Polskie Radio
Section05

górnicy

PGG zawarła z górnikami ugodę dotyczącą płac. Akcja protestacyjna zakończona

Średnio 1,5 tys. zł jednorazowej rekompensaty za pracę w weekendy oraz wzrost średniego wynagrodzenia w Polskiej Grupie Górniczej do kwoty 8200 zł brutto przewiduje porozumienie, zawarte w piątek przez związkowców z zarządem spółki. Związki zakończyły spór zbiorowy i zawiesiły akcje protestacyjne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Górnicza płace pracodawcy pracownik węgiel związki zawodowe Ministerstwo Aktywów Państwowych Unia Europejska zielona energia Fit for 55

Strajk w kopalni "Piast". Prezydent oddał hołd bohaterom wydarzeń sprzed 40 lat

Prezydent Andrzej Duda w kopalni "Piast" upamiętnił górników, którzy przez dwa tygodnie strajkowali pod ziemią w grudniu 1981 r. Ich przedsięwzięcie było wyrazem sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Uroczystość, która miała miejsce w bieruńskiej kopalni, zainicjowała wizytę głowy państwa na Górnym Śląsku. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda strajki społeczeństwo historia Polski

Najdłuższy strajk stanu wojennego. "STRAJK – 14 dni pod ziemią" w Kopalni Guido

Niespełna czterdzieści lat temu dwa tysiące górników spędziło czternaście dni, przebywając 650 metrów pod powierzchnią ziemi. Wszystko, by okazać sprzeciw działaniom władzy. Strajk górników KWK "Piast" w Bieruniu z grudnia 1981 roku był najdłuższym protestem w stanie wojennym. By upamiętnić tych, którzy niezłomnie trwali przy swoich przekonaniach, również w święta, Kopalnia Guido w Zabrzu zaprasza na niezwykłą trasę "STRAJK - 14 dni pod ziemią". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo strajki stan wojenny Tomasz Miara

Górnik z kopalni Bielszowice uratowany. Znamy jego stan zdrowia

Już ponad dobę trwa akcja ratownicza w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. W sobotę doszło tam do wstrząsu. Pod ziemią uwięzionych zostało dwoje górników. Pierwszego udało się wydostać po północy. Mężczyzna został przewieziony do szpitala w Sosnowcu. Jak poinformował rzecznik prasowy placówki, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Ratownicy wciąż szukają drugiego górnika.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie górnictwo wypadek akcja ratunkowa bezpieczeństwo

Wstrząs w kopalni Bielszowice. Nowe informacje

Ratownikom górniczym, poszukującym od rana dwóch pracowników zaginionych po wstrząsie w kopalni Bielszowice, udało się namierzyć w zwałowisku skalnym sygnał z lamp górniczych, używanych przez poszukiwanych. Według szacunków są one 10-20 m od zastępów ratowniczych. Na prośbę wicepremiera, ministera aktywów państwowych Jacka Sasina na miejsce udał się wiceminister tego resortu Piotra Pyzika.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie bezpieczeństwo górnictwo akcja ratunkowa wypadek

Marcin Roszkowski: UE pomoże Polsce w transformacji energetycznej tylko wtedy gdy ostatecznie rozstaniemy się węglem

Plan transformacji górnictwa, który będzie przedstawiony w Brukseli na początku 2022 roku, jako wniosek notyfikacyjny ma duże szanse powodzenia, bo zadeklarowaliśmy w umowie społecznej z górnikami wycofanie wydobycia węgla do roku 2049 - powiedział Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Górnicza Unia Europejska węgiel energetyka

Reportaż "Tu, na Śląsku". Historia górniczej rodziny [POSŁUCHAJ]

Kiedyś w dziewięciu na dziesięć śląskich domów mieszkali górnicy i ich rodziny. Dziś, gdy Polska odchodzi od węgla na rzecz ekologicznych, odnawialnych źródeł energii, zawód górnika odchodzi w zapomnienie. Z okazji zbliżającej się Barbórki, nazywanej także Dniem Górnika, przedstawiliśmy w Trójce reportaż Katarzyny Błaszczyk "Tu, na Śląsku". To historia rodziny państwa Chorobów, w której trzy pokolenia mężczyzn trudnili się górnictwem w kopalniach na Śląsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Katarzyna Błaszczyk społeczeństwo węgiel górnictwo śląskie Śląsk rodzina emigracja zarobkowa

Austria. Prehistoryczni górnicy pili piwo i jedli sery pleśniowe

W kopalniach soli znajdujących się na terenie dzisiejszej Austrii w regionie Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut znaleziono ludzkie odchody sprzed blisko trzech tysięcy lat. Podczas ich analizy naukowcy odkryli, że zawierają one dwa gatunki grzybów, których używa się do produkcji piwa oraz sera pleśniowego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia ciekawostki dieta piwo jedzenie Austria NAUKA odkrycia i ciekawostki