Polskie Radio
Section05

kryzys migracyjny 2023

Hiszpański europoseł: migranci z południa nie uciekają przed wojną, chcą wygodnego życia w Europie

Migranci przybywający do Unii Europejskiej od południa nie uciekają przez wojną; oni chcą po prostu wygodnego życia w Europie - mówił w środę w Parlamencie Europejskim hiszpański europoseł Jorge Buxade Villalba. Na wniosek Europejskiej Partii Ludowej, do której należą zarówno Platforma Obywatelska jak i Polskie Stronnictwo Ludowe, Parlament Europejski w trybie pilnym zajmuje się tzw. paktem migracyjnym mającym na celu narzucenie państwom członkowskim przyjmowanie relokowanych migrantów lub płacenie wysokich kar za odmowę ich przyjęcia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Strasburg Unia Europejska migracja imigranci w Europie

Partia Tuska i Kosiniaka forsuje pakt migracyjny. Müller: tylko PiS może to powstrzymać i ochronić Polskę

"Tylko PiS może powstrzymać Tuska i ochronić Polskę przed niebezpieczeństwem, za którym stoją brukselscy biurokraci" - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller. "PiS mówi jasno: stop przymusowej relokacji" - wtórował wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość PiS migracja imigranci w Europie Parlament Europejski Unia Europejska Platforma Obywatelska PO PSL Donald Tusk

Przydacz: Europa Zachodnia chce podzielić się problemem nielegalnych migrantów, dlatego wspiera opozycję

- Europa Zachodnia nie potrafi sobie poradzić z tym problemem i próbuje się nim podzielić. Dlatego dla części państw tak korzystnym rozwiązaniem byłaby zmiana rządu w Polsce - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP Marcin Przydacz, odnosząc się do presji migracyjnej na Unię Europejską. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Jankowski Marcin Przydacz kryzys migracyjny imigranci w Europie Unia Europejska

EPL Tuska i Kosiniaka forsuje przyjęcie paktu migracyjnego. Debata w PE

- Po kryzysie wywołanym przez zaproszenie nielegalnych migrantów przez Niemcy do Europy trzeba było szukać rozwiązań, które obronią Europejczyków, ochronią Europę - powiedziała w czasie debaty Beata Szydło z PiS. Europejska Partia Ludowa [EPL], do której należą PO i PSL, wnioskowała o pilną debatę podczas środowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego na temat "konieczności przyjęcia paktu migracyjnego". To kolejny krok mający przymusić państwa członkowskie do przyjęcia nielegalnych migrantów, czemu stanowczo sprzeciwia się polski rząd. Relacja na portalu polskieradio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Parlament Europejski Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej imigranci w Europie migracja polityka ŚWIAT Europa Europarlament

Minister Czarnek: PO i PSL są umówieni z Niemcami, że jak wygrają, to pozwolą na nielegalną imigrację

- PO i PSL są umówieni z Niemcami, że jak wygrają wybory, to pozwolą na nielegalną imigrację. Dlatego nie chcą głosować w referendum. Świadczy o tym m.in środowa debata w Parlamencie Europejskim o pakcie migracyjnym - powiedział we wtorek w TVP szef MEiN Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Platforma Obywatelska imigranci w Europie polityka PSL Przemysław Czarnek

PR24 Patryk Jaki: unijny sposób radzenia sobie z migracją się nie sprawdził. Dobrze działa polska metoda

- W Parlamencie Europejskim ścierają się dwa systemy radzenia sobie z migracją. Jeden z nich od dawna proponuje Polska. To przeciwstawianie się przymusowej relokacji. Drugi sposób, proponowany przez większość europejskiej biurokracji, to zapraszanie migrantów. I on się nie sprawdził. Spowodował natomiast, że niektóre europejskie państwa płoną - podkreślił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Patryk Jaki. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patryk Jaki migracja Parlament Europejski Unia Europejska Europa ŚWIAT

