Polskie Radio
Section05

Jean-Claude Juncker

"Polska jest przywiązana do zasady praworządności"

- Polska jest przywiązana do zasady praworządności tak samo jak UE, reforma wymiaru sprawiedliwości jest w Polsce konieczna, a w dialogu między Warszawą a KE potrzebujemy otwartości i uczciwości - tak premier Mateusz Morawiecki ocenił decyzję KE o uruchomieniu art. 7. Do sprawy odnieśli się również inni politycy obozu rządzącego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Komisja Europejska Unia Europejska Frans Timmermans

Magazyn Europejski. Po szczycie UE w Brukseli

Zakończył się szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Unijni przywódcy rozmawiali m.in. na temat obronności, sankcji wobec Rosji, strefy euro i Brexitu, ale najwięcej emocji wywołała dyskusja na temat kryzysu migracyjnego w kontekście listu Donalda Tuska do krajów UE, a także unijnej procedury wobec Polski. O ostatnim szczycie UE mówiła w Magazynie Europejskim Magdalena Skajewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska imigranci w Europie Brexit Donald Tusk uchodźcy

Czy UE będzie walczyć z rajami podatkowymi?

– Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Śledczych odkryło, że Luksemburg był rajem podatkowym na wielką skalę. Ministrem finansów tego kraju, a później jego premierem, był obecny szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker – mówił na Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. – Doszło do tego, że gdy jest się celebrytą, sportowcem, władcą, uciekanie do raju podatkowego jest niemal w dobrym tonie – stwierdził Bogusław Liberadzki (SLD).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Bogusław Liberadzki Zbigniew Kuźmiuk Euranet Plus Beata Michniewicz EURANET

Wiceszef MSZ: równowaga interesów w UE jest zaburzona

Wiceszef MSZ Konrad Szymański powiedział Polskiemu Radiu, że polski rząd widzi zaburzenia równowagi interesów między poszczególnymi częściami UE. Dlatego - jak wyjaśnił minister - premierzy Grupy Wyszehradzkiej chcą podczas wieczornego spotkania w Brukseli z szefem KE Jean-Claudem Junckerem przedstawić swój "sposób czytania" obecnej sytuacji politycznej w Unii.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka POLSKA Konrad Szymański Unia Europejska

Będą wyższe podatki dla firm internetowych spoza UE?

Unia Europejska zaproponuje w przyszłym roku wyższe podatki dla firm internetowych spoza Wspólnoty. Chodzi o to, aby firmy z Unii i spoza niej były obciążone w równym stopniu i tym samym zwiększyła się konkurencyjność przedsiębiorstw ze Starego Kontynentu. Takie deklaracje padły na zakończenie zorganizowanego w Estonii szczytu cyfrowego. Wzięli w nim udział przywódcy 28 krajów Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Estonia Europa Unia Europejska cyfryzacja tallin

"Relacje między Junckerem a Tuskiem są wyjątkowo szorstkie"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaproponował połączenie stanowisk przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa Komisji Europejskiej. Kandydat miałby być znany w trakcie wyborów do europarlamentu. Juncker zastrzegł, że sam nie będzie się starał o tę nominację. Drugą kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady sprawuje od marca były premier Donald Tusk. O propozycji Junckera i zmianach w UE mówili w audycji Debata Poranka Jakub Jałowiczor („Gość Niedzielny”) i publicysta Michał Matys.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Rada Europejska Komisja Europejska Unia Europejska

"Likwidacja stanowiska szefa RE niczego nie wnosi"

Doroczne przemówienie szefa KE o stanie UE, wygłoszone w środę w Strasburgu, było okazją do zaprezentowania programu zmian, które mają być przeprowadzone do końca obecnej kadencji Komisji i europarlamentu. Jego najważniejsze punkty to: propozycja połączenia stanowisk szefa Komisji i Rady Europejskiej, utworzenia stanowiska ministra gospodarki strefy euro, unijnego urzędu nadzoru rynku pracy czy wezwanie do szybkiego przyjęcia Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen. O wystąpieniu Junckera w Podsumowaniu Tygodnia mówili Adam Buła (Polska The Times) i Paweł Ozdoba (publicysta).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska

"Juncker rozgląda się za przyszłym stanowiskiem"

Szef Komisji Europejskiej podkreśla konieczność utrzymania jedności Unii, choć podkreśla, że strefa euro to przyszłość. Jean-Claude Juncker wygłosił w Strasburgu, na sesji plenarnej Europarlamentu, doroczne przemówienie o stanie Wspólnoty. Wystąpienie szefa KE w radiowej Trójce komentowali wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki z SLD i eurodeputowany PiS, Karol Karski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz Karol Karski Bogusław Liberadzki Euranet Plus