Polskie Radio
Section05

muzyka filmowa

Białoszewski, Kilar i Wielki Redaktor w Szczebrzeszynie

Trwa Festiwal "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem wydarzenia jest Miron Białoszewski. Dla uczczenia setnej rocznicy urodzin pisarza i poety zaprezentowany został muzyczno-poetycki spektakl "Powidoki/Portrety Miron Białoszewski", a poza tym publiczność festiwalowa miała okazję spotkać się z Magdą Miśką-Jackowską, autorką małej monografii PWM o Wojciechu Kilarze; wręczono także Nagrodę Wielkiego Redaktora - jej laureatem został prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego literatura poezja proza Szczebrzeszyn spektakl śląskie Śląsk Wojciech Kilar biografia Martyna Podolska

Grzegorz Tarwid: Andrzej Kurylewicz stworzył swój muzyczny język

- Andrzej Kurylewicz posługiwał się oryginalnym, rozpoznawalnym językiem harmonicznym, zarówno w piosenkach, jak i w muzyce jazzowej. To były interesujące melodie i harmonie - mówił w Dwójce pianista Grzegorz Tarwid, którego trio zagra utwory inspirowane twórczością Andrzeja Kurylewicza. Transmisja w cyklu "Jazz.PL" w piątek (12.08) o 18.00 na naszej antenie, a także w formie wideo na stronie internetowej oraz Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Kurylewicz Dwójka Piotr Metz

"Pamiętniki Tatusia Muminka" już w kinach. "Kulturoteka" w Dolinie Muminków

W "Kulturotece" rozmawialiśmy o kinie dla dzieci. Nadarzyła się bowiem okazja, by wybrać się do sali kinowej i obejrzeć na dużym ekranie animację "Pamiętniki Tatusia Muminka", czyli nic innego, jak doskonale znany nam tytuł autorstwa fińskiej pisarki i ilustratorki Tove Jansson, niesamowitą opowieść, od której wszystko się zaczęło. O animacji mówił w "Kulturotece" Mateusz Możdżeń, szef dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam

Bartosz Chajdecki o nominacji do Public Choice Award: zobaczymy, co się wydarzy

- To oczywiście dzieje się niespodziewanie i to jest bardzo miłe zaskoczenie, ale człowiek bardzo szybko sprowadza się na ziemię i mówi: dobrze, fantastycznie, że coś takiego się zdarzyło, no i zobaczymy, co się wydarzy. Generalnie wiadomo jednak, że w starciu z takimi gigantami, nadzieje na nagrodę są takie, jakie są - mówił w "Poranku Dwójki" Bartosz Chajdecki, kompozytor muzyki do filmu, serialu i teatru nominowany do Public Choice Award 2022.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka MUZYKA kino Paweł Siwek kompozytor

W Muzycznych Podróżach trzecia część opowieści z Narnii

Tym razem w Muzycznych Podróżach przenosimy się do trzeciej części opowieści z Narni. Podróż do tej najemniczej krainy rozpoczęła się już w poprzednich audycjach, kiedy to poznaliśmy bliżej  angielskie rodzeństwo, które w pierwszej części przedostało się do Narni przez magiczne drzwi w szafie. W drugiej części pojawił się książę Kaspian, któremu dzieci pomogły w odzyskaniu Narni. W najnowszej audycji skupimy się na muzyce z trzeciej części ekranizacji, jaką jest "Podróż Wędrowca do Świtu".
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio bez reklam

Łukasz Maciejewski: Ennio Morricone dał nam dużo pięknej muzyki

- Ennio Morricone był jedyny. Często wahamy się, my – piszący, komentujący kino, w stopniowaniu epitetów, bo one się wyświechtały. Tymczasem w przypadku postaci formatu Ennio Morricone te epitety wymusza sytuacja obiektywna, bo on naprawdę był muzyką filmową. I nawet za pięćdziesiąt czy sto lat, gdy będziemy mówili o muzyce w kinie, to będziemy mówili o Enniu Morricone - opowiadał w Dwójce krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.
Zobacz więcej na temat:  Ennio Morricone kino Dwójka KULTURA Łukasz Maciejewski film dokumentalny Mariusz Gradowski

"F***ing Bornholm" w Karlowych Warach. "Dla mnie to największa nagroda"

– Jestem bardzo szczęśliwa, że możemy tę naszą festiwalową drogę rozpocząć od konkursu głównego, bo jest to dla nas olbrzymie wyróżnienie i satysfakcja. Film to niezmiernie trudna droga, u nas też tak było: pandemia, mały budżet, finansowanie filmu trwało bardzo wiele lat. Dla mnie to jest największa nagroda, czyli premiera w konkursie głównym dużego festiwalu klasy A. To prestiżowe i małe grono, więc czujemy też tremę – przyznaje reżyserka Anna Kazejak.
Zobacz więcej na temat:  Trójka festiwal filmowy Czechy Karlove Vary kino Ryszard Jaźwiński Poznań FILM