Platforma vs Platforma. Przypominamy wielkie wolty partii Tuska ws. polityki migracyjnej. Przykłady się mnożą

Jakie jest stanowisko Platformy Obywatelskiej ws. przymusowej relokacji i przyjmowania migrantów? To z pozoru proste pytanie jest dla PO bardzo kłopotliwe. Tylko na przestrzeni ostatniego miesiąca ta formacja potrafiła wypuścić skrajnie antyimigrancki spot, by zaraz jej politycy zaczęli wskazywać na... potrzebę przystąpienia do mechanizmu przymusowej relokacji. Wcześniej nie było specjalnie inaczej. Świetnie obrazuje to postawa Donalda Tuska, który najpierw straszył Polskę karami za nieprzyjęcie migrantów oraz sprzeciwiał się budowie zapory na granicy, by teraz oskarżać rząd PiS o... wpuszczanie migrantów. Tymczasem jedyną formacją, która faktycznie chciała przyjąć przybyszów z Afryki i Bliskiego Wschodu była właśnie Platforma, gdy premierem była Ewa Kopacz. Absurdów w tym temacie jest znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Platforma Obywatelska imigranci w Europie Donald Tusk polityka

Przymusowi migranci albo surowe kary, czyli "solidarność" wg UE. Na tym ma polegać pakt azylowo-migracyjny

Tzw. pakt azylowo-migracyjny, to przygotowana przez Komisję Europejską propozycja zmiany obowiązujących przepisów unijnych. Przewiduje ona m.in. system "obowiązkowej solidarności". Polega on de facto na tym, że kraje członkowskie muszą przyjąć określoną liczbę migrantów. W przypadku odmowy, państwo musi zapłacić około 20 tys. złotych kary za każdą nieprzyjętą osobę. Pakt azylowo-migracyjny forsuje Europejska Partia Ludowa, na czele której stoi polityczny sojusznik Donalda Tuska Manfred Weber.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Parlament Europejski Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej imigranci w Europie migracja polityka

OPINIA Zachodnie społeczeństwa mają dość migrantów. Europejskie "elity" twierdzą jednak inaczej

Podczas gry Berlin i Bruksela prą ku paktowi migracyjnemu, w wielu zachodnich krajach mamy do czynienia ze wzrostem fali nielegalnych migrantów. Tamtejsze społeczeństwa mają już jednak dosyć, realizowanej na żądanie Niemiec, polityki "otwartych drzwi". Coraz głośniej domagają się ograniczenia liczby przybyszów nie poprzez relokacje, które jedynie wzmagają ten proces, ale za pomocą twardej obrony granic i szybszych deportacji. Niestety zachodnie "elity" polityczne mają inną wizję, którą bez względu na koszty zamierzają realizować. Konsekwencje, w tym rozbijanie wspólnoty narodowej, osłabienie bezpieczeństwa i wzrost przestępczości, spadają na zwykłych obywateli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Unia Europejska Europa imigranci w Europie

ANALIZA Niemiecka nieuczciwość w praktyce. Berlin nie chce imigrantów, ale finansuje ich przeprawy do Włoch

Niemcy, wycofując wsparcie dla mniejszości blokującej wprowadzenie rozporządzenia w sprawie przymusowej relokacji imigrantów, udowodniły, że nie zależy im na rozwiązaniu kryzysu migracyjnego. W chwili przesilenia na Lampedusie Berlin porzucił idee mechanizmu solidarnościowego. Pod naporem niemieckiej opinii publicznej zamknął granicę z Włochami i uniemożliwił wjazd na teren Republiki imigrantom przypływającym do Europy. Jak się jednak okazuje, to właśnie niemiecki rząd finansuje i wspiera organizacje pozarządowe, które organizują przeprawy nielegalnych imigrantów przez Morze Śródziemne. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Niemcy imigranci w Europie bezpieczeństwo