Polskie Radio
Section05

kultura dla dzieci

Domek z Sercem – inicjatywa Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek to wyjątkowe miejsce, które można znaleźć obecnie w dwóch lokalizacjach na Starym Mieście w Warszawie. Główny oddział funkcjonuje przy ulicy Podwale 15, a oddział wystaw czasowych działa pod adresem Krzywe Koło 2/4. Oprócz wystaw stałych i czasowych, muzeum organizuje także liczne wydarzenia, warsztaty i konkursy, a także zbiórki i projekty, których celem jest niesienie pomocy.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio bez reklam Martyna Chuderska

"Henio i Cztery Struny”. Rozmowa z autorką książki

W kwietniu br. swoją premierę miała książka "Henio i Cztery Struny" autorstwa Katarzyny Huzar-Czub. W tej serii ukazały się już takie tytuły jak "Impro-Frycek", "Ignacy Jan i Jego Plan" i "Tatulczyk Moniuszko". Każda z książeczek opisuje losy słynnych kompozytorów. Jacy byli w dzieciństwie? Rozmowa z autorką całej serii, Kasią Huzar-Czub w audycji "Kulturoteka" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca radio dla dzieci radio bez reklam Kulturoteka Martyna Chuderska

Projekt "Ja Europejczyk" i książka "Ostatnie drzewo"

Głównymi bohaterami książki "Ostatnie drzewo" są młodzi miłośnicy przyrody - Nadir i Selina. W tej historii stają się świadkami sytuacji, w której zapatrzeni w złoto i drogie kamienie mieszkańcy wycinają wszystkie okoliczne drzewa. Tętniąca dotychczas życiem okolicy w mgnieniu oka stała się pustynią. Kiedy mieszkańcy miasta zobaczyli, do czego doprowadziły ich działania, postanowili naprawić wyrządzone szkody. Jaki wpływ na decyzje dorosłych mają Nadir i Selina?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska radio dla dzieci literatura dziecięca Kulturoteka

60. Międzynarodowy Dzień Teatru. "Królestwa" w teatrze Guliwer, czyli spektakl dla wrażliwych sensorycznie

"Świat w każdej godzinie i w każdej minucie trzyma się kurczowo codziennego potoku wiadomości i dziennikarskich doniesień. Żyjemy w epickim okresie historii ludzkości, a głębokie i niosące konsekwencje zmiany jakich doświadczamy, są niemal poza naszymi możliwościami uchwycenia, wyartykułowania, mówienia o nich czy przedstawiania. (…) Jaki język i jakie obrazy mogłyby nam pozwolić zrozumieć głębokie zmiany i pęknięcia, których doświadczamy? I jak możemy przekazać treść naszego życia teraz – nie jako reportaż, a doświadczenie? Teatr to sztuka doświadczania" – tak brzmi fragment orędzia wystosowanego na 60. Międzynarodowy Dzień Teatru napisanego przez Petera Sellarsa. 
Zobacz więcej na temat:  spektakl radio dla dzieci Martyna Chuderska premiery teatralne dla dzieci

"Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy". Znamy laureatów konkursu

Poezja to gatunek literacki, który pozwala puścić wodze fantazji. Mimo to jest to gatunek dla wielu niełatwy, nie tylko jeśli chodzi o jej samodzielne pisanie, ale też obcowanie z nią podczas czytania. - Poezja ma to, czego nie ma proza – ma rytm, podobnie jak każda piosenka, każda melodia – tłumaczyła Agnieszka Frączek. To sprawia, że poezją interesują się nawet bardzo małe dzieci, co więcej – potrafią także zapamiętywać wiersze.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci poezja wiersze pierwszy dzień wiosny

"Świnia Malwina" – druga część opowieści osadzonej w Lesie Kabackim. Rozmowa z Krzysztofem Łapińskim

Świnie są bardzo wrażliwymi i inteligentnymi zwierzętami, na temat których prowadzi się wiele badań naukowych. Jak się okazuje, są one w stanie odróżniać utwory muzyczne, rozpoznawać ludzi po twarzach, układać kolorowe klocki, używać narzędzi, a nawet grać w gry komputerowe! Nic więc dziwnego, że Krzysztof Łapiński postanowił uczynić świnię główną bohaterką swojej książki. To druga część opowieści osadzonej w Lesie Kabackim. Pierwszą z nich był znany i lubiany "Dzik Dzikus".
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca

"Teraz tu jest nasz dom". Obywatele Ukrainy wyrwani z korzeniami

Ludzie uciekający przed wojną są zmuszeni do wyrwania swoich korzeni. W dużej mierze zależy teraz od nas, w jaki sposób zapuszczą je na nowo. Sytuacja, która ma miejsce na Ukrainie zaskoczyła wszystkich, a tym samym zmieniła dotychczasową rzeczywistość i jednocześnie zmobilizowała do pomocy. Przy otwarciu się na trudne tematy pomocna może okazać się literatura. Książką bezpośrednio poruszającą kwestię wojny jest "Teraz tu jest nasz dom" autorstwa Barbary Gawryluk, traktująca właśnie o ucieczce z kraju pogrążonego wojną do sąsiedniego państwa.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla dzieci literatura dziecięca

Kryminały z pazurem, czyli "Kocia Szajka"

