Polskie Radio
Section05

komunizm

"Komunizm upadł jako system, ale nie upadli komuniści". Marian Kowalski o braku rozliczeń zbrodni z czasów PRL

- Komuniści nadal istnieją, a ich interesy są w Polsce realizowane. Komunizm w Polsce upadł jako system polityczny i gospodarczy, ale nie upadli komuniści - powiedział w Polskim Radiu 24 Marian Kowalski (KowalskiTV). Gościem audycji była także Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska (DzieńDobryBiałystok.pl).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marian Kowalski Michał Rachoń PRL Wojciech Jaruzelski

Jan Mosiński: wymiar sprawiedliwości III RP nie chciał wyjaśniać zbrodni komunistycznych

- Kpiną z ofiar i wymiaru sprawiedliwości było zakwalifikowanie wydarzeń z grudnia 1970 roku jako bójki z użyciem broni ze skutkiem śmiertelnym. Wymiar sprawiedliwości III RP nie chciał zajmować się wyjaśnianiem zbrodni komunistycznych - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński, poseł PiS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Mosiński Polskie Radio 24 historia Polski PRL Grudzień 1970

"Wolność krzyżami się mierzy". Aleksander Wierzejski o rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek"

- Pojawiające podczas demonstracji ulicznych hasła świadczą o tym, że ludzie nie znają historii, nie wiedzą, ile kosztowała wolność. To musi się spotkać z edukacyjną akcją, bo należy pamiętać, że wolność krzyżami się mierzy i nie jest darmo - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Aleksander Wierzejski (TV Republika). Gościem był również Aleksander Majewski (portal wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Wujek stan wojenny PRL

Prezydent: krew zamordowanych w Grudniu '70 stała się ziarnem, które wydało obfity plon

"Pół wieku temu nasi rodacy zapłacili najwyższą cenę, walcząc o wolność i prawo do godnego życia; krew zamordowanych stała się ziarnem, które wydało obfity plon, była zasiewem pokojowej rewolucji Solidarności" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 50. rocznicy Grudnia '70.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grudzień 1970 PRL historia Polski Andrzej Duda prezydent

WYWIAD Rocznica strajków na Wybrzeżu. Prof. Eisler: w 1970 r. istniał ważny czynnik osłabiający Gomułkę

- PRL była w propagandzie określana jako państwo robotników i chłopów. "Klasa robotnicza" to wyrażenie pojawiające się wówczas niemal przy każdej okazji. Prawda była dokładnie odwrotna. Rządzący nazywali robotników "robolami". Ta pogarda przyczyniła się do buntu, który rozpoczął się 14 grudnia w Gdańsku – mówi Polskiej Agencji Prasowej prof. Jerzy Eisler, historyk, dyrektor warszawskiego oddziału IPN.
Zobacz więcej na temat:  Grudzień 1970 PRL podwyżki cen Władysław Gomułka POLSKA

NASZ WYWIAD 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jak wygląda ściganie komunistycznych zbrodniarzy?

Krwawo tłumione strajki, internowania i kuriozalne wyroki łamiące życiorysy - to krajobraz stanu wojennego, za co odpowiedzieli tylko niektórzy przestępcy. - Te znane z "Psów" sceny palenia akt to nie była fikcja. Systemowe niszczenie dokumentów służb bezpieczeństwa PRL było faktem i borykamy się z tym do dziś - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prok. Robert Janicki, tłumacząc bariery, jakie napotykają na swojej drodze śledczy, którzy chcą osądzić zbrodnie lat 1981-1983. - Materiał dowodowy jest czasem zbyt mały, by postawić kogoś przed sądem - podkreśla rzecznik Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL historia Polski HISTORIA IPN Instytut Pamięci Narodowej prokuratura POLSKA