Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Problem praworządności w Unii jest w Europie zauważany

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Wśród tematów praworządność i relacje pomiędzy prawem unijnym i krajowym. - Jeżeli ktoś przypuszczał, że w Parlamencie można coś załatwić, to się mylił - zauważa prof. Genowefa Grabowska.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Mateusz Morawiecki Ursula von der Leyen Genowefa Grabowska Polska w Unii Europejskiej sądownictwo

Sytuacja powyborcza w Czechach. Jak wpływa na negocjacje z Polską?

Obecna sytuacja w Czechach nie musi oznaczać pata w kontekście polsko-czeskich rozmów na temat elektrowni Turów. – Większość zapisów umowy została ustalona. Brakuje jedynie porozumienia w sprawie okresu jej porozumienia. Przewiduję, że zostanie to ustalone na poziomie roboczym. Powtórzę jednak, że wybory nie miały żadnego wpływu na negocjacje – mówił premier Andrej Babiš. Do rozmów z Polską gotów jest wrócić jeszcze obecny rząd, oczekiwanie na uformowanie nowego gabinetu może potrwać. Zwycięska w wyborach koalicja zakłada, że jej gabinet uda się powołać do świąt Bożego Narodzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Czechy Rosja Maciej Jastrzębski Wojciech Cegielski Watykan Piotr Kowalczuk Austria Beata Płomecka ŚWIAT

Rosną ceny energii w Europie. Ekspert: KE nie proponuje nowych narzędzi

Komisja Europejska proponuje działania w reakcji na wysokie ceny energii, w tym wsparcie gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym czy pozwoleniami na emisję CO2. Wśród innych propozycji są także różnego rodzaju ulgi podatkowe, które państwa członkowskie mogłyby wprowadzać, oraz zgoda na pomoc publiczną dla określonych firm. 
Zobacz więcej na temat:  polityka ŚWIAT Rosja energia elektryczna Unia Europejska energetyka ceny gaz ziemny

Ekspert PISM o negocjacjach Bałkany Zachodnie-UE

Unia Europejska zapewnia Bałkany Zachodnie o europejskiej perspektywie, ale mimo to nie składa żadnych konkretnych zobowiązań dotyczących członkostwa państw z tej części Starego Kontynentu. - To, że ścieżka została utrzymana, jest chyba jedyną dobrą wiadomością z tego szczytu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Żornaczuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  polityka ŚWIAT Unia Europejska Bałkany

Radosław Pyffel o kryzysie energetycznym w Chinach

Chiny zmagają się z kryzysem energetycznym. Wyłączenia prądu grożą nawet 100 mln ludzi. Cierpi na tej sytuacji nawet gospodarka i zagraniczni odbiorcy produktów chińskich. - Kryzys jest głęboki dlatego, że uderza on nie tylko w producentów i fabryki, ale również w gospodarstwa  domowe - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Pyffel z Instytutu Sobieskiego.
Zobacz więcej na temat:  polityka ŚWIAT Chiny energia elektryczna bezpieczeństwo handel

"Jest o czym rozmawiać". Prof. Żukrowska o spotkaniu unijno-amerykańskim w Pittsburghu

W Pittsburghu w USA odbywa się inauguracyjne posiedzenie unijno-amerykańskiej Rady Handlu i Technologii. - To jest olbrzymia szansa dla obu stron, a zwłaszcza dla Europy, która jest w ograniczonym stopniu konkurencyjna w nowych technologiach - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej. Jak na spotkanie zareagowali Francuzi po niedawnym zgrzycie w relacjach z Amerykanami?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Francja USA Unia Europejska handel

"Poważny problem w relacjach z USA i Australią". Dr Bonikowska o sytuacji Francji

Liderzy unijnych instytucji chcą wyjaśnień od Australii, a Stanom Zjednoczonym zarzucają brak lojalności. Jest to reakcja na podpisany w ubiegłym tygodniu pakt przez władze w Waszyngtonie, Canberze i Londynie, którego konsekwencją było zerwanie przez Australię kontraktu wartego kilkadziesiąt miliardów euro na dostawę francuskich okrętów podwodnych. - Francuzi usiłują rozszerzyć oddziaływanie swojego niezadowolenia na całą Unię Europejską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Francja Australia Wielka Brytania USA

Wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich. Zagrożenie czy atrakcja turystyczna?

Wulkan Cumbre Vieja, znajdujący się na Wyspach Kanaryjskich, ostatni raz tryskał lawą w 1971 roku, zaś kilka dni temu obudził się ponownie. Jego wybuch wywołał w Hiszpanii dyskusję, czy wulkan jest śmiertelnym zagrożeniem, czy jednak atrakcją turystyczną. Wszystko zaczęło się od słów hiszpańskiej minister turystyki Reyes Maroto, która mówiła o niezwykłym spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Więcej świata ŚWIAT Hiszpania Wyspy Kanaryjskie wulkan

Wybory w Rosji. Dr Domańska: mają pokazać, że władza kontroluje sytuację w kraju

W Rosji rozpoczęły się wybory do Dumy Państwowej. - Informacje, które od rana spływają, na temat przebiegu głosowania, wskazują na to, że władze najprawdopodobniej sfałszują te wybory w znacznej części - mówi dr Maria Domańska z Ośrodka Studiów Wschodnich. Na czym dokładnie zależy Władimirowi Putinowi?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Rosja Władimir Putin Aleksiej Nawalny

Dr Gryglewicz: nikt nie wie, jak przebiegnie pandemia, dyskusja o obowiązku szczepień jest trudna

Kolejni europejscy politycy opowiadają się za obowiązkiem szczepień przeciwko COVID-19. Tak zrobił premier Włoch Mario Draghi. Według sondaży, takie rozwiązanie popiera już 80 procent Włochów. Jednak w Europie wciąż nie brak postaw sceptycznych wobec takich rozwiązań. - Trudno jest dyskutować o obowiązku szczepień, bo nikt nie wie, jak będzie przebiegała pandemia w najbliższej przyszłości - mówi dr Jerzy Gryglewicz.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 szczepienia Unia Europejska

Dr Kowalski: zwiększenie sankcji na Białoruś spowoduje jej większe uzależnienie od Rosji

Przedstawiciele Polski, Litwy i Łotwy mówili w Parlamencie Europejskim, że Białoruś wykorzystuje migrantów i zagraża bezpieczeństwu oraz stabilności Unii. Podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych odbyła się debata na temat sytuacji na granicy zewnętrznej Wspólnoty i wojny hybrydowej przeciwko Unii oraz krajom członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Białoruś Aleksander Łukaszenka Unia Europejska