Gerhard Richter - najciekawszy głos we współczesnym malarstwie?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2024 21:00
Gerhard Richter to jeden z najsłynniejszych współczesnych malarzy. Jego prace na stałe można oglądać w Polsce. Cykl zatytułowany "Birkenau" prezentowany jest w specjalnie zaprojektowanym przez artystę pawilonie wystawienniczym na terenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Gerhard Richter to jeden z najpopularniejszych współczesnych malarzy. Fot. dzięki uprzejmości MDSM  Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu
Gerhard Richter to jeden z najpopularniejszych współczesnych malarzy. Fot. dzięki uprzejmości MDSM / Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w OświęcimiuFoto: Krzysztof Marchlak

Gerhard Richter jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych niemieckich artystów. Zajmuje się malarstwem, fotografią i rzeźbą. W swojej twórczości często wykorzystuje fotografie jako wzór do tworzonych obrazów. Na czym polega fenomen jego dzieł? Dlaczego od kilku dekad uznawany jest za najciekawszy głos we współczesnym malarstwie? Jak przebiegała jego spektakularna kariera i które z jego prac zapisały się na zawsze w historii sztuki?

Posłuchaj
46:29 2024_11_27 19_12_26_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Gerhard Richter - najciekawszy głos we współczesnym malarstwie? (O wszystkim z kulturą/ Dwójka)

 

"Birkenau"

Wystawa obejmuje cztery wielkoformatowe obrazy o jednakowych wymiarach. Ich podłożem stały się autentyczne fotografie z 1944 roku. Zdjęcia były potajemnie wykonane przez żydowskich więźniów tworzących oddział Sonderkommando.

Łącznie, aparatem z czarno-białą kliszą, wykonano siedem zdjęć. Sprzęt fotograficzny, z narażeniem życia, wniosła na teren obozu grupa polskich członków ruchu oporu. Kliszę ze zdjęciami wyniosła natomiast Polka, Helena Datoń. Schowała ją w… tubce z pasty do zębów. To dzięki niej zdjęcia mogły zostać opublikowane.

Czytaj także:

Pawilon wystawienniczy Gerhard Richter BIRKENAU

Przed zbliżającą się 80. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz rozmawialiśmy także o znaczeniu umieszczenia prac niemieckiego malarza w sąsiedztwie dawnego obozu. Pawilon wystawienniczy Gerhard Richter BIRKENAU został zaprojektowany przez Gerharda Richtera i Sabine Moritz-Richter. Jego koncepcja powstała we współpracy z Christophem Heubnerem, Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim, Fundacją na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Miastem Oświęcim. 

Fot. Krzysztof Marchlak dzięki uprzejmości MDSM / Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu Fot. Krzysztof Marchlak dzięki uprzejmości MDSM / Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

KL Auschwitz

Przez cały czas swego istnienia, do 27 stycznia 1945 roku, Auschwitz pełnił funkcję obozu koncentracyjnego, z biegiem czasu stając się największym z nich. Hitlerowscy okupanci w pierwszych miesiącach kierowali tam przede wszystkim polskich więźniów politycznych, uznanych za szczególnie niebezpiecznych. Byli to społeczni, duchowi i wojskowi przywódcy przedwojennej Polski. Inteligenci, ludzie kultury i nauki oraz uczestnicy ruchu oporu.

Do obozu wysyłano także ludzi aresztowanych podczas ulicznych łapanek i akcji wysiedleńczych. W tym całe rodziny, między innymi z przewidzianej do zasiedlenia niemieckimi osadnikami Zamojszczyzny i z Warszawy w trakcie powstania.


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Zofia Płoska-Czartoryska

Gość: Milada Ślizińska (historyk sztuki, wykładowca i wieloletnia główna kuratorka programu Wystaw Międzynarodowych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski)

Data emisji: 27.11.2024

Godzina emisji: 19.10

dz/pg/zch

Czytaj także

Edvard Munch. Autor "Krzyku" z widmem obłędu

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2024 08:53
Jego najbardziej znany obraz to "Krzyk". Jednak Edvard Munch jest autorem około 28 tysięcy dzieł sztuki. Dzięki nim możemy obserwować, jak z biegiem czasu zmieniała się jego twórczość. Naznaczało ją widmo obłędu które, jak sam twierdził, krążyło nad jego rodziną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kity w obrazie Chełmońskiego. Konserwacja obrazu "Targ na konie w Bałcie"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2024 12:00
"Targ na konie w Bałcie" to największy obraz Józefa Chełmońskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Namalowany w Paryżu motyw zaczerpnięty został z podróży na Ukrainę i przedstawia scenę z targu końskiego.
rozwiń zwiń