Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Jarosław Guzy: Polska jest otwarta na współpracę z Francją

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. - Różnice występują zawsze, ale występują także zbieżne interesy. Dlatego należy to ułożyć w całość, która byłaby akceptowalna dla obu stron - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o relacjach polsko-francuskich Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska szczepienia COVID-19 koronawirus ŚWIAT Mateusz Morawiecki Emmanuel Macron Francja

Szczepionki przeciw COVID-19. Dr Paweł Kowalski: tylko kilka krajów jest przed UE

Komisja Europejska odrzuca zarzuty dotyczące niesprawiedliwego podziału szczepionek na koronawirusa, które postawiło pięć krajów. - Jeżeli spojrzymy na świat, to okazuje się, że tylko dosłownie kilka krajów jest w lepszej sytuacji niż Unia Europejska jako całość - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska firma szczepienia Ursula von der Leyen COVID-19 koronawirus ŚWIAT

Wizyta Franciszka w Iraku. Publicysta KAI: papież pojechał na peryferie świata

Wojskowe śmigłowce, wozy opancerzone, czołgi, ogromne siły policji i wojska na ulicach oraz niemal całkowity brak ludzi na trasie przejazdu papieskiego orszaku - tak Bagdad powitał papieża Franciszka, który przybył w piątek z historyczną wizytą do Iraku. - To pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, który odwiedza ten kraj - podkreśla Krzysztof Tomasik, publicysta KAI.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Irak Kościół katolicki chrześcijaństwo islam

Dr Bonikowska: członkowie UE mają kłopot ze wspólnym stanowiskiem wobec Rosji

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej przyjęli propozycje sankcji wobec Rosji z powodu uwięzienia Aleksieja Nawalnego, lidera opozycji. Ministrowie nie przychylili się do propozycji współpracowników Nawalnego, czyli nałożenia sankcji na rosyjskich oligarchów. Dr Małgorzata Bonikowska uważa, że to przykład na różne postrzeganie Federacji Rosyjskiej w UE.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja ŚWIAT Europa

Sąd w USA nakazał Korei Płn. wypłatę odszkodowania załodze USS Pueblo. Strzałkowski: to skomplikuje relacje

- Aresztowanie załogi USS Pueblo uważane jest za jeden z trzech najpoważniejszych incydentów między Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi po zakończeniu wojny koreańskiej - powiedział Michał Strzałkowski w Programie 1 Polskiego Radia. Jego zdaniem sprawa zapewne znów skomplikuje i tak już bardzo trudne relacje między USA a Koreą Północną.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna USA ŚWIAT wojsko Magdalena Skajewska

Powstanie wspólna armia europejska skoordynowana z NATO? Dr Lorenz: idziemy w dobrym kierunku

Unia Europejska ma zwiększać swoje zdolności do działania autonomicznego, ale we współpracy z NATO. Takimi ustaleniami zakończył się wideoszczyt z udziałem europejskich przywódców, poświęcony bezpieczeństwu i obronie. Wojciech Lorenz zauważa, że to Francji przede wszystkim zależało, żeby uniezależnić się od Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  NATO Unia Europejska Wojciech Lorenz

Prof. Boćkowski: Unia Europejska może stać się negocjatorem między Stanami Zjednoczonymi a Iranem

Peter Stano, rzecznik Komisji Europejskiej ds. międzynarodowych oznajmił w piątek na konferencji prasowej w Brukseli, że deklaracje prezydenta USA Joe Bidena na temat gotowości do powrotu do rozmów z Iranem tworzą przestrzeń dla działań dyplomatycznych. - Unia europejska Europa może spokojnie w imieniu Stanów Zjednoczonych negocjować z Iranem - skomentował to w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Paweł Lekki Iran USA Stany Zjednoczone Unia Europejska broń nuklearna

Romaszewska-Guzy: Łukaszenka chce przestraszyć Białorusinów

Sąd w Mińsku skazał na dwa lata pozbawienia wolności dwie dziennikarki Telewizji Biełsat, nadającej po białorusku z Polski i w większości tworzonej przez Białorusinów. Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa były oskarżone o koordynowanie zamieszek białoruskiej opozycji. - To wszystko ma na celu przestraszenie ludzi przed spodziewanym powrotem protestów na wiosnę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor TV Biełsat.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Romaszewska Radosław Pyffel Białoruś Więcej świata Aleksander Łukaszenka

"Nowy element rosyjskiej wojny hybrydowej". Szeligowski o dezinformacji nt. szczepionek

Unia Europejska pomoże Ukrainie w walce z dezinformacją dotyczącą szczepionek przeciwko COVID-19. - Dezinformacja ta jest bardzo mocno podsycana przez stronę rosyjską - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dlaczego Moskwie zależy, żeby Ukraińcy nie szczepili się? Odpowiedź w artykule.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska szczepienia koronawirus Ukraina Rosja dezinformacja

"Władze boją się okazać strach". Prof. Legucka o protestach w Rosji w obronie Nawalnego

Prawie 5,6 tys. osób zatrzymanych po niedzielnych protestach w prawie stu rosyjskich miastach w obronie Aleksieja Nawalnego. W jego sprawie sąd będzie decydował 3 lutego i wtedy okaże się, czy Nawalny trafi do kolonii karnej na 3,5 roku w związku z odwieszeniem mu dawnego wyroku pod pretekstem naruszeń warunków zawieszenia. - Wyjście na ulicę to był akt wielkiej odwagi, bo można było trafić za kraty na kilka lat - mówi prof. Agnieszka Legucka z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja protest

Dr Krzysztof Winkler: Nicola Sturgeon codziennie pokazuje, jak dobrze radzi sobie szkocki rząd

- Jeśli chodzi o poparcie dla referendum, to wynika z tego, że dzięki pandemii koronawirusa Nicola Sturgeon codziennie jest na antenie BBC Scotland i ma swoje briefingi, w których pokazuje, jak dobrze sobie radzi szkocki rząd w przeciwieństwie do rządu w Londynie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Unia Europejska Wielka Brytania Szkocja pandemia referendum

Adam Eberhard o sytuacji w Rosji: Władimirowi Putinowi służy brak alternatywy

Dziesiątki zwolenników Aleksieja Nawalnego stanie w Rosji przed sądami za udział w sobotnich demonstracjach z żądaniem zwolnienia opozycjonisty z aresztu śledczego. W czasie manifestacji, które zorganizowano w ponad 120 rosyjskich miastach, w niektórych przypadkach na ulice wyszło kilkanaście tysięcy ludzi. Doszło do starć z policją. Wyrażano również sprzeciw wobec rządów Władimira Putina.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Władimir Putin Adam Eberhardt ŚWIAT Europa

Nowe regulacje kryzysowe wprowadzane przez Bidena. Prof. Zachara-Szymańska: uzasadniona inwestycja

- Regulacje wprowadzane przez administrację Bidena będą postrzegane przez amerykańską opinię publiczną, jako reakcja na kryzys. W ten sposób mogą one być uzasadnione - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prof. Małgorzata Zachara-Szymańska, amerykanistka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Joe Biden polityka zagraniczna USA

Inauguracja Joe Bidena. Wałkuski: towarzyszą jej nadzwyczajne środki bezpieczeństwa

Już w środę (20.01) przed Kapitolem odbędzie się zaprzysiężenie nowego prezydenta USA Joe Bidena. - Środki bezpieczeństwa są większe niż zastosowano tutaj po atakach terrorystycznych 11 września - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. Jak będzie wyglądać inauguracja prezydentury polityka Demokratów?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata USA Ameryka Północna Waszyngton Marek Wałkuski Joe Biden