Polskie Radio
Section05

literatura dziecięca

"Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki". Nieprzypadkowa książka dla przedszkolaków

Książka Rafała Witka "Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki" jest jak miły powrót do dzieciństwa. Bo wyobraźcie sobie przedszkole, do którego chodzą i dzieci i zwierzaki! To jak marzenie każdego malucha. A takie właśnie jest Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki! W swojej nowej grupie przedszkolnej pięcioletnia Malina spotyka Kociaka, Szczeniaka, Królika, Fretkę, a nawet Dzięcioła. I świetnie się z nimi bawi!
Zobacz więcej na temat:  DAB+ dzieci

"Muzyka na cztery drzewa i Fletnię Pana". Opowieść o muzycznej wyobraźni kompozytora

Skrzypcom wyrastają skrzydła, drzewa grają gałęziami, a motyw Fis-dur plącze się po głowie kompozytora nie dając mu chwili spokoju. "Ech. młodość! Nie napisałem jeszcze wówczas nawet tej pierwszej symfonii! Ale czy jest kompozytor, który by nie marzył o tej wielkiej, o tej największej - o Symfonii IX ?" pyta słuchacza narrator "Muzyki na cztery drzewa i fletnię Pana".
Zobacz więcej na temat:  DAB+ edukacja

Trudne życie dziesięciu skarpetek. Premiera w krakowskim teatrze "Groteska" 

Zazwyczaj jest tak, że do pralki trafiają we dwie, a potem najczęściej jedna z nich znika, prawda? Też tak macie ze skarpetkami? Justyna Bednarek w docenionej przez czytelników książce "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" już jakiś czas temu dowiodła, że jest to regułą. I nietrudno się z nią nie zgodzić. Bo jest to prawie pewne, że w naszych pralkach jest jakaś dziura, przez którą skarpetki, raz prawe, a innym razem te lewe, uciekają na wolność, udając się w podróż życia.
Zobacz więcej na temat:  dzieci

Z lotu bociana. "Wojtek" Wojciecha Mikołuszki

Pewien bocian z podlaskiej wsi, zwany Wojtkiem, szykuje się do odlotu do ciepłych krajów. W tym samym czasie tata mieszkającego tu siedmioletniego Jacka nagle wyjeżdża – tak rozpoczyna się historia bohaterów książki "Wojtek" z ilustracjami Małgorzaty Dmitruk i tekstem Wojciecha Mikołuszki, który tej niedzieli odwiedził Zagadkowe Studio.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Kasia Stoparczyk dzieci dzieciństwo przyroda bociany

Teatr Baj i jego "Muzeum Skarbów"

Teatr, który w Warszawie zazwyczaj znajdował się przy ulicy Jagiellońskiej, od jakiegoś czasu jest "w podróży" - i grane tam spektakle można zobaczyć w różnych miejscach stolicy. W czasie pandemii wiele jego teatralnych inicjatyw przeniosło się w świat wirtualny. Na internetowej stronie teatru można wysłuchać dźwiękowych opowieści i obejrzeć na przykład cykl krótkich filmików edukacyjnych podpowiadających, jak można bawić się w teatr w domu.
Zobacz więcej na temat:  DAB+

Trwa Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Ojce i Dziatki"

Gdynia, Sopot, Opole Kraków, Olkusz, Skawina, Wieliczka już za nami, ale Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej ciągle trwa. Jak przekonują organizatorzy - jest to festiwal międzypokoleniowy - bo to w rodzinie rozwija się miłość do literatury. Ale to też festiwal partnerski - bo "wędrowny" - zaglądający nie tylko do dużych miast, ale także tych mniejszych, z bogatą historią i aspiracjami.
Zobacz więcej na temat: 

Czy słowa mogą być modne? Odpowiedzi poszukano na festiwalu "Jemy borówki na polu..."

Projekt "Jemy borówki na polu, czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" to czas przyjaznego wsłuchania się w język polski i rządzące nim zasady. W tym roku już po raz drugi na przełomie wakacyjnych miesięcy, do Rabki Zdroju zjechali poloniści i mistrzowie mowy polskiej, żeby dyskutować o zawiłościach w nazewnictwie i gramatyce. A dzięki ich pasji, dyskusji tych słuchało się pierwszorzędnie.
Zobacz więcej na temat:  DAB+