Polskie Radio
Section05

lustracja

"Przemówienie Olszewskiego w dwóch kanałach TVP"

- Było dla mnie jasne, że bez rozbrojenia tego rodzaju bomby, niewypału podłożonego pod polską niepodległość, będzie bardzo trudno funkcjonować, bo podstawą wszelkiego ludzkiego funkcjonowania jest odpowiedzialność – powiedziała w Polskim Radiu 24 córka Zbigniewa Romaszewskiego Agnieszka Romaszewska – Guzy. Odniosła się w ten sposób do rocznicy obalenia rządu Jana Olszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski historia Polski TVP Agnieszka Romaszewska

Gabinet Olszewskiego: rząd, który nie miał prawa powstać

Jan Olszewski w czasach PRL działał w opozycji, był też obrońcą innych opozycjonistów w procesach politycznych. W 1991 roku został premierem, ale już 5 czerwca następnego roku został odwołany. O rządzie Jana Olszewskiego rozmawiali w audycji Nos Kleopatry historycy Tadeusz Płużański i Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski komunizm okrągły stół służba bezpieczeństwa Piotr Dmitrowicz historia Polski Antoni Macierewicz Tadeusz Płużański

Jan Olszewski - postać wybitna i odważna

W niedzielę 4 czerwca minie 25. rocznica obalenia rządu Jana Olszewskiego. Do jego odwołania doszło w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. - Rząd Olszewski to był ambitny projekt, który miał zmienić filozofię Okrągłego Stołu – powiedział w audycji Debata Dnia Piotr Semka („Do Rzeczy”), autor książki „Lewy czerwcowy” o upadku rządu Olszewskiego. Gościem debaty był też Tomasz Walczak („Super Express”).
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski komunizm okrągły stół służba bezpieczeństwa Piotr Semka

"Pracownicy służb PRL nie powinni pracować w mediach"

Rada Mediów Narodowych wystosowała w środę apel do zarządów mediów publicznych o niezatrudnianie byłych funkcjonariuszy, pracowników i współpracowników służb specjalnych PRL, a także o niepodejmowanie z nimi żadnej innej formy współpracy mającej wpływ na treść programów. O inicjatywie rozmawiali w Debacie Dnia Piotr Pałka (Rebelya.pl) i dr Bartosz Rydliński (politolog).    
Zobacz więcej na temat:  Rada Mediów Narodowych PRL dziennikarstwo media publiczne media

Sprawa TW "Wolfganga". Ambasador powinien podać się do dymisji?

W poznańskim IPN udostępniono tęczkę personalną TW "Wolfganga" - Andrzeja Przyłębskiego, ambasadora Polski w Berlinie. O tej sprawie rozmawiali goście audycji "Śniadanie w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Adam Kwiatkowski Katarzyna Lubnauer Grzegorz Długi Rafał Grupiński Jarosław Kalinowski Ryszard Czarnecki służba bezpieczeństwa Sąd Najwyższy IPN Donald Tusk Jacek Saryusz-Wolski Rada Europejska

Biegli o procesie lustracyjnym gen. Ścibora-Rylskiego

Za "przeciwwskazany" z powodu wieku i stanu zdrowia biegli lekarze uznali udział 99-letniego gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego w jego procesie lustracyjnym. Poinformowała o tym rzeczniczka Sądu Okręgowego Warszawa-Praga sędzia Joanna Zaremba. Dodała, że sprawę skierowano na posiedzenie w przedmiocie ewentualnego zawieszenia postępowania. Posiedzenie wyznaczono na 24 listopada. - Sąd będzie decydował - dodała sędzia.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa IPN POLSKA PRL sądownictwo

Lustracja w Polsce. "Jeszcze 300 tysięcy spraw do zbadania"

Choć od transformacji ustrojowej w Polsce minęło już ponad ćwierć wieku, lustracja nadal jest aktualnym tematem debaty publicznej. W Konfrontacjach Idei o problemach związanych z oświadczeniami lustracyjnymi mówili prof. Tadeusz Wolsza, historyk i politolog z Instytutu Pamięci Narodowej oraz prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  IPN POLSKA Polskie Radio 24 historia Polski Ryszard Bugaj Zdzisław Krasnodębski Antoni Dudek