemu Radiu na pytanie o rozszerzenie NATO

Biały Dom oświadczył, że jest sprawą wtórną czy Szwecja i Finlandia wejdą do NATO razem czy osobno. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby powiedział, że najważniejsze jest, by oba kraje znalazły się w Sojuszu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna USA NATO Szwecja Finlandia Europa Zachodnia

Finlandia: większość wojskowych chce wejścia do NATO bez czekania na Szwecję. Jest nowy sondaż

Blisko dziewięciu na dziesięciu fińskich wojskowych uważa, że Finlandia powinna wejść do NATO bez oczekiwania na przyjęcie do Sojuszu Szwecji - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie krajowego Związku Oficerów. Ponad 60 proc. oficerów w pełni popiera pogląd, że "w razie potrzeby" do NATO należy przystąpić bez Szwecji, blisko co trzeci (27 proc.) uważa przy tym, że jest to w "pewnym stopniu rozsądne rozwiązanie".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Szwecja Finlandia NATO wojna na Ukrainie wojna 2023

TYLKO U NAS Jarosław Kaczyński: Nord Stream umożliwił Rosji agresję na Ukrainę

Jarosław Kaczyński powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 i TVP, że budowa gazociągów Nord Stream umożliwiła Rosji agresję na Ukrainę. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ocenił także, że Niemcy chcą jak najszybciej wrócić do realizowania interesów z Moskwą i stąd ich postawa wobec wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Niemcy Rosja Nord Stream pieniądze gospodarka niemiec Jarosław Kaczyński Polskie Radio 24 ŚWIAT GOSPODARKA

Białoruś skaże noblistę? W piątek w Mińsku zapadnie wyrok ws. Alesia Bialackiego

Jak informuje Radio Swoboda, w piątek w sądzie w Mińsku zapadnie wyrok w - politycznie motywowanej - sprawie białoruskiego laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego i trzech jego kolegów z Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". Prokurator zażądał kary 12 lat łagru dla noblisty oraz od 9 do 11 lat łagru dla innych oskarżonych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Aleś Bialacki sąd represje