Polskie Radio
Section05

Gdańsk

Nowy wątek w sprawie tajemniczego nurkowania w Zatoce Gdańskiej. "Hiszpanie nie szukali bursztynu"

- Hiszpanie, którzy nurkowali w Zatoce Gdańskiej, prawdopodobnie szukali ładunku wyrzuconego ze statku - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Tomasz Ołdziejewski. Bursztynnik dementuje historię, że obecność Hiszpanów "to było poławianie bursztynu". W tej sprawie jest jeszcze inny ważny fakt - nurkowanie hiszpańskich gości odbywało się w rejonie planowanej budowy pływającego gazoportu. Sprawdzamy, czy zdarzenie mogłoby zostać potraktowane jako tzw. szkodnictwo gospodarcze.
Zobacz więcej na temat:  bursztyn Morze Bałtyckie Bałtyk pomorskie POLSKA Hiszpania Europa

Nocna akcja na Bałtyku. Morska Służba uratowała trzech nurków z Hiszpanii

W nocy z soboty na niedzielę ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR uratowali trzech nurków z Hiszpanii, których jednostka straciła sterowność 3 mile na północ od Górek Zachodnich. Funkcjonariusze policji ustalili, że załoga motorówki nie miała uprawnień do prowadzenia tej jednostki oraz nie uzyskała zgody na nurkowanie - poinformowała policja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Morze Bałtyckie ratownik wodny Bałtyk służby i bezpieczeństwo

Miasto starsze, niż przypuszczano. O odkryciach archeologów w Gdańsku

Odkrycia archeologiczne w piwnicach budynku dawnego magistratu miejskiego - dziś siedzibie Muzeum Gdańska, potwierdziły, że początki miasta sięgają roku 930. Już 25 lat temu na tę datę wskazywały pierwsze badania dendrochronologiczne prowadzone w innych pomieszczeniach podziemi. Jesienią 2022 roku odkryto kolejne, świetnie zachowane pozostałości wału drewnianego. Potwierdza to, że Gdańsk powstał 60 lat wcześniej, niż mówi o tym pierwsza wzmianka historyczna.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia

Rozprawa ws. zabójstwa Pawła Adamowicza. Sąd wyznaczył termin mów końcowych

Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył termin mów końcowych w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza. Obrońca i prokurator będą mogli wypowiedzieć się w połowie marca br. W trakcie poniedziałkowej rozprawy przesłuchano świadków w tym policjanta, który zatrzymał Stefana W. oraz patomorfologa, który przeprowadził sekcję zwłok prezydenta Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo zabójstwo Paweł Adamowicz

"Nie dziwię się, że ktoś z was chce wyjechać". Prezydent Gdańska zachęca młodzież do emigracji

Jak podaje "Dziennik Bałtycki", w czwartek w VI LO w Gdańsku odbyły się "Gdańskie Lekcje Obywatelskie", podczas których swoje wystąpienie zaprezentowała prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Jednym z tematów spotkania była emigracja. Co ciekawe, szefowa magistratu zachęcała nastolatków... do wyjazdu z Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Aleksandra Dulkiewicz emigracja

TYLKO U NAS Nowe fakty ws. śmierci Patryka Kalskiego. Był konsultantem filmu o losach Iwony Wieczorek

43-letni Patryk Kalski, który zmarł 1 stycznia, nie tylko był związany z Zatoką Sztuki, prowadził strzelnicę, ale też został aktorem i konsultantem w filmie o losach Iwony Wieczorek. O sprawie poinformował portal PolskieRadio24.pl jeden z uczestników nagrań do niezależnej produkcji. "Kazano mi na potrzeby filmu kopać dół przy cmentarzu na Kolibkach" - opowiada.
Zobacz więcej na temat:  Iwona Wieczorek POLSKA Sopot pomorskie wydarzenia z kraju

Władze Gdańska odkupiły od Francuzów spółkę wodociągową. Teraz "instalują" tam zaufanych pracowników

43 mln zł - tyle kosztował mieszkańców Gdańska wykup z rąk Francuzów pakietu większościowego w spółce Saur Neptun Gdańsk. Dostarczała ona wodę i odbierała ścieki od mieszkańców Gdańska. Teraz, dzięki wykupionemu pakietowi akcji, prezydent Gdańska mogła powołać do władz spółki zaufanych pracowników. Opozycja w mieście grzmi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomorskie Aleksandra Dulkiewicz regiony opozycja

TYLKO U NAS Śmierć biznesmena, samobójstwo księdza, pożar. Kto chciałby "zamknąć" sprawę Zatoki Sztuki i Iwony Wieczorek?

Śmierć Patryka Kalskiego to trzecie w ostatnich miesiącach tragiczne wydarzenie, które dotyczy osoby związanej z Zatoką Sztuki. Wcześniej było to samobójstwo księdza z Leźna pod Trójmiastem i spalenie domu znajomej twórcy Zatoki Sztuki - Blanki Lipińskiej, autorki erotyku pt. "365 dni". Wszystkie niemal zbiegły się w czasie z intensyfikacją prac służb w budynku dawnego sopockiego klubu. Według dziennikarza Sylwestra Latkowskiego po śmierci Kalskiego "kilku znanych celebrytów, biznesmenów odetchnęło".
Zobacz więcej na temat:  Iwona Wieczorek policja prokuratura Sopot pomorskie

Skandaliczne "jasełka". Szef MEiN: w Gdańsku często kpi się z tego, co polskie, tradycyjne i chrześcijańskie

- W wydarzeniu pojawiły się kpiny z przedstawień religijnych, ale też z ludzi, którzy dzięki 500+ zmienili swoje życie. Nie godzi się tego praktykować, zwłaszcza w szkołach, gdzie mamy wychowywać. (...) Ale jeśli chodzi o Gdańsk, to nie jest nowość - tam bardzo często kpi się z tego, co polskie, tradycyjne i chrześcijańskie - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do skandalicznych "jasełek".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

"Musica Baltica" - muzyka barokowa znad Bałtyku

- Wszystkie najnowsze trendy muzyczne, które pojawiały się gdziekolwiek w Europie, trafiały do Gdańska w tym samym czasie, gdy pojawiały się w innych rejonach Europy, ale jednocześnie gdańszczanie byli przywiązani do form, które kiedyś już im się spodobały. W związku z tym integrowano te wszystkie nowe elementy ze starymi formami, nowe instrumenty ze starymi instrumentami - mówił na antenie Dwójki Andrzej Szadejko, koncertujący organista, dyrygent, organizator życia kulturalnego.
Zobacz więcej na temat:  płyta muzyka dawna barok Dwójka

"Nie powinno być takich relacji kulturalno-biznesowych". Kiełbasiński o działalności Fundacji Wspólnota Gdańska

- Pytanie, czy jest rzeczywiście wolny rynek i równy dostęp do dotacji publicznych, gdy w sytuacji, jeżeli mam jakąś firmę i chciałbym prowadzić działalność w zakresie promocji, po drugiej stronie jest fundacja, której twarzą, choć nie prezesem, jest radny, szef komisji kultury. Moim zdaniem to nie ma nic wspólnego ze zdrową konkurencją - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Kiełbasiński, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 społeczeństwo regiony Aleksandra Dulkiewicz Antoni Trzmiel pomorskie