Polskie Radio
Section05

Macedonia Północna

Wsparcie unijnych aspiracji Czarnogóry. Prezydent Andrzej Duda z wizytą na Bałkanach

Omówienie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy oraz wyrażenie wsparcia dla unijnych aspiracji Czarnogóry to główne cele spotkania prezydentów Polski i Czarnogóry: Andrzeja Dudy i Milo Djukanovicia. Spotkanie rozpoczęło się w środę od oficjalnego powitania przed rezydencją prezydenta Czarnogóry w Cetinje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda Czarnogóra Bałkany dyplomacja Europa polityka Unia Europejska

Ekspert o zbliżającym się szczycie państw UE i Bałkanów

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen kończy, rozpoczętą we wtorek (28 września), podróż do sześciu krajów bałkańskich, która ma pokazać zaangażowanie władz wykonawczych Unii Europejskiej w regionie. - Dzisiaj Europa boryka się z własnymi trudnościami. Szereg krajów ma różnego rodzaju obiekcje, co do bułgarskiego "cichego veta" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Spasimir Domaradzki z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  polityka Paweł Lekki ŚWIAT Ursula von der Leyen Bałkany Unia Europejska Serbia Francja Emmanuel Macron

Szef MSZ w Macedonii Północnej: Polska wspiera starania krajów Bałkanów Zachodnich o wejście do UE

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w Ochrydzie w Macedonii Północnej mówił o perspektywie akcesji państw Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej. Podczas Forum Dialogu Prespa (Prespa Forum for Dialogue) wziął udział w panelu wraz z premierami Serbii, Albanii, Kosowa, Bośni i Hercegowiny oraz szefami dyplomacji Austrii i Turcji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Zbigniew Rau polityka Unia Europejska

Szef macedońskiego MSZ: jeśli UE nie przyjmie Bałkanów Zachodnich, zrobi to ktoś inny

Szef macedońskiego MSZ Bujar Osmani podkreślił, że jego kraj wierzy w konieczność realizacji procesu rozszerzania Unii Europejskiej. Perspektywie dołączenia krajów bałkańskich do Wspólnoty był poświęcony szczyt ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich w Rogalinie pod Poznaniem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polityka zagraniczna Polski grupa wyszehradzka Bałkany Unia Europejska

Łukaszenko coraz brutalniejszy wobec opozycji

Białoruskie siły bezpieczeństwa zamordowały aktywistę, 31-letniego Romana Bandarenkę. Na cmentarzu żegnały go tysiące ludzi. Tymczasem zatrzymano dziennikarkę, która wyśledziła, jak władze zacierały tropy prowadzące do jego zabójców. Na Białorusi powiało chłodem, jakiego jeszcze nie znano. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Białoruś Unia Europejska Aleksander Łukaszenka protest demonstracje Mołdawia Bułgaria Libia polityka konflikty międzynarodowe Agnieszka Bryc Magdalena El Ghamari Trójka społeczeństwo

"Historyczny i polityczny". Ekspert o sporze Bułgarii z Macedonią Północną o język

Jeszcze niedawno społeczność międzynarodowa cieszyła się z zakończenia sporu o nazwę Macedonii Północnej, co otworzyło Skopje drogę do rozmów o integracji kraju z NATO i Unią Europejską. I kiedy wydawało się, że wszystkie przeszkody przed podjęciem takich rozmów zostały przełamane, nieoczekiwanie pretensje zgłosiła Bułgaria. Tomasz Żornaczuk z PISM podkreśla, że to historyczny i polityczny spór o język.
Zobacz więcej na temat:  Bułgaria Michał Strzałkowski Europa ŚWIAT

Macedonia w NATO. ”W czasie pandemii to jasny sygnał dla Rosji, dobry znak dla Gruzji, Ukrainy”

- Mimo pandemii wielka polityka toczy się nadal. Bezpieczeństwo europejskie jest zagrożone z wielu stron, ale główne zagrożenia pozostają polityczno-wojskowe i wynikają z polityki Rosji. W tym kontekście utrzymywanie przez NATO polityki rozszerzenia, czyli przyjęcie Macedonii Północnej i podtrzymywanie perspektywy rozszerzania dla Ukrainy i Gruzji  jest kluczowe – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Marcin Terlikowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NATO Bałkany Rosja bezpieczeństwo

NASZ WYWIAD Macedonia w NATO. ”W czasie pandemii to jasny sygnał dla Rosji, dobry znak dla Gruzji, Ukrainy”

- Mimo pandemii wielka polityka toczy się nadal. Bezpieczeństwo europejskie jest zagrożone z wielu stron, ale główne zagrożenia pozostają polityczno-wojskowe i wynikają z polityki Rosji. W tym kontekście utrzymywanie przez NATO polityki rozszerzenia, czyli przyjęcie Macedonii Północnej i podtrzymywanie perspektywy rozszerzania dla Ukrainy i Gruzji  jest kluczowe – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Marcin Terlikowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD NATO Bałkany Rosja bezpieczeństwo

TYLKO U NAS Macedonia Płn. w NATO. "Wypełniona luka" w puzzlach i znak, że NATO nie ugięło się pod presją Rosji

- Przyjęcie Macedonii Północnej do NATO ma przede wszystkim istotne znaczenie polityczne. Jest to sygnał strategiczny, że NATO nie ugięło się pod presją Rosji, która poprzez agresję na Gruzję, Ukrainę czy organizowanie prowokacyjnych ćwiczeń próbuje zastraszyć państwa członkowskie i powstrzymać m.in. dalsze rozszerzenie Sojuszu – ocenił w komentarzu dla portalu PolskieRadio24.pl Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS NATO Rosja bezpieczeństwo