Polskie Radio
Section05

macedonia

Czy Kościół prawosławny w Bułgarii ma problem z wizytą papieża?

- Ta wizyta ma bardzo mocny wymiar ekumeniczny. Papież nawiązuje tutaj do Cyryla i Metodego i wspólnej tradycji obu Kościołów, rzymskokatolickiego i prawosławnego. Widać natomiast bardzo duży dystans po stronie bułgarskiej Cerkwii, i to jest chyba w ogóle problem Kościołów prawosławnych z dość dużą ostrożnością w kontaktach ze Stolicą Apostolską - mówiła w Dwójce Marta Szpala z OSW. 
Zobacz więcej na temat:  papież ŚWIAT Dariusz Rosiak Bałkany pielgrzymka Bułgaria Marta Szpala Ośrodek Studiów Wschodnich aktualności katolickie

Jerzy Haszczyński o przyjęciu Macedonii Północnej do NATO

Rosja zastosowała znaną taktykę podkupywania ludzi, którzy mogą wywołać zamieszanie i wyprowadzić na ulicę tłumy. Nagłośniły to greckie media, za niewielkie sumy udawało się zorganizować dziesiątki tysięcy protestujących ludzi – mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Haszczyński (Rzeczpospolita). Ponadto w audycji komentarz dr Szymona Kardasia (Ośrodek Studiów Wschodnich) oraz Michała Potockiego (Dziennik Gazeta Prawna) do sporu wokół gazociągu Nord Stream 2 i wycofania się Rosji z porozumienia INF.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO Grecja Rosja Ateny

Dr Spasimir Domaradzki: akces Macedonii do NATO to zwycięstwo polityki pojednania

– Jest to wielkie osiągnięcie pewnego modelu uprawiania polityki, który cechuje Europę od końca II Wojny Światowej, który rozlewa się na Wschód i dochodzi do kolejnych państw, nie będących w stanie wejść na ścieżkę pojednania, wzajemnego porozumienia i odkładnia problemów natury symbolicznej i narodowościowej na rzecz budowania wspólnej przyszłości - mówił w Polskim Radiu 24 dr Spasimir Domaradzki (Uczelna Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO Jens Stoltenberg Bałkany

Ekspert: jest porozumienie ws. Macedonii, ale to nie koniec

Grecki parlament niewielką większością głosów poparł porozumienie z Macedonią o zmianie przez ten kraj nazwy na Republika Macedonii Północnej. Z zadowoleniem rezultat głosowania przyjęli premierzy obu państw, Aleksis Cipras i Zoran Zaew. - Porozumienie jest zawarte, ale mamy różnice w odbiorze decyzji w Macedonii i w Grecji - mówił w Dwójce dr Marko Babic.
Zobacz więcej na temat:  Grecja Magdalena Skajewska konflikty międzynarodowe ŚWIAT

Zdecydowały dwa głosy. Wotum zaufania dla greckiego rządu

Grecki parlament udzielił wotum zaufania rządowi Aleksisa Tsiprasa. Premiera poparło 151 deputowanych w 300-osobowym parlamencie. Do głosowania doszło po tym, jak Panos Kamenos, lider Niezależnych Greków wycofał swoją partię z rządzącej koalicji. Były minister obrony zrezygnował ze stanowiska w proteście przeciwko porozumieniu ze Skopje w sprawie nazwy "Macedonia".
Zobacz więcej na temat:  Grecja Aleksis Cipras Europa ŚWIAT

Angela Merkel ostro skrytykowana podczas wizyty w Grecji

Część polityków i działaczy społecznych w Grecji ostro skrytykowała zakończoną w piątek wizytę Angeli Merkel w Atenach. Niektórzy uważają, że była to próba ingerencji w wewnętrzne sprawy ich kraju. Jednym z głównych tematów rozmów kanclerz Niemiec z greckimi politykami było porozumienie między rządami w Atenach i Skopje w sprawie nazwy "Macedonia".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Grecja Niemcy Angela Merkel Aleksis Cipras