Polskie Radio
Section05

Grzegorz Kalinowski

POLSKIE RADIO 24 "Tajny agent" Conrada. Powieść "bardzo współczesna"

- Po "Tajnego agenta" warto sięgnąć, bo jest ona aktualna pod względem tego, co dzieje się na świecie, i tego, jak postępuje Rosja, jej służby - powiedział w Polskim Radiu 24 były podpułkownik Agencji Wywiadu Marcin Faliński. - Joseph Conrad, przy całej swojej eksperymentalności, jest tam bardzo konkretny. To się naprawdę bardzo dobrze czyta - dodawał pisarz Max Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryminał Joseph Conrad literatura POLSKA

Polskie Radio 24 Kryminalne lata 90. "Ekstradycja" i powieści Wojtka Miłoszewskiego

- Mogę polecić powieść "Kastor" Wojtka Miłoszewskiego. Poza świetnie skonstruowanymi wątkami kryminalnymi, widać też, że autor odrobił lekcje z tak zwanej obserwacji uczestniczącej. Są tam trafne opisy sytuacji socjologicznej, społecznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Ćwirlej, autor kryminałów. Gościem audycji był także historyk dr Michał Przeperski.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki kryminał Polskie Radio 24

Polskie Radio 24 Kryminał milicyjny święci triumfy. "Gatunek, jak się wydawało, skazany na zapomnienie"

- Stworzenie dobrej powieści milicyjnej było naprawdę trudne. Laury należą się autorom i autorkom, którym to się udało, którzy połączyli wiarygodność pewnego wycinka ówczesnej rzeczywistości z dobrą akcją, gdzie mózgiem był jakiś porucznik MO - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Cegielski, który z Ryszardem Ćwirlejem był gościem Grzegorza Kalinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Prusy literatura książki kryminał Polskie Radio 24 PRL

Polskie Radio 24 Severski: zawodowi szpiedzy bardzo lubią oglądać "Bondy"

- Ian Fleming, tworząc postać Bonda i cały popkulturowy świat wokół tej postaci, niesłychanie przysłużył się ojczyźnie, Zjednoczonemu Królestwu. Do dzisiaj James Bond jest symbolem solidności, niezawodność, pewności w stosunku do swojego państwa, do królowej - mówił w Polskim Radiu 24 Vincent V. Severski, który o postaci agenta 007 rozmawiał z tłumaczem książek Iana Fleminga, Tomaszem Konatkowskim.
Zobacz więcej na temat:  Prusy literatura książki kryminał Polskie Radio 24 James Bond Ian Fleming

Smosarska, Bodo, Dymsza i inni. Jak wyglądało życie gwiazd w XX-leciu międzywojennym?

Ina Benita, Jadwiga Smosarska, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza i Aleksander Żabczyński. Gwiazdy XX-lecia międzywojennego miały grono fanów, którzy regularnie wymieniali się ich zdjęciami i zrzeszali się w fankluby. A jak wyglądało życie prywatne i artystyczne gwiazd? O tym Grzegorz Kalinowski rozmawiał ze swoimi gośćmi. 
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA Eugeniusz Bodo Hanka Ordonówna Aleksander Żabczyński

Polskie Radio 24 25 lat "Rodziny Soprano". Górski: w Polsce było inaczej

- Gdyby szukać jakichś związków między "Rodziną Soprano" a polskimi gangsterami, może cofnąłbym się do pierwszego Pruszkowa i tzw. git-falban, czyli żon mafiozów starszej generacji - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Górski, współautor wspomnień "Masy". Gośćmi audycji byli także autorzy gangsterskiej sagi "Ferajna" - Janusz Petelski i Robert Miękus.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA telewizja serial Mafia KSIĄŻKA

Sabotażyści, szpiedzy i zamachy. Jak Rosja sowiecka próbowała destabilizować Polskę?

Grupy dywersyjne, rozbijanie posterunków, ataki na pociągi i zamachy. Tak 100 lat temu działała Rosja sowiecka, która próbowała destabilizować Polskę. Kto to robił i w jaki sposób? Wyjaśniają goście Programu 1 Polskiego Radia: Marcin Faliński, pisarz i wcześniej podpułkownik Agencji Wywiadu, Robert Cheda, publicysta zajmujący się tematami służb i major w stanie spoczynku Agencji Wywiadu, oraz Grzegorz Rutkowski z Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski Rosja Robert Cheda Grzegorz Rutkowski Marcin Faliński

Jak Rosja sowiecka próbowała destabilizować Polskę? Zaprasza Grzegorz Kalinowski

Wiosna 2024, wiosna zbyt wielu pożarów, czas wojny za naszą wschodnią granicą, groźba zamachów i akcji sabotażowych. 100 lat temu odrodzona Polska zmagała się z jeszcze większymi problemami, atakami sowieckich band na przygraniczne miasta i wsie, działalnością szpiegów i sabotażystów. O tym jak Rosja sowiecka próbowała destabilizować Polskę w "Odrodzona-nieznana". Zaprasza Grzegorz Kalinowski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Marcin Faliński Robert Cheda Grzegorz Rutkowski

Polska po zaborach. Ekspert: sukcesem było utrzymanie niepodległości w naprawdę trudnych warunkach

Czy Polska po zaborach była odrodzoną Rzeczpospolitą, czy całkiem nowym państwem? – Ziemie polskie były zrujnowane po tym, jak odbywały się tutaj bardzo ciężkie walki – mówi prof. Marek Michalski z UKSW. A co na ten temat uważają pozostali goście Programu 1 Polskiego Radia: prof. Jolanta Żyndul z Archiwum Kobiet przy Instytucie Badań Literackich PAN i Marcin Dobrowolski, dziennikarz zajmujący się historią polskiej gospodarki?
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski Marek Michalski Żydzi Marcin Dobrowolski Jolanta Żyndul

Flaki po warszawsku, chleb ilustrowany. Co Polacy jadali w dwudziestoleciu międzywojennym?

Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce to okres pełen sprzeczności i kontrastów. Nie inaczej rzecz ma się w odniesieniu do gastronomii tej epoki. Funkcjonowały wówczas zarówno luksusowe restauracje, jak i podrzędne bary. Osobną kwestią pozostaje sytuacja materialna warstw najuboższych. Tam luksusem często był zwykły chleb. 
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski kuchnia polska kulinaria

Druga Rzeczpospolita od kuchni

To nie będzie tylko przechadzka po modnych kawiarniach takich jak Lourse czy Ziemiańska, oraz po najdroższych restauracjach, usłyszą Państwo także o menu zwykłych obywateli II Rzeczypospolitej, tanich lokalach i domowej kuchni, w której nie starczało pieniędzy na produkty. Gośćmi będą Ola Zaprutko-Janicka, autorka min. "Dwudziestolecia od kuchni", Krzysztofa Karpińska-Wódz, edukatorka i rekonstruktorka kulinarna z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Bartosz Paluszkiewicz autor książki oraz strony Przedwojenne Restauracje, Bary i Kawiarnie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II Rzeczpospolita

Zamach majowy. Pierwsza odsłona audycji "Odrodzona-nieznana"

Jakie były blaski i cienie II Rzeczpospolitej? Temat pierwszej audycji z cyklu "Odrodzona - nieznana" związany jest z 98. rocznicą zamachu majowego. Czy pucz był konieczny? Dlaczego Józef Piłsudski wygrał to starcie? 
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski przewrót majowy Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski Stanisław Wojciechowski Maciej Rataj Wincenty Witos Ignacy Mościcki PPS Michał Przeperski Muzeum Historii Polski Czesław Witkowski Instytut Józefa Piłsudskiego