Polskie Radio
Section05

literatura dziecięca

"W dzieciństwie miałam bardzo dużo szczęścia". Rozmowa z Justyną Bednarek

Kłopoty zdrowotne sprawiły, że część dzieciństwa minęła jej na ćwiczeniach. Żeby umilić dziecku ten trudny czas, rodzice dużo jej czytali i opowiadali bajki. Mama zajmowała się "twardą rzeczywistością" a od zabaw w domu był tata. To z nim chodziła na codzienne spacery i przynosiła bukiety bzu. Razem z nim opowiadała historie myszki Pik, niewidzialnego przyjaciela małej dziewczynki. 
Zobacz więcej na temat: 

Stworzyć więzi - propozycje Centrum Społeczności Żydowskiej w czasie kwarantanny

"Bamba" dla tych najmłodszych, "Hultaj" dla starszych, ponadto dla wszystkich dzieci klub integracyjny oraz zajęcia o różnorodnej tematyce: od kulinariów i koszernej kuchni, przez sztukę, naukę hebrajskiego, aż po wykłady i obchodzenie żydowskich świąt w nowoczesnym wydaniu. W "Kulturalnej Strefie" rozmawialiśmy o działaniach, które i dzieciom i ich rodzicom oferuje Warszawskie Centrum Społeczności Żydowskiej.
Zobacz więcej na temat:  edukacja

Słuchowisko "Tramwaj zwany Eugeniuszem" na antenie Polskiego Radia Dzieciom

Polskie Radia Dzieciom zaprasza najmłodszych słuchaczy na słuchowisko "Tramwaj zwany Eugeniuszem". Opowiada ono o przygodach siedmioletniej Róży i jej taty, podróżujących codziennie rano do szkoły zaczarowanym tramwajem o imieniu Eugeniusz, wraz z jego nieodłącznym towarzyszem - Kasownikiem. Po drodze Róża poznaje różne, dziwne postaci i wraz z nimi poszukuje odpowiedzi na ciekawe, życiowe pytania.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko dla dzieci edukacja DAB+

Ulotność chwil - rozmowa z Katarzyną Ryrych "Lata na Rodos"

"Kiedy myślę o lecie 2018 roku, robi mi się smutno, bo następne takie wydarzy się dopiero za sto trzydzieści lat". Tak zaczyna się książka niezwykła, pełna dziecięcych marzeń i zupełnie dorosłych obserwacji społecznych. Pisana z myślą o starszych dzieciach, ale również o dorosłych, językiem, który czytającym skojarzy się z narracją znajdowaną w książkach Astrid Lindgren albo Rene Goscinnego
Zobacz więcej na temat:  edukacja literatura DAB+

"Gramy dla Groteski". Ostatnie dni nadsyłania zgłoszeń w konkursie

Krakowski teatr Groteska już w marcu bieżącego roku, swoją aktywność przeniósł do internetu. Proponując dzieciom codzienne spotkania ze sztuką, aktorzy teatru wraz ze swoimi dziećmi, uczyli wszystkich chętnych jak poprawnie mówić i ruszać się na scenie, jak zrobić domowy teatr i jak zbudować w warunkach domowej kwarantanny, kolorowe marionetki i pacynki. W kwietniu zaś - ogłoszono konkurs dla młodych widzów.
Zobacz więcej na temat: 

"Kulturalna strefa". Świat się wreszcie zatrzymał

Kiedy w Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy z nią kilka miesięcy temu, marzyła o tym, żeby świat się na chwilę zatrzymał. Teraz goszcząc w najnowszej audycji "Kulturalna Strefa" zauważa, że obecna sytuacja, zamknięcia z powodu pandemii, prowokuje ludzi do głębszego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. To okazja do głębszego poznania siebie i ludzi wokół. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Elizą Piotrowską.
Zobacz więcej na temat:  DAB+ radio cyfrowe

"Dzieje się je" – historia kulinariów dla małych i tych większych

Skąd przypłynęła wanilia i... guma do żucia? Skąd się wziął widelec we Francji? Kiedy pojawiły się słodycze? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć się w książce Łukasza Modelskiego "Dzieje się je. Mała historia kuchni". Jeszcze więcej ciekawostek autor zdradził Katarzynie Pruchnickiej w audycji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA jedzenie kuchnia Katarzyna Pruchnicka literatura Łukasz Modelski HISTORIA