Polskie Radio
Section05

infrastruktura krytyczna

Polskie służby rozbiły rosyjską siatkę szpiegowską. Jej celem była infrastruktura krytyczna

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zatrzymani podejrzewani są o prowadzenie działań wywiadowczych przeciwko Polsce oraz przygotowywanie aktów dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu. To cudzoziemcy zza wschodniej granicy. Sześciu z nich zostało aresztowanych. Prokuratura postawiła im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Zobacz więcej na temat:  szpiegostwo ABW Rosja wojna na Ukrainie

Sprzedaż częstotliwości 5G. "Priorytetem powinno być bezpieczeństwo, nie zyski"

Przy sprzedaży częstotliwości na potrzeby sieci 5G priorytetem powinno być bezpieczeństwo, a nie zyski - wynika ze stanowiska Związku Cyfrowa Polska. Cena wywoławcza każdego bloku częstotliwości wynosi 450 mln zł. Do wtorku trwały konsultacje Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczące sprzedaży częstotliwości na potrzeby sieci 5G.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA telekomunikacja technologia sieć 5G przetarg infrastruktura

Cieszyński o zagrożeniach hakerskich ze strony Rosji: trzeba być gotowym 24 godziny na dobę

- Różnego rodzaju próby trwają tak naprawdę cały czas. Tutaj trzeba być gotowym 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, nie ma innej recepty na to, aby dbać o cyberbezpieczeństwo - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  cyberbezpieczeństwo POLSKA polityka cyfryzacja nowe technologie społeczeństwo Janusz Cieszyński Krzysztof Świątek Rosja haker cyberprzestępczość

Marek Gróbarczyk: znowelizowana ustawa zabezpiecza infrastrukturę krytyczną w portach

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w wywiadzie dla dziennika regionalnego "Głos Szczeciński" podkreślił, że zmiany wprowadzone do Ustawy o bezpieczeństwie morskim zabezpieczają portową infrastrukturę krytyczną, chroniąc strategiczne interesy Polski.Nowelizacja czeka na podpis prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ministerstwo infrastruktury Baltic Pipe Przekop Mierzei Wiślanej ropa naftowa infrastruktura bezpieczeństwo energetyczne Marek Gróbarczyk

Sprawa płetwonurków z Hiszpanii. Rzymkowski: podejmujemy działania związane z ochroną infrastruktury krytycznej

- Konkretne służby zajmują się ochroną kontrwywiadowczą państwa. O ich działaniach zwykle nie wiemy, bo taka jest ich natura. Chodzi o ochronę i monitorowanie infrastruktury krytycznej z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, odnosząc się do sprawy trzech nurków z Hiszpanii, których uratowali gdańscy ratownicy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wydarzenia z kraju Bałtyk bursztyn

Cyberataki na infrastrukturę użyteczności publicznej. Gwałtowny wzrost po wybuchu wojny na Ukrainie

Przestępcy wzięli na cel rządowe instytucje i podmioty użyteczności publicznej, w ciągu kilku miesięcy liczba prób ich zhakowania wzrosła o 100 proc. - informuje "Rzeczpospolita". Gazeta podkreśla, że od czasu wybuchu wojny na Ukrainie nasz kraj jest jednym z kluczowych celów cyberprzestępców, a liczba incydentów rośnie lawinowo.
Zobacz więcej na temat:  haker cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo gospodarka polska cyberataki cyberzagrożenia

Cyberataki na infrastrukturę użyteczności publicznej. Gwałtowny wzrost po wybuchu wojny na Ukrainie

Przestępcy wzięli na cel rządowe instytucje i podmioty użyteczności publicznej, w ciągu kilku miesięcy liczba prób ich zhakowania wzrosła o 100 proc. - informuje "Rzeczpospolita". Gazeta podkreśla, że od czasu wybuchu wojny na Ukrainie nasz kraj jest jednym z kluczowych celów cyberprzestępców, a liczba incydentów rośnie lawinowo.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA haker cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo

To będzie trudny, ale ciekawy rok. Eksperci: nie należy automatycznie poddawać się marazmowi

Rok 2023 będzie bardzo trudny, ale jednocześnie bardzo ciekawy. Bezrobocie może nieznacznie wzrosnąć, a pierwszy kwartał upłynie raczej pod znakiem recesji. Nie należy jednak automatycznie poddawać się marazmowi i zakładać, że będzie bardzo ciężko - uznali goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Zuber, wykładowca Akademii WSB, oraz Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pkb wzrost gospodarczy