Adrian Bąk, Beata Zawrzel, Ewa Galica i Bartek Sabela - to zwycięzcy Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wyróżnieni zostali - kolejno - w kategoriach: audio, foto, wideo i tekst.
Bartek Sabela, reporter, fotograf i aktywista otrzymał nagrodę za artykuł pt. "Kraina obiecana". Jak sam zaznacza, nadal mało wiemy o tym, skąd przychodzą jego bohaterowie, co przeżyli i dlaczego decydują się na tak ryzykowną podróż. Giną w sporze o kształt polityki migracyjnej, a my nadal nie wiemy, co dzieje się z tymi, którym się udało.
18:41 W2 2024_11_27-17-11-41.mp3 Wyróżniony za tekst reporterski. Bartek Sabela z nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego (Wybieram Dwójkę)
"Kraina obiecana"
Nagrodzony reporter zaznaczył, że Nagroda PAP jest najważniejszym wyróżnieniem, jakie do tej pory otrzymał za swoją pracę. - Jest to dla mnie bardzo ważne. Dające asumpt do myślenia, że praca reportera w dzisiejszym świecie szybkich mediów i szybkich przekazów jednak nadal ma sens. Warto pojechać w świat, zobaczyć to wszystko na własne oczy i porozmawiać z ludźmi - mówił po odebraniu nagrody. - Warto spróbować zrozumieć odległy świat i przekazać go czytelnikowi - dodał.
Czytaj także:
Zainspirowany Ryszardem Kapuścińskim
Zapytany, która książka Kapuścińskiego wpłynęła na jego pracę, odpowiedział, że "Heban". - Gdy zaczynałem myśleć o tym, że też chciałbym zostać reporterem, naturalną rzeczą było to, że swoje kroki skierowałem do Afryki. Do tej pory to właśnie tam najczęściej jeżdżę w celach reporterskich. To miejsce, które mnie najbardziej fascynuje pod tym względem. Sporą część tej fascynacji zawdzięczam właśnie "Hebanowi" - wyjaśnił.
Najlepiej udokumentowana praca
Zasiadający w kapitule Wojciech Jagielski zaznaczył, że spośród wszystkich zgłoszonych prac "Kraina obiecana" była najlepiej udokumentowana. - Sabela rozmawiał z urzędnikami z Warszawy, był w Puszczy Białowieskiej, gdzie spotykał się z ludźmi, którzy starali się przedostać na polską stronę. Pojechał do krajów, z których pochodzą, do irackiego Kurdystanu, Kamerunu, Etiopii. Pojechał do Wielkiej Brytanii, gdzie wyjechał jeden z tych, którym udało się przejść. Stworzył historię pełną, od początku do końca. Ten reportaż, historia bohaterów, ale także jego autora, pokazują, że w dzisiejszych czasach poza talentem reporterskim i literackim do dobrego reportażu potrzebny jest także talent przedsiębiorcy - powiedział.
Bartek Sabela
Bartek Sabela to podróżnik, fotograf, reporter. Jako autor książek zadebiutował w 2013 roku reportażem "Może (morze) wróci" o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim. Pisał także teksty m.in. o Demokratycznej Republice Konga, Kenii, Algierii, Bhutanie, Mauretanii, Nigrze oraz Polsce.
Kapituła wyróżniła go za artykuł "Kraina obiecana" opublikowany w sierpniu 2024 roku. Laureatami w kategorii tekst zostały także Katarzyna Kojzar ("Zdejmijmy z Odry czarny kir. Instrukcja naprawy rzek dla nowej władzy") oraz Anna Pamuła ("Nie trzeba się drzeć, tylko przeć. Dobry poród to w Polsce ciągle los szczęścia", OKO.press).
Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego
Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego została ustanowiona w 2010 roku. Jej celem jest promocja wartości bliskich zarówno agencji, jak i patronowi wydarzenia. Przyznawano ją w latach 2010-15. Po kilkuletniej przerwie w 2024 roku została wręczona po raz szósty.
W gronie nominowanych znaleźli się dziennikarki i dziennikarze Polskiego Radia - Magdalena Skawińska, Urszula Żółtowska-Tomaszewska, Bartosz Panek i Adam Dąbrowski.
Laureatów Nagrody wyłoniła kapituła pod przewodnictwem redaktora naczelnego PAP Wojciecha Tumidalskiego. Funkcję honorowych przewodniczących pełnią Rene Maisner, córka Ryszarda Kapuścińskiego, oraz Mirosław Ikonowicz, przyjaciel legendy polskiego reportażu, związany z PAP od 1953 roku.
Rozmawiała: Małgorzata Nieciecka-Mac
Data emisji: 27.11.2024
Godzina emisji: 17.15
Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".
PAP/IAR/zch/ans