Morfeusz, bracia Piksele, Poziomka, Bronka, Lola, Komandos, a także Loretta i Ludwik Psota to członkowie cieszyńskiej Kociej Szajki. Seria kocich kryminałów autorstwa Agaty Romaniuk doczekała się czterech części: "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia",  "Kocia Szajka i napad na moście" oraz "Kocia Szajka i duchy w teatrze".
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci literatura dziecięca

W PRD rozmowa o spektaklu "Królestwo". Premiera w Teatrze Guliwer

"Eustachia – królowa Wenus od dawna lubiła oglądać Ziemię i jej mieszkańców. Zachwycało ją, że żyje tu tyle istot i dla każdego jest miejsce. Teraz królowa przygląda się siostrom zakonnym, Bernardecie i Klementynie. Pewnego dnia zamykają one drzwi na klucz i wyruszają w podróż balonem. Zabierają ze sobą mądrą owcę o imieniu Kostka". Tak zaczyna się historia spektaklu "Królestwa", który zachwyca już najmłodszych widzów Teatru Guliwer.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka spektakle dla dzieci

Domki dla lalek z czasów PRL-u i zabawki sakralne. Z wizytą w Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

W Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek pojawiła się nowa lalka z dużym bagażem doświadczeń. Każdy eksponat w tym wyjątkowym muzeum ma niesamowitą historię i w owej historii uczestniczył. Gościem "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom była Aneta Popiel-Machnicka – miłośniczka domków dla lalek i założycielka Muzeum Domków, Lalek, Gier i Zabawek.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci

Plebiscyt "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Rozmowa z Tatianą Audycką-Szatrawską

18 stycznia bieżącego roku wystartowała czwarta edycja powstałego z inicjatywy blogerów książkowych  plebiscytu "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Jest to swoista promocja literatury wysokiej jakości – tej znanej i mniej znanej. Więcej o plebiscycie opowiedziała w audycji Kulturalna Strefa popularyzatorka dziecięcej i młodzieżowej literatury, Tatiana Audycka-Sztrawska.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Kulturalna strefa radio dla rodziców Martyna Chuderska

Wychowanie estetyczne od najmłodszych lat. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Wychowanie estetyczne, czyli sztuka rozwijania dziecięcej wrażliwości na otaczającą rzeczywistość, było tematem najnowszego podcastu Polskiego Radia Dzieciom. Jak rozbudzić w dziecku wrażliwość na piękno otaczającego go świata, jak pomóc mu rozwijać otwartość na naturę i kształtować w nim dobry gust? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica", Ida Nowakowska rozmawiała z Pauliną Gryc, mamą, nianią, autorką pracy dyplomowej nt. wychowania estetycznego.
Zobacz więcej na temat:  Ida Nowakowska Strefa Rodzica radio dla rodziców wychowanie Podcast Strefa rodzica

W "Kulturalnej strefie" wizyta w Zaułku Animacji

W "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieliśmy słuchaczom o miejscu, które zrodziło się z miłości do teatru i potrzeby spotkania z drugim człowiekiem. W Zaułku Animacji w Lanckoronie, znaleźć można unikatowe, rzadko spotykane formy teatru plastycznego, powstają tu też spektakle i projekty, które inspirują do zainteresowania się sztuką i twórczego myślenia. Nad wszystkim czuwa Krzysztof Falkowski - aktor, reżyser, twórca Teatru Falkoshow.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci Kulturalna strefa Martyna Chuderska

Zapraszamy w podróż do Zaułka Animacji [POSŁUCHAJ]

Z jakich elementów składa się spektakl lalkowy? Jak stworzyć własne przedstawienie? Czy kawałek sznurka może zmienić się w teatralną lalkę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych ze światem teatru zna nasz dzisiejszy gość - Krzysztof Falkowski. Wybierzcie się z nami w podróż do Zaułka Animacji, gdzie swój dom znalazły pacynki, marionetki, jawajki. Do miejsca, w którym spotkać możecie Zaczarowanego Kapturka, Jasia i Małgosię czy Złotą Rybę.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio bez reklam

Premiera spektaklu "Detektyw Pozytywka" w Teatrze Groteska w Krakowie

Podwórko Asi, Dominika i Zuzi ma swoje tajemnice. Zdarzają się na nim dziwne przypadki, zagadkowe zjawiska, niespodziewane wizyty. Mieszka tu wiecznie krzycząca Pani Ryczaj, zawsze narzekająca Pani Majewska, nieustannie zatroskany dozorca Pan Mietek i bardzo, bardzo zły i złośliwy Detektyw Martwiak, którego ciemne sprawki zatruwają wszystkim mieszkańcom życie. Od kiedy jego agencja detektywistyczna "Czarnowidz" pojawiła się w piwnicy kamienicy, dzieje się tu coraz więcej tajemniczych i podejrzanych zdarzeń.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom spektakle dla dzieci

"Klimatyczne Bajki" - angażujące słuchowisko o ekologii

Przyszłość planety jest w naszych rękach, dlatego tak ważna jest edukacja młodych w zakresie ekologii. Gościnią "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom była Katarzyna Ogonowska, autorka sześciu edukacyjnych bajek o ekologii, na których podstawie stworzono wyjątkowe słuchowisko. W role głównych bohaterów z rodziny Zieleniewskich wcielili się Marta Wierzbicka i Jarosław Boberek. 
Zobacz więcej na temat:  bajki dla dzieci słuchowisko dla dzieci Kulturoteka Martyna Chuderska