Polskie Radio
Section05

kryzys migracyjny 2023

Unijna polityka w ogniu krytyki. Wicepremier Chorwacji: migracja określi przyszłość europejskiego stylu życia

Chorwacki wicepremier i minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović skrytykował unijną politykę do spraw migracji. Dodał, że to właśnie od tego jak będzie prowadzona polityka migracyjna zależy przyszłość europejskiego stylu życia. Tymczasem w Brukseli Europejska Partia Ludowa, do której należą PO i PSL, forsuje pakt migracyjny, w myśl którego państwa UE będą musiały przyjmować nielegalnych imigrantów, a w przypadku odmowy płacić ogromne kary. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chorwacja migracja Europa imigranci w Europie Unia Europejska

PR24 Pakt migracyjny forsowany przez partię Tuska i Kosiniaka. Prof. Grosse: on w żaden sposób nie rozwiązuje problemu

W środę podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu odbywała się debata pt. "Potrzeba szybkiego przyjęcia pakietu w sprawie azylu i migracji". Debata została włączona do porządku obrad na wniosek frakcji EPL, w której skład wchodzą PO i PSL. Za debatą o takim tytule opowiedzieli się też socjaldemokraci, mający w swoich szeregach SLD i Nową Lewicę, oraz liberałowie (Polska 2050). W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Tomasza Grosse (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Magdalena Złotnicka imigranci w Europie

"Ma uratować skórę Scholza". Europoseł bez ogródek o forsowanym przez PO pakcie migracyjnym

Europoseł Bogdan Rzońca z Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że pakt migracyjny forsowany przez Europejską Partię Ludową (EPP), której częścią jest Platforma Obywatelska, to rozwiązanie całkowicie błędne i ma jedynie uzasadnienie czysto polityczne. - Ma uratować skórę kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który chce powiedzieć Niemcom, że imigrantów będą przyjmować inne państwa, a nie tylko oni - zauważał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Europarlament Prawo i Sprawiedliwość Bogdan Rzońca Olaf Scholz

Szef MON: Tusk chce w Polsce wprowadzić "scenariusz szwedzki". To droga do chaosu i bezprawia

Szef Ministerstwa Obrony Mariusz Błaszczak podkreślił, że Polska nie zgadza się na przymusową relokację migrantów, gdyż może to doprowadzić do spełnienia się w naszym kraju "scenariusza szwedzkiego", czyli lawinowego wzrostu przestępczości i niebezpiecznych zdarzeń. - Dziś za tym chce głosować PO i jej sojusznicy w Europarlamencie - zwrócił uwagę minister. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej

TYLKO U NAS Partia Tuska i Kosiniaka forsuje pakiet migracyjny. Polska i Węgry podtrzymują sprzeciw

Hiszpania, kierująca pracami Unii Europejskiej, informuje o zgodzie większości krajów na negocjacje z europarlamentem ws. paktu migracyjnego. Dziś ambasadorowie porozumieli się ws. ostatniego elementu paktu, czyli regulacji kryzysowej. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Polska podtrzymała swój sprzeciw, podobnie jak Węgry. Zastrzeżenia zgłosiły także Czechy, Słowacja i Austria.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Beata Płomecka Beata Szydło Patryk Jaki

Statki niemieckich organizacji wciąż dostarczają nielegalnych migrantów do Włoch. Kolejny okręt zmierza do Toskanii

Do Włoch, po krótkiej przerwie spowodowanej wzburzonym morzem, znów masowo przypływają migranci. Dziś w nocy na wyspę Lampedusa przybyło ponad 250 osób. Nielegalnych migrantów wciąż przewożą także statki należące do niemieckich organizacji. Tymczasem w Parlamencie Europejskim Europejska Partia Ludowa - należą do niej PO i PSL - forsuje pakt migracyjny, który narzuca państwom UE przyjmowanie nielegalnych imigrantów lub płacenie kar za odmowę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Lampedusa Unia Europejska migracja imigranci w Europie Rzym

Prof. Tomasz Grosse: relokacje to plasterek do załatania dziurki, ale my mamy do czynienia z powodzią

- Mechanizm relokacji nie rozwiązuje problemu masowej imigracji spoza Unii Europejskiej, można powiedzieć, że on jest takim plasterkiem, który próbuje załatać pewną dziurkę, ale w sytuacji, kiedy mamy gigantyczną powódź, to ten plasterek nie jest nikomu potrzebny - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia europeista prof. Tomasz Grosse.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Zieliński imigranci w Europie migracja Unia Europejska Komisja Europejska Parlament Europejski

Szydło w PE: nie zgodzimy się też na to, aby Polska musiała płacić jakieś kary, które chce narzucić KE

