Polskie Radio
Section05

odnawialne źródła energii

Grupa Orlen angażuje się w budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Pięć spółek podpisało umowę sektorową

Pięć spółek Grupy Orlen zaangażowanych w projekty energetyczne na Morzu Bałtyckim podpisało tzw. umowę sektorową wyznaczającą kierunki rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Przyjęty dokument to efekt prac inwestorów, przedsiębiorstw, instytucji i organizacji - podał koncern.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA ochrona środowiska ekologia OZE energia odnawialna Orlen PKN Orlen

Lądowe elektrownie wiatrowe. Transformacja energetyczna nabiera tempa

Ułatwienie możliwości realizowania lądowych elektrowni wiatrowych w gminach, które wyrażają wolę lokowania takiej infrastruktury, przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa oraz zapewnienia pełnej informacji o planowanej inwestycji dla mieszkańców okolicznych terenów - to główny cel nowelizacji tzw. ustawy odległościowej. Więcej założeń ustawy opisano w raporcie ''Energetyka wiatrowa na lądzie - założenia reformy i propozycja ustawy''.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia POLSKA energetyka

Rozwiązania "Fit for 55". Jakub Wiech: to może zmienić styl i poziom życia Europejczyków

- Energetyka jądrowa jest czymś, bez czego nie poradzimy sobie z wyzwaniem, jakim jest walka z globalnym ociepleniem. Dziwi i rozczarowuje podejście UE do tej kwestii. Polski rząd skłania się do uwzględnienia atomu w rozwiązaniach "Fit for 55" - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 węgiel energetyka wodór GOSPODARKA Magdalena Złotnicka

Piotr Naimski o planie "Fit for 55": rozwiązania trudne dla Polski i UE

- Mamy zapewnienie, że Polska będzie dochodziła do zeroemisyjności własną ścieżką. Nie ma w Europie takiego kraju, który byłby uzależniony od węgla w takim stopniu jak my. Mamy wyjątkową sytuację - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 węgiel energetyka wodór GOSPODARKA Antoni Opaliński Piotr Naimski elektrownia atomowa

KGHM ma pomysł na zagospodarowanie nadwyżki prądu z energii słonecznej

Farmy energii stają się coraz popularniejszym sposobem wytwarzania prądu z odnawialnych źródeł. Wielu właścicieli paneli słonecznych zastanawia się, jak spożytkować otrzymywaną nadwyżkę energii. Sposób na jej zagospodarowanie oferuje KGHM. Spółka skupuje prąd bezpośrednio od osób indywidualnych i gmin. Na czym polega projekt? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA fotowoltaika panele słoneczne KGHM Polska Miedź Andrzej Andrzejewski Mateusz Drozda

"Fit for 55". Dr Dawid Piekarz: pytanie, czy Europejczycy zaakceptują wyrzeczenia

- Tak jak prawa do emisji CO2 wywindowały ceny prądu, tak rozciągnie się to na transport czy budownictwo. Każdy tego typu podatek jest przerzucany na konsumenta. Będziemy ponosili kolejne opłaty za to, że towary są transportowane czy że ogrzewamy nasze mieszkania - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 węgiel energetyka wodór GOSPODARKA Ryszard Gromadzki

"Zbudowanie energetyki jądrowej jest niezbędne". Naimski o bezpieczeństwie energetycznym

- Żaden kraj członkowski UE nie może zakazać drugiemu czegokolwiek, jeżeli chodzi o energetykę i bezpieczeństwo energetyczne - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, komentując plany budowy energetyki atomowej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA energetyka energia energia odnawialna OZE Piotr Naimski Antoni Trzmiel

Energia pozyskiwana z natury to szansa dla klimatu

Jak pozyskiwać energię z natury? W jaki sposób możemy czerpać ze źródeł, które dostępne są wokół nas? Trwa Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum nauki Kopernik. Wydarzenie stwarza okazję, by zastanowić się nad klimatem i naszym udziałem w jego ochronie, do czego zachęcał również gość programu "Trójka do trzeciej", Kamil Wyszkowski, prezes United Nation Global Compact Polska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo ekologia Piotr Łodej

Polacy za zieloną energią: w odwrocie kopciuchy, a instalacje OZE coraz bardziej popularne

Termomodernizacja oraz dopłaty do wymiany starych węglowych pieców zaczyna przynosić efekty. Jak wynika z badań CBOS, w ciągu ostatnich trzech lat odsetek deklarujących ogrzewanie węglem zmniejszył się o 9 punktów procentowych, z 59 proc. do 50 proc.; największe zmiany w sposobie ogrzewania zaszły na wsi oraz w mniejszych miastach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA piec węgiel energetyka finanse