Polskie Radio
Section05

komunizm

Karnawał "Solidarności” i stan wojenny oczami licealistki

- Latem 1980 roku śledziłam wszystkie sprawy związane z "Solidarnością", to lato kojarzy mi się ze strajkami. Nastąpiła ogromna zmiana świadomości. Cała Polska żyła sprawami społecznymi. Związane z tym przesileniem były ogromne nadzieje i niedowierzanie – mówiła w audycji Pamiętaj, to "Solidarność" Justyna Skowronek, pracowniczka IPN-u, zajmująca się popularyzacją i przybliżaniem historii.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Solidarność stan wojenny PRL

Kulisy aresztowania i inwigilacji kardynała Wyszyńskiego

- Celem komunistów w okresie stalinowskim było nie tylko osłabienie, wyrzucenie kościoła na margines życia publicznego, ale jego rozbicie i fizyczne unicestwienie. Prymas kardynał Stefan Wyszyński jawił się jako przeszkoda – powiedziała w audycji Kulisy Spraw historyczka i dziennikarka dr Ewa Czaczkowska. Odniosła się także do inwigilacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, jego aresztowania i procesu beatyfikacji.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Kościół katolicki PRL

Hołd dla opozycjonistek więzionych w stanie wojennym

W Warszawie oddano hołd działaczkom opozycji antykomunistycznej, więzionym w czasie stanu wojennego w areszcie Olszynka Grochowska. Podczas uroczystości, na murze aresztu została odsłonięta tablica upamiętniająca kobiety internowane i osadzone w tym miejscu po 13 grudnia 1981 roku. W uroczystości udział wzięły między innymi przetrzymywane w warszawskim areszcie, a także w innych miejscach w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz opozycja PRL

Maciej Marosz o sędzim Tulei: Można powiedzieć, że to „resortowe dziecko”

– Można powiedzieć, że to „resortowe dziecko” – mówił w Polskim Radiu 24 o sędzim Igorze Tulei Maciej Marosz, dziennikarz, a także m.in. autor książki „Resortowe togi”. W ostatnich dniach warszawski sąd, reprezentowany przez Tuleyę, uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. posiedzenia Sejmu z 16 grudnia 2016 roku, podczas którego uchwalono ustawę budżetową.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm sądownictwo ZSRR MSW

Tragiczny grudzień w polskiej historii

W Grudniu 1970 roku na Wybrzeżu zostało zabitych kilkadziesiąt osób, w grudniu 1981 roku został wprowadzony stan wojenny, w wyniku czego zginęło przynamniej 100 osób. Ludzie wyrzucani byli z pracy, z Polski, zmuszani do wyjazdu. O grudniu w Polskiej historii, a także o tym, dlaczego winni - choć są znani - nigdy nie ponieśli kary za swoje zbrodnie, mówił w audycji Historia na Dziś historyk Lech Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL Grudzień 1970

Bolesław Bierut. Twarz stalinizmu w Polsce

Był współodpowiedzialny za liczne zbrodnie systemu komunistycznego w Polsce. Osobiście nadzorował śledztwa i proponował wyroki na żołnierzy i działaczy niepodległościowych. Bolesław Bierut, prezydent i premier Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Piotr Lipiński stworzył portret człowieka, który został twarzą stalinizmu w Polsce. – W pewnym momencie stał się niewygodną postacią dla komunistów – powiedział autor książki "Bierut. Kiedy partia była bogiem".
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Bierut PRL ZSRR stalinizm

"Solidarność wyrosła z tego, że zebrał nas Jan Paweł II"

"Dziękuję, że są na tym ołtarzu obecni, obok Matki Najświętszej z Jasnej Góry, nasi wielcy rodacy, patrzący dziś na nas z niebiosów, gdzie siedzą obok tronu Pana Boga - jestem o tym przekonany - nasz święty Jan Paweł II, papież i nasz błogosławiony ksiądz Jerzy" - powiedział Andrzej Duda  w kościele św. Brygidy w Gdańsku. Podczas mszy św. poświęcono Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny. Uroczystość wpisano w obchody 47. rocznicy Grudnia ’70.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Grudzień 1970 PRL Solidarność