Polskie Radio
Section05

literatura dziecięca

Z lotu bociana. "Wojtek" Wojciecha Mikołuszki

Pewien bocian z podlaskiej wsi, zwany Wojtkiem, szykuje się do odlotu do ciepłych krajów. W tym samym czasie tata mieszkającego tu siedmioletniego Jacka nagle wyjeżdża – tak rozpoczyna się historia bohaterów książki "Wojtek" z ilustracjami Małgorzaty Dmitruk i tekstem Wojciecha Mikołuszki, który tej niedzieli odwiedził Zagadkowe Studio.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Kasia Stoparczyk dzieci dzieciństwo przyroda bociany

Teatr Baj i jego "Muzeum Skarbów"

Teatr, który w Warszawie zazwyczaj znajdował się przy ulicy Jagiellońskiej, od jakiegoś czasu jest "w podróży" - i grane tam spektakle można zobaczyć w różnych miejscach stolicy. W czasie pandemii wiele jego teatralnych inicjatyw przeniosło się w świat wirtualny. Na internetowej stronie teatru można wysłuchać dźwiękowych opowieści i obejrzeć na przykład cykl krótkich filmików edukacyjnych podpowiadających, jak można bawić się w teatr w domu.
Zobacz więcej na temat:  DAB+

Trwa Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Ojce i Dziatki"

Gdynia, Sopot, Opole Kraków, Olkusz, Skawina, Wieliczka już za nami, ale Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej ciągle trwa. Jak przekonują organizatorzy - jest to festiwal międzypokoleniowy - bo to w rodzinie rozwija się miłość do literatury. Ale to też festiwal partnerski - bo "wędrowny" - zaglądający nie tylko do dużych miast, ale także tych mniejszych, z bogatą historią i aspiracjami.
Zobacz więcej na temat: 

Czy słowa mogą być modne? Odpowiedzi poszukano na festiwalu "Jemy borówki na polu..."

Projekt "Jemy borówki na polu, czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" to czas przyjaznego wsłuchania się w język polski i rządzące nim zasady. W tym roku już po raz drugi na przełomie wakacyjnych miesięcy, do Rabki Zdroju zjechali poloniści i mistrzowie mowy polskiej, żeby dyskutować o zawiłościach w nazewnictwie i gramatyce. A dzięki ich pasji, dyskusji tych słuchało się pierwszorzędnie.
Zobacz więcej na temat:  DAB+

"Ogród przez lato" w Muzeum Literatury w Warszawie

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, swoją działalność rozpoczęło w 1952 roku, w kamieniczkach na Rynku Starego Miasta, wnętrza przystosowano do potrzeb wystawienniczych. "Muzeum Literatury" - to brzmi bardzo poważnie, ale w miejscu tym dba się nie tylko o to żebyśmy odkryli mickiewiczowską twórczość lecz także o to, żeby zapoznawać najmłodszych z literaturą w fantastycznym wydaniu.
Zobacz więcej na temat:  edukacja DAB+

Rozmowa z Wojciechem Mikołuszko, autorem książki "Wojtek"

Ta opowieść wydaje się prosta: pewien bocian z podlaskiej wsi, zwany Wojtkiem, szykuje się do odlotu do ciepłych krajów. W tym samym czasie w pobliskim domu dzieje się coś dziwnego - tata mieszkającego tu siedmioletniego Jacka nagle wyjeżdża. Chłopiec podejrzewa, że ojciec wróci wiosną, razem z bocianem. Pod nieobecność ptasiego przyjaciela pilnuje gniazda bo przecież bez gniazda nie będzie ani bociana, ani taty.
Zobacz więcej na temat: 

ND. 17.00 Zapraszamy do "Kulturoteki"

W "Kulturotece" przeniesiemy się do tajemniczej dzielnicy Pragi, gdzie czas zatrzymał się sto lat temu. Nikt nie wie, dlaczego nie działa tam elektryczność, nie świecą lampy, nie jeżdżą tramwaje, nie gra radio, a telefon nie łapie zasięgu. Ponoć mroczny Truchlin nie lubi zdradzać swoich sekretów obcym, więc może choć rąbka tajemnicy uchyli dziś Anna Radwan-Żbikowska? Przekonamy się w niedzielę 5 lipca po godzinie 17.00
Zobacz więcej na temat: 

Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Literatury "Rabka Festival"

8 lipca rozpocznie się 7 Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Rabka Festival 2020". Do uczestnictwa w festiwalu zaproszeni są mali i duzi miłośnicy literatury oraz Ci, którzy chcą spróbować sił w różnych dziedzinach sztuki. W programie przewidziano spotkania z czołowymi twórcami literatury dziecięcej, cykl spotkań dla dorosłych i mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Tegoroczny festiwal potrwa do 11 lipca.
Zobacz więcej na temat: 

"Beskid bez kitu". Książka o smakach, zwierzętach i ludziach Łemkowszczyzny

Książka Marii Strzeleckiej "Beskid bez kitu" rozbudza ciekawość za górami, potęguje tęsknotę za dzieciństwem, przypomina smak drożdżówek i tęsknotę za samotnością tylko dla siebie. To książka niezwykła, która dzieciom daje zrozumieć, jak dobrze jest żyć poza zasięgiem sieci komórkowych, a dorosłym czytelnikom pomaga przywołać zapomniane dziecięce wspomnienia, ale i choć trochę zrozumieć żal za utraconym wskutek "Akcji Wisła" światem łemkowskim.
Zobacz więcej na temat:  DAB+