Polskie Radio
Section05
inflacja

RELACJA Z BRUKSELI Zerowy VAT na żywność. Minister pracy wskazuje ważną kwestię

- Rezygnacja z zerowego VAT-u na żywność została podjęta w związku z poprawą sytuacji gospodarczej w Polsce i spadkiem inflacji - powiedziała w Brukseli minister pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ceny żywności żywność rolnictwo wydatki społeczeństwo inflacja podatek VAT budżet Polski

PR24 Zerowy VAT na żywność. Ekspert: tymczasowe rozwiązanie

- Wprowadzenie przez Mateusza Morawieckiego obniżonej stawki było tylko tymczasowe, było wynikiem tego, że nie radzono sobie z inflacją. Jednym z najlepszych narzędzi pozwalających obniżyć jej dynamikę było obniżenie podatku VAT, bo to automatycznie obniża czynnik inflacyjny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Jankiewicz, ekonomista z Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA inflacja vat żywność podatek VAT NBP Maria Furdyna

Eksperci: rozwiązanie rolniczego problemu jest w Brukseli, błędem byłoby robienie z niego tylko sprawy polsko-ukraińskiej

Nawet całkowite zamknięcie naszej wschodniej granicy niewiele zmieni, bo pozostanie kwestia "Zielonego Ładu". Nie należy zresztą czynić z problemów rolnictwa kwestii tylko polsko-ukraińskiej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institiute i Marek Zuber z Akademii WSB. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Ukraina Unia Europejska zboże inflacja NBP

Eksperci: potencjał ekonomiczny i społeczny kobiet jest tak duży, że jego lekceważenie nie może być kontynuowane

Mówimy, że luka płacowa między mężczyznami i kobietami w Polsce jest niewielka, ale na takich samych stanowiskach i przy tych samych kompetencjach nie powinno być jej w ogóle.  Problemem jest mały udział kobiet  w zarządach ze względu na obowiązki macierzyńskie, ale ich potencjał na rynku pracy jest bardzo duży - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe inflacja ceny paliw ceny żywności vat

Eksperci: inflacja się obniża, ale nie stabilizuje

Nie należy spodziewać jakichkolwiek ruchów, jeżeli chodzi o wysokość stóp procentowych w najbliższym czasie. Sytuacja z inflacją nie jest pewna, nie wiadomo jaki będzie kształt tarcz osłonowych i czy w ogóle zostaną utrzymane  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Maciej Samcik z blogu Subiektywnieofinansach.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe tarcza antyinflacyjna ceny żywności ceny energii

Obligacje mogą być dobrym aktywem w portfelu

Obligacja jest instrumentem finansowym o stałym dochodzie, który reprezentuje pożyczkę udzieloną przez inwestora pożyczkobiorcy (zazwyczaj korporacyjnemu lub rządowemu). Obligacja może być traktowana jako umowa pomiędzy stronami, która zawiera szczegóły dotyczące pożyczki i jej spłaty. Obligacje są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa, gminy i rządy państw do finansowania projektów i operacji. Właściciele obligacji są posiadaczami długu, czyli wierzycielami emitenta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje Giełda oszczędności obligacje inflacja

Eksperci: w rolnictwie nie unikniemy ukraińskiej konkurencji, trzeba się do tego przygotować

Jeżeli Ukraina ma być zintegrowana z UE to nasze rolnictwo w zakresie produkcji płodów rolnych z pewnością stanie się niekonkurencyjne wobec ukraińskiego. Musimy myśleć o mechanizacji, o nowoczesnym przetwórstwie i o wykorzystaniu możliwości transportowych, co pozwoliłoby nam zarobić na przewozie ukraińskich towarów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Bartkiewicz z banku Pekao SA i prof. Konrad Raczkowski z UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zboże inflacja Ukraina

PROSTO Z BRUKSELI Polska z rekordowym wzrostem PKB w UE. Dane KE są jednoznaczne

Polska w czołówce krajów ze wzrostem gospodarczym. Z zimowych prognoz Komisji Europejskiej wynika, że polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 2,7 procent, a w przyszłym roku PKB Polski wzrośnie o 3,2 procent. To tyle samo ile Bruksela prognozowała w listopadzie - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja eurostat Komisja Europejska Unia Europejska pkb Beata Płomecka ŚWIAT

Ekspertki: cieszy wzrost PKB, ale należy bardzo ostrożnie wydawać budżetowe pieniądze

Należy pozytywnie ocenić wzrost naszego PKB w końcu 2023 roku, bo analitycy spodziewali się nawet wartości ujemnych. A tak +1 procent wygląda nieźle, choć konsumpcja nie odbudowuje się w oczekiwanym tempie. Może się okazać, że prognozowany wzrost na 2024 r, na poziomie od 2,4 do 2,5 procent, jest wyrazem nadmiernego optymizmu - mówiły ekonomistki goszczące w audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UE oraz Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb Unia Europejska fitch inflacja

Ekspert PZU: w roku 2024 nastąpi wzrost konsumpcji, na co bardzo liczy wiele polskich firm

-Dane GUS za IV kwartał ubiegłego roku nie są zaskoczeniem, choć po od sezonowaniu danych widać, że wzrost PKB w ostatnich trzech miesiącach był zbliżony do tego jaki był w III kwartale, co jest dobrym sygnałem na przyszłość, bo wielu ekspertów najbardziej się obawiało danych z końca roku - powiedział Dawid Pachucki, główny ekonomista PZU w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb mieszkania inflacja eksport import