Polskie Radio
Section05

kultura24

SIMCHA – Festiwal Kultury Żydowskiej – Wrocław’19

- "Simcha" to słowo oznaczające radość. Dawno temu, kiedy z Karoliną Szykierską postanowiliśmy powołać ten festiwal do życia, to właśnie ona doszła do wniosku, że ta radość powinna być synonimem festiwalu, odpowiednikiem tego, co się na nim dzieje, albowiem chcemy przywoływać rzeczy najpiękniejsze - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu i dyrektor Chóru Synagogi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Żydzi judaizm Wrocław kultura żydowska

"Piękna pięćdziesiątka. Jak wyglądać 10 lat młodziej". Książka Anny Popek

- Jeżeli będziemy miały złe nastawienie do siebie, jakiś kompleks i feler, brak poczucia własnej wartości, to zawsze w drugiej kobiecie będziemy szukały wroga. Zawsze będziemy zazdrosne i zawistne. Zadra jak żółć będzie zalewała nasz organizm - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Popek, autorka książki "Piękna pięćdziesiątka. Jak wyglądać 10 lat młodziej".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Anna Popek

Festiwal teatralny "Nie ma dymu, tylko świeczki na torcie"

Wydarzenie realizowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Spektakle, prezentacje z pogranicza performance'u i instalacji teatralnej, debaty teatrologiczne, kulturoznawcze i socjologiczne z zaproszonymi artystami z Białorusi. O festiwalu mówili w Polskim Radiu 24 Elżbieta Wrotnowska-Gmyz - dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - i Tomasz Leszczyński - producent festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Białoruś

"Rozpruwacz kulturalny" o najnowszym filmie Kennetha Branagha "Cała prawda o Szekspirze"

– Film bardzo rozczarowuje. Rozczarowuje także jako wypowiedź aktora, który doskonale czuje sie w żywiole szekspirowskim: rozpoznaje nuty komediowe, ale i te tragiczne, i ma za sobą wiele udanych realizacji sztuk Szekspira – powiedziała prof. Małgorzata Grzegorzewska, anglistka i badaczka twórczości Szekspira z UW, autorka książki "Teologie Szekspira". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 William Szekspir literatura kino

Krytyk filmowy: John Singleton był rzecznikiem Afroamerykanów

- Lata 90. XX wieku są wyjątkowo ciekawe w kontekście kina afroamerykańskiego. Wtedy po raz pierwszy na szerszą skalę zaczęto realizować większe projekty. Przez dekady klasycznego Hollywood rozmawialiśmy głównie o aktorach, oni reprezentowali twórczość afroamerykańską w kinie. Reżyserzy byli na drugim planie, a John Singleton wszedł do mainstreamu - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk filmowy Sebastian Smoliński. 
Zobacz więcej na temat:  kino Hollywood

"Złota". Wszystkie twarze Haliny Konopackiej

- Idąc jej śladami, najpierw szłam po śladach sportowych. To wstęp do jej życiorysu, ale biografia musi być uczciwa. Im głębiej się zagłębiałam, tym okazywało się, że Halina Konopacka ma coraz więcej twarzy, a wokół niej jest coraz więcej ciekawych ludzi - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Metelska, autorka książki "Złota. Legenda Haliny Konopackiej".
Zobacz więcej na temat:  Halina Konopacka Ignacy Matuszewski książki biografia II Rzeczpospolita

Grzegorz Polak: Jan Paweł II widział Europę jako jedność

- Chrześcijaństwo, które kształtowało Europę przez wieki, już tym spoiwem nie jest. A stało się to na oczach Jana Pawła II. Ten proces sekularyzacji obserwował już za życia - mówił w audycji Nos Kleopatry dziennikarz i pisarz katolicki Grzegorz Polak z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron Francja Jan Paweł II Watykan zimna wojna mur berliński aktualności katolickie

Między Kropkami. Sekrety Oscarów i Akademii Filmowej

Amerykańska Akademia Filmowa przyznaje Oscary, rozwija wiedzę filmową, oraz... jest przedmiotem nieustannej krytyki. Jakie są zasługi tej instytucji, a co można jej zarzucić? Na które gatunki filmowe patrzy łaskawym okiem, a które regularnie lekcewazy i pomija? Mówiła o tym Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka bloga "Zwierz Popukulturalny" i autorka książki "Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Oscary 2019 Oscary FILM

Twórczość Kazimierza Wierzyńskiego w przeddzień 50. rocznicy śmierci poety

Kazimierz Wierzyński zmarł w Londynie tuż po przygotowaniu do druku swego ostatniego tomu poetyckiego zatytulowanego "Sen mara". Biografia Wierzyńskiego jest charakterystyczna dla części inteligencji polskiej XX wieku, odcisnęły na niej piętno dwie wojny światowe i emigracyjna tułaczka. W okresie międzywojennym związany był z Warszawą, po 1939 r. pozostał na emigracji. O życiu i twórczości poety rozmawiali Tomasz Zapert i Jerzy Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki Kazimierz Wierzyński poezja Dwudziestolecie międzywojenne

Zimna Wojna powalczy o Oscary. "Zdjęcia w filmie są piękne"

Zimna Wojna otrzymała trzy nominacje do Oscarów. Film Pawła Pawlikowskiego będzie walczył o nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach „najlepszy film nieanglojęzyczny”, „najlepsze zdjęcia" i reżyseria. - Ta ostatnia kategoria jest bardzo prestiżowa, kino artystyczne bardzo rzadko w niej rywalizuje z największymi światowymi produkcjami. W tym wypadku to się wydarzy, to wspaniale - powiedział w Polskim Radiu 24 producent filmowy Maciej Pawlicki. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Pawlikowski FILM kino Joanna Kulig Tomasz Kot

Połączenie studiów filmowych. Spór o polskie kino

- Nie rozumiem do końca idei tworzenia wielkiej wytwórni filmowej. Kino europejskie na tym się nie opiera - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Anna Wróblewska, była rzecznik Festiwalu Filmowego w Gdyni.  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, że zamierza połączyć Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Miniatur Filmowych oraz studia filmowe Kadr, Tor, Zebra i Kronika.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino film polski FILM