Polskie Radio
Section05

gaz ziemny

PR24 Opóźnienia i wzrost kosztów. Ekspert o dostawach gazu LNG z Kataru do Polski

- Pytanie brzmi, czy ten statek przypłynie tego dnia, czy dwa albo trzy tygodnie później - mówił Mariusz Marszałkowski. Dodał, że jeżeli transport z Kataru opóźni się, to może zazębić się z dostawą gazu ze Stanów Zjednoczonych. A to może stanowić problem, bo - jak tłumaczył w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu polon.pl - przepompowanie gazu zajmuje kilka dni.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Unia Europejska Agnieszka Drążkiewicz bezpieczeństwo energetyczne Mariusz Marszałkowski Morze Czerwone GOSPODARKA infrastruktura

Węgierski rząd nie rezygnuje z rosyjskich surowców. Budapeszt szykuje jednak "plan B"

Rząd Węgier nie chce rezygnować z rosyjskich surowców energetycznych, ale przygotowuje plany awaryjne w zakresie paliwa jądrowego, ropy naftowej i gazu - mówi Andras Deak, węgierski ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego. W ciągu ostatniego roku Węgry nie stały się bardziej niezależne od rosyjskich surowców energetycznych, przynajmniej ze statystycznego punktu widzenia. Główne dostawy ropy i gazu wciąż pochodzą z Rosji - zaznacza analityk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Węgry energetyka ropa naftowa

Gazociąg Balticconnector wznowi pracę za kilka miesięcy. Szczegóły utajniono ze względów bezpieczeństwa

Trwają prace naprawcze łączącego Estonię z Finlandią, podmorskiego gazociągu Balticconnector, które mają zakończyć się 1 kwietnia br. - poinformował dziennik "Postimees". Do uszkodzenia rurociągu doszło na początku października 2023 r. Niezbędne do naprawy materiały zostały już przygotowane.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ŚWIAT Estonia Finlandia Europa

Restrukturyzacja w Europol Gazie zakończy się w marcu. Resort podał szczegóły

Prowadzona od listopada ubiegłego roku restrukturyzacja w spółce Europol Gaz, ma się zakończyć w marcu tego roku - wynika z odpowiedzi na interpelację poselską przekazaną przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Resort zaznaczył, że odpowiedź została opracowana w oparciu o informacje przekazane przez Orlen, który jest udziałowcem Europol Gaz.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen Ministerstwo Aktywów Państwowych

Baltic Pipe, terminale naftowe, porty dla LNG. Bałtyk jest bramą dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Morze Bałtyckie staje się coraz ważniejszym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Morskie farmy wiatrowe, podmorskie gazociągi czy stacjonarne i pływające terminale LNG gwarantują dywersyfikację i ciągłość dostaw nośników energii. Wagę tego obszaru podkreśla fakt, że NATO wzmacnia patrole na Bałtyku w związku z przypadkami uszkodzeń infrastruktury krytycznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Morze Bałtyckie Baltic Pipe Orlen PGE LNG infrastruktura

Orlen elektryfikuje platformy wydobywcze. Pozyskiwanie gazu ze złóż norweskich zasili energia odnawialna

W 2024 r. prawie dwie trzecie gazu wydobywanego przez Grupę Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym będzie pochodziło z instalacji zasilanych energią odnawialną dostarczaną z lądu za pomocą podmorskich linii energetycznych. Według Orlenu, zasilanie energią odnawialną zastosowano dotychczas na złożach: Gina Krog, Ormen Lange i Duva, co pozwoli koncernowi uniknąć w 2024 r. emisji ponad 88 tys. ton CO2. Koncern zapowiedział, że planuje elektryfikację kolejnych złóż, w tym Fenris i Yggdrasil, które są obecnie w trakcie zagospodarowywania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen Norwegia energetyka zasilanie energia elektryczna energia odnawialna