Polskie Radio
Section05

Komisja Europejska

Frans Timmermans liderem nowej holenderskiej lewicy? 62-latek z poparciem przed jesiennymi wyborami

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans uzyskał w piątek nominację zarządów Partii Pracy (PvdA) oraz Zielonych (GroenLinks) na lidera połączonej listy lewicy w przedterminowych wyborach parlamentarnych, ogłoszonych na koniec listopada br. po dymisji rządu premiera Marka Ruttego w ubiegłym miesiącu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Europarlament Frans Timmermans lewica Parlament Europejski

Wsparcie finansowe dla budowy elektrowni jądrowej. Rząd pracuje nad rozwiązaniami, które przedstawi KE

Rząd przygotowuje system wsparcia finansowego dla elektrowni jądrowej na czas jej budowy, który będzie wymagał akceptacji KE - poinformował wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński. Dodał, że decyzji komisji w tej sprawie spodziewa się w przyszłym roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa elektrownia atomowa finansowanie Ministerstwo Klimatu i Środowiska

UE kreuje własny model rodziny. Ekspert: realizuje plan sięgając po kontrowersyjne metody

Unia Europejska nie ma kompetencji w dziedzinie polityki rodzinnej, mimo to - sięgając po kontrowersyjne metody - wywiera wpływ na tę sferę, realizując skrajnie zideologizowane cele - mówi w rozmowie z PAP Ashley Frawley, socjolog z Uniwersytetu Swansea współpracująca z brukselskim think-tankiem MCC Brussels.
Zobacz więcej na temat:  Anglia Wielka Brytania Unia Europejska społeczeństwo rodzina dzieci

PR24 Skarga Polski do KE. Poseł PiS: mam nadzieję, że Niemcy zapłacą to, co powinni, albo przynajmniej zabiorą swoje śmieci

- Mam nadzieję, choć to może naiwne, że Niemcy uderzą się w pierś i zabiorą to, co ich - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Paweł Hreniak, pytany o sprawę wwozu do Polski odpadów. - To dotyczy ponad 35 tys. ton i siedmiu składowisk, w tym dwóch na Dolnym Śląsku, i podejrzewam, że to początek - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska śmieci Niemcy

PR24 KE chce znieść zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy. Gembicka: próba wpłynięcia na wybory przez destabilizację rynku

- Wnioskowaliśmy, by zaraz importu produktów rolnych z Ukrainy obowiązywał co najmniej do końca roku. (...) [Działania KE] to próba wpłynięcia na wybory przez destabilizację polskiego rynku i uderzanie w polskie rolnictwo. Naprawdę nie tędy droga - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ukraina

Rosja zerwała umowę zbożową. Beata Płomecka: już teraz trzeba myśleć o mechanizmach, które usprawnią tranzyt

- Polska i cztery kraje wskazują, że już teraz trzeba myśleć o mechanizmach, które usprawnią tranzyt zboża, czyli na przykład o rozbudowie przejść granicznych - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, nasza brukselska korespondentka.
Zobacz więcej na temat:  Rosja zboże Ukraina ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2023 Europa Bruksela Beata Płomecka

Szynkowski vel Sęk: nie możemy zgodzić się na rozszczelnianie naszego prawa z poziomu UE

- Jest dążenie do tego, żeby mówić o tym, że interpretacje przepisów traktatowych mogą przełamywać konstytucję. Nie możemy się na to zgodzić, to by oznaczało, że nasz porządek prawny się rozszczelnia z poziomu europejskiego - powiedział w TV Republika minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk komentując skargę KE do TSUE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szymon szynkowski vel sęk Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo

Beata Szydło krytykuje działania KE. "Przy pomocy TSUE bezczelnie próbują uzurpować nadrzędną pozycję wobec Polski"

"Komisja Europejska, przy pomocy TSUE, w bezczelny sposób próbuje uzurpować sobie pozycję nadrzędną wobec polskiej Konstytucji i polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Nie ma do tego żadnych podstaw w traktatach" - napisała w mediach społecznościowych była premier, europoseł PiS Beata Szydło.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Trybunał Sprawiedliwości UE Trybunał Konstytucyjny

Polska złożyła kolejne skargi dot. pakietu Fit for 55. Dr Anusz: mam nadzieję, że TSUE zajmie się tym wnikliwie

Polski rząd złożył do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu trzy nowe skargi dotyczące przepisów związanych z pakietem Fit for 55. Chodzi o zakaz rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenie unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie liczby bezpłatnych uprawnień do emisji w ramach systemu ETS. Zdaniem rządu unijne propozycje mogą zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska samochody Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne Andrzej Anusz

Fundusz Odbudowy. Rzońca: dziewięć krajów nie otrzymało na razie żadnych środków

- Fundusz Odbudowy miał być szybkim zastrzykiem środków dla unijnej gospodarki po pandemii COVID-19. Tymczasem z liczącego 800 mld euro instrumentu dotychczas wypłacono 18 krajom ok. 150 mld. Dziewięć krajów nie otrzymało na razie żadnych środków - poinformował europoseł komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska budżet ue

Zakaz importu zboża z Ukrainy. Będzie interwencja Polski w Komisji Europejskiej

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie interweniował u przewodniczącej Komisji Europejskiej ws. przedłużenia blokady importu z Ukrainy. Jej termin upływa w połowie września i dotyczy zakazu sprowadzania pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski, Bułgarii, Rumunii, na Słowację i na Węgry. Tranzyt do pozostałych państw Unii i tych spoza niej jest dozwolony. Więcej na ten temat brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Beata Płomecka Ukraina zboże

Bruksela: rozpoczął się dwudniowy szczyt UE-Ameryka Łacińska i Karaiby

Unia Europejska chce otworzyć nowy rozdział w relacjach z Ameryką Łacińską i Karaibami, bo chce konkurować tam o wpływy z Chinami i Rosją. W Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt z udziałem przedstawicieli obu organizacji, pierwszy od ośmiu lat. Jeszcze przed jego rozpoczęciem Komisja Europejska ogłosiła, że zainwestuje w regionie 45 miliardów euro i sfinansuje 135 projektów - informuje korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Ameryka Południowa karaiby polityka Beata Płomecka Bruksela Ursula von der Leyen Brazylia Argentyna Paragwaj Urugwaj GOSPODARKA