Polskie Radio
Section05

Kresy

Wielokulturowy Berdyczów na Kresach Wschodnich

- Początki klasztoru sięgają XVII wieku, kiedy ówczesny wojewoda kijowski Janusz Tyszkiewicz w trakcie walk z Tatarami dostał się do niewoli. We śnie ujrzał zakonników, którzy modlili się o jego wolność. Obiecał sobie, że jeśli ją odzyska wybuduje dla owych zakonników klasztor - mówi o. Paweł Ferko, karmelita z berdyczowskiego sanktuarium. W audycji "Świat Kresów" zawędrowaliśmy do miasta położonego dziś na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina historia Polski Krzysztof Renik HISTORIA KULTURA

Andrzej Krzeczunowicz. Odyseja w poszukiwaniu ojca

– Mój ojciec, poszukiwany przez NKWD jako "pamieszczyk i krwiopijca", zapuścił wąs dla niepoznaki, ulotnił się przez zieloną granicę na Węgry i pojechał do Francji do Sikorskiego – opowiadał pisarz o wydarzeniu, które zapoczątkowało wojenną tułaczkę jego rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Krzeczunowicz Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie Anna Lisiecka II wojna światowa Generalne Gubernatorstwo 1939 1940 Francja Niemcy

Odra-Niemen. Kultywowanie pamięci o zapomnianych bohaterach

Stowarzyszenie Odra-Niemen zajmuje się akcjami pomocowymi i historycznymi. – Stowarzyszenie powstało z potrzeby wsparcia polskiego środowiska kombatantów na Białorusi. Zaczęło się niewinnie, od paczek na święta, a w związku z zainteresowaniem Polaków stowarzyszenie się szybko rozwinęło – powiedziała w Polskim Radiu 24 Ilona Gosiewska, prezes zarządu i współzałożycielka Stowarzyszenia Odra-Niemen.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Żołnierze Wyklęci IPN Litwa Instytut Pamięci Narodowej

Działalność Fundacji Dziedzictwa Kulturowego

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego działa od 2012 roku. Organizuje prace konserwatorsko-restauratorskie oraz prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą, filmową itp.  Korzysta z grantów instytucji publicznych i firm prywatnych. Dzięki temu udaje jej się przywrócić do dawnej świetności liczne obiekty polskiego dziedzictwa, by przekazać je przyszłym pokoleniom. O działalności fundacji w audycji Utracone, Odzyskane mówił jej prezes dr Michał Laszczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Lwów historia Polski Ukraina Białoruś

Ślady Melchiora Wańkowicza na Kresach

Aleksandra Ziółkowska-Boehm, asystentka Wańkowicza, wspominała rozmowy z pisarzem o jego dzieciństwie i całych zimach spędzanych w domu, bez możliwości wyjścia na dwór. - Babki wszystkie mówiły, że on się przeziębi. On się nie rozczulał, on był zły. Mówił, jaki cud, że z tego wyszedł i mógł zapanować nad własnym życiem i że tak się dzieci nie chowa - opowiadała.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Renik historia Polski HISTORIA Melchior Wańkowicz literatura KULTURA literatura polska