Polskie Radio
Section05

Kim Dzong Un

"To pokazuje, że Chiny wciąż są w grze"

Po "historycznym" spotkaniu w Singapurze Donald Trump oświadczył, że otwarty został nowy rozdział w relacjach między USA a Koreą Północną. I choć poza deklaracjami i wizerunkowym sukcesem obu przywódców efektów spotkania nie widać, to sytuacja w Azji Południowo-Wschodniej zdaje się nabierać rozpędu. O rosnącej roli Chin w regionie mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Korea Północna Korea Południowa Chiny Donald Trump

Polityka zagraniczna USA. Koniec pewnej epoki?

– Może kończy się system, urządzenie świata wolnego, do którego przywykliśmy i które chcieliśmy uważać – trochę jak Fukuyama – za wieńczące historię. Takie przełomy nie następują z dnia na dzień, być może już żyjemy w zupełnie innym systemie, w którym najwięcej do powiedzenia będą mieli "demokraci nieliberalni" – mówi Grzegorz Dobiecki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Rosiak Korea Północna Donald Trump globalne ocieplenie Grzegorz Dobiecki gospodarka USA Emmanuel Macron Łukasz Fyderek ŚWIAT

Chiny największym wygranym szczytu w Singapurze?

Szczyt Donald Trump–Kim Dzon Un był jednym z tematów wizyty amerykańskiego sekretarza stanu w Chinach. Mike Pompeo podziękował chińskim władzom za ich wkład w doprowadzenie do szczytu Trump-Kim i zaznaczył, że w sprawie Korei Północnej jest jeszcze wiele do zrobienia. Wcześniej Mike Pompeo spotkał się także z szefami dyplomacji Japonii i Korei Południowej. O sytuacji politycznej w Azji Wschodniej mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Berent, ekspert Centrum Studiów Polska-Azja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna USA Donald Trump ŚWIAT Chiny

Ocieplenie na linii USA-Korea Płn. niekorzystne dla Rosji

– Rosja nie będzie z tego zadowolona – powiedział w audycji Spojrzenie na Wschód dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Były wiceminister spraw zagranicznych w ten sposób odniósł się do spotkania przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej. Gościem Polskiego Radia 24 był również Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szczyt w Singapurze Donald Trump Władimir Putin Maria Przełomiec Paweł Kowal Jarosław Guzy Rosja Kreml USA Korea Północna

Szczyt Trump-Kim w Singapurze przyniósł przełom?

– Na razie jest to deklaracja polityczna. Czas pokaże, czy Koreańczycy rzeczywisie będą likwidowali swój arsenał – powiedział w "Pulsie Trójki" Janusz Zemke, były wiceminister obrony po szczycie Trump-Kim. Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk ocenił natomiast, że świat jest uzależniony od amerykańskich gwaracji bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT szczyt w Singapurze Trójka Beata Michniewicz Janusz Zemke Piotr Wawrzyk Donald Trump

Dwa oblicza Trumpa. Przyszłość relacji UE z USA

 - Myślę, że w sprawach Półwyspu Koreańskiego Europa jest jednak za Trumpem. Tutaj zagrożenia różnicami nie ma. Znacznie ważniejszą kwestią jest Bliski Wschód i opowiedzenie się jednoznacznie Trumpa w konflikcie głównych sił po stronie Arabii Saudyjskiej a przeciwko Iranowi - mówił na antenie radiowej Jedynki Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita"). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Donald Trump Korea Północna Singapur Stany Zjednoczone Bliski Wschód Michał Żakowski

Coraz większe rozdźwięki między USA i Europą

Rola Stanów Zjednoczonych w kształtowaniu światowego ładu po II wojnie światowej jest bezdyskusyjna. W skrócie można powiedzieć, że Amerykanie krzewią demokrację i zasady wolnego rynku oraz - o ile to możliwe - gwarantują bezpieczeństwo na naszym globie. W dużej mierze USA realizują swe powołanie dzięki transatlantyckim więzom łączącym ich i Kanadę z Europą.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Unia Europejska Korea Północna Jacek Protasiewicz Tomasz Latos Marek Mądrzejewski