Polskie Radio
Section05

inflacja

Eksperci: przed nami ożywienie w gospodarce, stabilny rynek pracy i stopy procentowe, ale sporo zmian

Nasza gospodarka dźwiga się ze spowolnienia, inflacja na ten moment spada, więc stopy procentowe zapewne na dłuższy czas pozostaną na nie zmienionym poziomie. Taka sytuacje każe też ze spokojem patrzeć na rynek pracy. Natomiast obciążenia przedsiębiorców, głównie tych najmniejszych, wymagają korekty czy to w zakresie obciążeń dotyczących składek emerytalnych czy zdrowotnych. Tu wakacje od ZUS wielu mogłyby chwilowo pomóc, ale projekt na pewno będzie wymagał szczegółowych obliczeń co do jego kosztów budżetowych - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA płaca minimalna zus składki rynek pracy pkb

Eksperci: inflacja w grudniu pozytywnie zaskoczyła, ale jej duże spadki mogą być trendem przejściowym

Pozytywne zaskoczenie co do poziomu inflacji w grudniu, wynika głównie ze spadku cen żywności i paliw. Trend spadkowy będzie nam towarzyszył jeszcze przez 2-3 miesiące. Potem pojawiają się duże niewiadome jak VAT na żywność czy ceny gazu i energii. - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak - dyrektor Biura strategii Rynkowych PKO BP i dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski

W oczekiwaniu na decyzję RPP. Ekonomista Pekao: Rada utrzyma wysokie stopy procentowe na dłużej

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się w poniedziałek posiedzeniu - uważa ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski. W ubiegłym roku RPP dwa razy obniżyła stopy procentowe - we wrześniu i w październiku, łącznie o 1 pkt. proc. W efekcie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe Pekao

PR24 Najnowsze dane GUS o inflacji. "Pozytywne zaskoczenie"

- Prognozujemy średnioroczną inflację w 2024 r. na poziomie 5 proc., co wciąż oznacza wzrost cen. Spadek inflacji to inaczej niższe tempo ich wzrostu, wyhamowanie. Rolę grają przy tym nie tylko mechanizmy związane z popytem i podażą. Istotne są programy osłonowe - zerowy VAT na żywność i wsparcie dla odbiorców energii - mówił w Polskim Radiu 24 p.o. dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Paweł Śliwowski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA ceny paliw ceny żywności Główny Urząd Statystyczny

Eksperci: "Mieszkanie na start" to lepszy program od "Bezpiecznego Kredytu 2 procent", ale też zwiększa ceny mieszkań

Program "Mieszkanie na start" jest lepszy bo zawiera limity dochodowe, różnicuje wysokość preferencyjnego kredytu oraz zakłada wsparcie dla samorządów i TBS-ów. Niestety nadal wspiera on popyt a nie podaż, co z pewnością kolejny raz przełoży się na wzrost cen mieszkań - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski kredyt mieszkaniowy budownictwo mieszkanie dla młodych

Inflacja a oszczędności Polaków. Doganianie Zachodu trochę potrwa

W trendzie oszczędności Polaków rosną. Dane NBP o oszczędnościach gospodarstw domowych lokowanych w bankach wskazują na wzrost ze 148 mld PLN w 2000 r. do 1053 mld obecnie, tj. o 613 proc. Część zmian miała jednak wyłącznie charakter nominalny, tzn. wynikała z inflacji. Realna wartość oszczędności w okresie 2000-2023 wzrosła o 241 proc. - prawie dwukrotnie szybciej niż PKB Polski (ok. 125 proc.).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA oszczędności inwestycje

Eksperci: optymizm przedsiębiorców słabnie, gospodarka europejska wymaga zmiany modelu rozwoju

Dalszy spadek zamówień i nie najlepsze dane z przemysłu spowodowały pogorszenie nastrojów przedsiębiorców. Nie jest to dobre, bo osłabia chęci do inwestowania, zatrudniania nowych pracowników itd. Jest to jednak głębszy problem całej Europy, która zbyt wolno wchodzi z kryzysu pocovidowego i musi, w tym Polska, zmienić model rozwoju na oparty bardziej na nowoczesnych technologiach i sztucznej inteligencji. W przeciwnym razie nawet środki z europejskiego planu odbudowy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy COVID-19

Prof. Mączyńska: warunkiem rozwoju Polski jest harmonijny wzrost sfery gospodarczej, społecznej i ekologicznej

- Warunkiem rozwoju Polski jest harmonijny wzrost sfery gospodarczej, społecznej i ekologicznej. Jeśli którykolwiek z tych filarów jest zaniedbywany, cała oparta na nich konstrukcja systemu społeczno-gospodarczego staje się mało odporna na wstrząsy - powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska, ekonomistka z SGH, honorowa prezes PTE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb wzrost gospodarczy Polska w Unii Europejskiej inwestycje inwestycje zagraniczne POLSKA społeczeństwo