Polskie Radio
Section05

gaz ziemny

KE zbyt wolno reaguje na kryzys energetyczny? Rada Europejska traci cierpliwość

Przewodniczący Rady Europejskiej znowu ponagla Komisję Europejską i jej przewodniczącą w sprawie limitów cenowych na gaz. Charles Michel wysłał list do Ursuli von der Leyen apelując o jak najszybsze przedstawienie propozycji przepisów. List, o którym wczoraj jako pierwszy napisał portal Politico, widziała także brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne ceny Komisja Europejska Rada Europejska ŚWIAT Europa

Ładna pogoda doprowadziła do nadpodaży gazu w Europie. Jednak ciemne chmury pozostały na horyzoncie

- Europa musi zacząć działać już teraz, by uniknąć niedoboru gazu zimą 2023 r. - ostrzegł dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol. Birol wyjaśnił, że rezygnacja z rosyjskiego gazu i przewidywany wzrost popytu na surowiec w Chinach może doprowadzić do problemów z jego niedoborem w Europie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA społeczeństwo konferencja ŚWIAT Unia Europejska Europa LNG infrastruktura wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie pokazała znaczenie tradycyjnych źródeł energii. "Nie da się z dnia na dzień porzucić surowców"

Wojna na Ukrainie pokazała znaczenie tradycyjnych źródeł energii - powiedział prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski. O zmianach w postrzeganiu surowców mówił otwierając zorganizowaną przez WEI konferencję "Bezpieczeństwo energetyczne czasu wojny. Przekształcenia rynku ropy i gazu w państwach Trójmorza".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka konferencja Trójmorze węgiel ropa naftowa zmiany klimatyczne POLSKA społeczeństwo

Ceny maksymalne na energię i gaz złagodzą skutki inflacji

Rząd stara się ograniczyć wydatki gospodarstw domowych i firm na kluczowe i niezbędne w domu i pracy rachunki. W związku z tym, postanowiono ograniczyć ceny energii elektrycznej, gazu oraz węgla w podstawowym zakresie. Ustalenie limitu cen na przyszły rok to nie tylko ochrona ludzi i firm przed nadmiernymi kosztami, ale w wypadku samorządów i podmiotów użyteczności publicznej przede wszystkim pewność co do tego, jakie mogą mieć maksymalne koszty funkcjonowania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna węgiel ceny tarcza antyinflacyjna walka z inflacją

Niemiecki historyk uderza w wieloletnią politykę SPD. "Uzależniali kraj od rosyjskiego gazu i pomijali Europę Wschodnią"

- Niemiecka zależność od dostaw gazu ziemnego z Rosji sięga lat siedemdziesiątych. Przez lata kolejne rządy podejmowały świadomie decyzję, aby kupować surowiec z Rosji jak najtaniej, a w przypadku Nord Stream 2 - z pominięciem Europy Wschodniej. Polityka SPD wobec Rosji była błędem - mówi historyk Andreas Wirsching w wywiadzie dla "Spiegla".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Olaf Scholz polityka Niemcy Europa Wschodnia Rosja energetyka

UE: coraz bliżej uzgodnienia korytarza cenowego na gaz. "Jest szerokie poparcie"

Unia Europejska jest coraz bliżej wprowadzenia korytarza cenowego na gaz. Wprawdzie wczorajsze spotkanie ministrów do spraw energii państw członkowskich w Luksemburgu nie przyniosło porozumienia, ale na stole jest już propozycja regulacji przygotowana przez Komisję, o co 15 krajów, w tym Polska, prosiło od miesięcy. Kolejna narada ministerialna odbędzie się 24 listopada z zamiarem ostatecznego zatwierdzenia całego planu, który ma doprowadzić do obniżki cen energii. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska energia GOSPODARKA

Porozumienie unijne ws. limitów cenowych na gaz. Beata Płomecka o kulisach szczytu

Ponad 10 godzin trwały obrady unijnych przywódców, którzy ostatecznie ustalili tymczasowe wprowadzenie limitów cenowych na gaz. Atmosfera była jednak gorąca. - Na szczyt w Brukseli  jechały dwa obozy - wyjaśniła w Programie 1 Polskiego Radia brukselska korespondentka Beata Płomecka. - 15 krajów na czele z Polską, Włochami, Grecja i Belgią chciało limitów cenowych na gaz. Po drugiej stronie były Niemcy wspierane przez Holandię - mówiła.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Beata Płomecka gaz cena

ANALIZA Turcja i Rosja porozumiały się ws. przesyłu gazu do Europy. Projekt może być niewykonalny

Putin zaproponował Erdoganowi utworzenie w Turcji hubu gazowego podczas spotkania obu przywódców w Astanie. Zaznaczył, że szlak przez Turcję jest "najbardziej niezawodną drogą" transportu surowca z Rosji do Unii Europejskiej. Zdaniem rosyjskiego prezydenta umożliwiłoby to Europejczykom otrzymywanie gazu po mniej wygórowanych cenach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja ŚWIAT Turcja