AfryKamera - filmowe spojrzenie na queerową społeczność Afryki

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2024 21:21
32 filmy: fabuły, dokumenty oraz krótkie metraże - tak zapowiada się 19. odsłona festiwalu kina afrykańskiego AfryKamera, w tym roku skupia się na afrykańskim queerze. Ten festiwal to okno na afrykańskie historie, perspektywy i inspiracje.
Afrykamera co roku pozwala nam poznać Afrykę bliżej.
Afrykamera co roku pozwala nam poznać Afrykę bliżej. Foto: Shutterstock

Tegorocznym hasłem AfryKamery jest "African Gaze: Queer", a organizatorzy zapraszają, by tym razem poznać złożoną i wielowarstwową tożsamości czarnej oraz afrykańskiej społeczności queer.

- Prezentujemy kino tworzone w Afryce oraz dzieła współtworzone przez artystów wywodzących się z tego kontynentu - mówi Łukasz Komła, kurator festiwalu. - AfryKamera to prawdopodobnie jedyny w naszej części Europy festiwal kina afrykańskiego. Z roku na rok rośnie zainteresowanie tym kinem, pogłębia się też nasza świadomość. My pokazujemy społeczności Afryki coraz szerzej - dodaje. 


Posłuchaj
35:26 PR4_27.11.2024_19.11_Stacja_Kultura 19.11.20 19.46.46.mp3 Na festiwal AfryKamera zaprasza Łukasz Komła, kurator festiwalu (Stacja Kultura/Czwórka)

 

AfryKamera to festiwal, który zrodził się z ogromnej fascynacji Afryką Przemka Stępnia, dyrektora wydarzenia, który zapragnął pokazywać Afrykę u nas. - To dzięki niemu co roku dostajemy świeżą porcję filmów z Afryki. 

W tym roku organizatorzy zdecydowali się skupić na społeczności queerowej, która na tym kontynencie spychana jest mocno na margines kulturowy, a w niektórych krajach zmuszona do emigracji, by chronić życie. 

Czytaj także:

Filmem otwarcia AfryKamery będzie "Świat Ballroom" w reżyerii Juru i Vita. Obraz opisywany jest jako zaproszenie do świata ballroom'u - intensywnego, pełnego pasji i buntu serca queerowej kultury. To przestrzeń walki, wsparcia, akceptacji i leczenia dla osób, które nie wpasowują się w opresyjne ramy narzucone przez społeczeństwo.



Łukasz Komła poleca dokładnie sprawdzić program festiwalu. Szczególną uwagę zwraca na dwa filmy - "Dakan", najodważniejszy w tym roku na AfryKamerze i "Jak zostałam perliczką". 

Afrykamera - nie tylko film

Od trzech lat pokazom filmowym na festiwalu towarzyszy też program muzyczny. W tym roku zagrają: Dream, Kabeaushe, Kitty Sarcasm, Mili Monster, Nsasi, Turkana. 

- Kabeaushe zagra u nas pierwszy raz. To wokalista, producent, multiinstrumentalista i performer. Wywodzi się z niewielkiej kenijskiej wioski, a od 2-3 lat jest postacią, której udało się przebić przez ten muzyczny rynek - ocenia gość Alicji Michalskiej. - Swoją muzykę nazywa inteligent pop. 

19. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA rozpocznie się już 29 listopada i potrwa do 4 grudnia. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Alicja Michalska

Gość: Łukasz Komła (kurator festiwalu Afrykamera)

Data emisji: 27.11.2024

Godzina emisji: 19.12

pj