- Jesteśmy po debacie na temat paktu migracyjnego. Stanowisko Polski w tej sprawie jest bardzo jasne. Nigdy nie zgodzimy się na przyjmowanie nielegalnych migrantów, na relokacje. Nie zgodzimy się też na to, aby Polska musiała płacić jakieś kary, które chce narzucić Komisja Europejska - podkreśliła na konferencji w Parlamencie Europejskim w Strasburgu europoseł Beata Szydło (PiS). W Parlamencie Europejskim: Europejska Partia Ludowa - należą do niej PO i PSL - forsuje pakt migracyjny, który narzuca państwom UE przyjmowanie nielegalnych imigrantów lub płacenie kar za odmowę.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Patryk Jaki Parlament Europejski Unia Europejska kryzys migracyjny imigranci w Europie POLSKA polityka

SONDAŻ Większość Polaków popiera wprowadzenie kontroli na naszych granicach

72,8 proc. badanych jest za wprowadzeniem kontroli na granicach, odmiennego zdania jest 16,9 proc. respondentów, a 10,3 proc. nie ma w tej sprawie zdania. Poparcie dla kontroli granic najwyższe jest w elektoracie partii rządzącej - to aż 97 proc. jej wyborców - wynika z sondażu IBRiS. Europejska Partia Ludowa, do której należą PO i PSL, forsuje dziś w Parlamencie Europejskim pakt migracyjny, narzucający państwom UE przyjmowanie nielegalnych imigrantów lub płacenie kar za odmowę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sondaż sondaże migracja imigranci w Europie granica Strefa Schengen społeczeństwo Prawo i Sprawiedliwość PiS opozycja koalicja obywatelska

TYLKO U NAS Podwójna gra Berlina. Saryusz-Wolski: Niemcy oskarżają Polskę, a sami finansują statki szmuglujące imigrantów

Berlin nie godzi się na relokację i nie chce przyjmować przybyszów z Afryki, ale hojnym gestem wykłada pieniądze z budżetu i finansuje ich tranzyt do Europy. - Niemcy prowadzą podwójną politykę, z jednej strony finansują osiem statków szmuglujących migrantów na Lampedusę, do Włoch, a z drugiej strony oskarżają Polskę o to, że wpuszcza nielegalnych imigrantów - powiedział Jacek Saryusz Wolski, europarlamentarzysta PiS, w rozmowie z Polskim Radiem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Włochy Niemcy Unia Europejska Parlament Europejski Jacek Saryusz-Wolski Prawo i Sprawiedliwość imigranci w Europie

Nieletni imigrant uderzył ucznia głową w twarz i przypalał go papierosem. Brutalny atak w Niemczech

W niemieckim mieście Flöha w Saksonii trzy młode osoby pobiły 15-letniego ucznia i przypalały go papierosem. Jeden z napastników uderzył ofiarę głową w twarz. Jednym z podejrzanych jest najprawdopodobniej 14-letni Irakijczyk, już wcześniej znany policji i karany - informują lokalne media. Tymczasem dziś w Strasburgu Europejska Partia Ludowa, do której należą PO i PSL, forsuje przyjęcie paktu migracyjnego, zakładającego przymusową relokację nielegalnych imigrantów do państw UE lub płacenie kar za odmowę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Unia Europejska migracja imigranci w Europie

PE forsuje pakt migracyjny. Rzecznik rządu: trzeba rozwiązać jego przyczynę, a nie dzielić się kłopotem

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że Polska nie zgodzi się na przymusową relokację nielegalnych migrantów. Takie stanowisko będą prezentować europosłowie Prawa i Sprawiedliwości podczas dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim poświęconej paktowi migracyjnemu. Jej inicjatorem była Europejska Partia Ludowa, do której należą PO i PSL. Pakt migracyjny ma na celu narzucić państwom UE przyjmowanie migrantów lub płacenie kar za odmowę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska migracja imigranci w Europie Piotr Müller Prawo i Sprawiedliwość PiS

Patryk Jaki podczas debaty w PE: Polacy w referendum zatrzymają wasz pakt migracyjny

- Powiedzmy sobie wprost, jakie są dotychczasowe efekty waszej polityki migracyjnej - powiedział Patryk Jaki, otwierając swoje wystąpienie podczas debaty w Parlamencie Europejskim o konieczności przyjęcia paktu migracyjnego. Została ona włączona do porządku obrad na wniosek frakcji EPL, w której skład wchodzą PO i PSL. Za debatą opowiedzieli się też socjaldemokraci, mający w swoich szeregach europosłów SLD i Nowej Lewicy, oraz liberałowie (Polska 2050).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski