Polskie Radio
Section05

Ośrodek Studiów Wschodnich

"Stwarza poczucie, że istnieje alternatywa dla Putina". Ekspert o działalności Nawalnego

- Protest rosyjski, w przeciwieństwie do białoruskiego, ma od lat wyraźnego lidera, którym jest Aleksiej Nawalny. Poza tym jest to już instytucja, która stworzyła armię wolontariuszy i prawników. Rozwinęła również "instytut śledczy", który opublikował wiele śledztw dotyczących rosyjskich urzędników - powiedziała Jadwiga Rogoża z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Rosja Aleksiej Nawalny Michał Rachoń opozycja Władimir Putin

NASZ WYWIAD Region bałtycki a Rosja. "Finowie mają system obrony totalnej, schrony, mogą zmobilizować 280 tys. żołnierzy”

Przerzut Sił Odpowiedzi NATO do Norwegii podczas sojuszniczych ćwiczeń Trident Juncture w 2018 był jasnym sygnałem dla Rosji, że północna flanka pozostaje w centrum zainteresowania NATO. W przyszłości warto zorganizować duże natowskie ćwiczenia obrony zbiorowej również na wschodniej flance, by przetestować plany obrony m.in. państw bałtyckich – mówi Piotr Szymański, analityk OSW, charakteryzując działania państw bałtyckich i nordyckich w obliczu rosyjskiego zagrożenia. Jak zauważa, istotną kwestią jest też przyszłość polityk bezpieczeństwa Szwecji i Finlandii, będących poza NATO.
Zobacz więcej na temat:  Morze Bałtyckie NASZ WYWIAD wojsko Rosja Skandynawia Norwegia

NASZ WYWIAD Jak obronić państwa bałtyckie i Polskę? Ekspert: NATO musi ćwiczyć przerzut wojsk, obronę zbiorową

- Państwa bałtyckie stawiają przede wszystkim na mechanizację wojsk lądowych, czyli zwiększenie ich mobilności, ochrony i siły ognia. Dla ich wojsk terytorialnych ważne są obrona przeciwpancerna i działania nieregularne. Wielką luką jest wciąż obrona powietrzna średniego zasięgu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Piotr Szymański, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, pytany jak wzmocnić bezpieczeństwo regionu.
Zobacz więcej na temat:  Morze Bałtyckie NASZ WYWIAD wojsko Rosja

Zatrzymanie "wagnerowców" na Białorusi. Ekspert: próba powiązania ich z Cichanouskimi nie dziwi

To, że próbują Siarheja Cichanouskiego, męża kandydującej w wyborach Swiatłany Cichanouskiej, powiązać z tą sprawą, jest dla mnie dość zrozumiałe. To będzie pretekst, powód, żeby jeszcze bardziej zaostrzyć restrykcje i działania wobec opozycji - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Białoruś wybory na Białorusi wybory Michał Strzałkowski

Dziedzictwo kultury polskiej na Wschodzie

Jak czytamy w raporcie OSW zatytułowanym "Zagrożone dziedzictwo: polskie dobra kultury na Ukrainie i Białorusi": "do początku lat dziewięćdziesiątych dziedzictwo artystyczne dawnych ziem wschodnich było bardzo słabo znane nawet wśród specjalistów i niemal nie istniało w obiegu społecznym". Jak jest dzisiaj? Zapytaliśmy o to autora publikacji Wojciecha Konończuka oraz dr Michała Laszczkowskiego z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Ukraina Białoruś Kresy Litwa Wojciech Konończuk Łukasz Jasina

Wybory parlamentarne w Chorwacji. Ekspert: socjaldemokraci ponieśli klęskę

– W wyborach parlamentarnych w Chorwacji wygrała partia HDZ, a drudzy socjaldemokraci ponieśli klęskę, choć większość sondaży to właśnie ich wskazywała jako zwycięzców. Zdobyli 41 mandatów, czyli 13 mniej niż cztery lata temu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Mateusz Seroka z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Trójka Chorwacja wybory parlamentarne Bałkany Europa Ernest Zozuń

Odwołane negocjacje serbsko-kosowskie w Waszyngtonie. Marta Szpala: teraz może pójdzie ku dobremu

- Teraz może właśnie pójdzie ku dobremu. W ciągu ostatniego roku mieliśmy intensyfikację amerykańskiego zaangażowania, jeśli chodzi o negocjacje kosowsko-serbskie - mówiła Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. W ten sposób odniosła się do odwołanego w ostatniej chwili spotkania między przywódcami Serbii i Kosowa w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Marta Szpala Polskie Radio Paweł Lekki ŚWIAT Europa Bałkany Kosowo Serbia Stany Zjednoczone

"Władze potrzebują legitymizacji". Ekspert o głosowaniu nad poprawkami w rosyjskiej konstytucji

– Obywatele rosyjscy wyrażają swoją opinię w głosowaniu nad poprawkami do konstytucji, natomiast są już one przyjęte przez parlament i zostały zatwierdzone przez prezydenta, ale władze potrzebują legitymizacji tego procesu poprzez głosowanie powszechne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Władimir Putin polityka Ernest Zozuń

Proces ws. zestrzelenia samolotu nad Donieckiem. Ekspert: Ukraina liczy, że sprawa zyska rozgłos

W Badhoevedorp koło Amsterdamu rozpoczął się proces karny w sprawie zestrzelenia w 2014 roku nad wschodnią Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego, co spowodowało śmierć wszystkich 298 lecących nim osób, w większości Holendrów. W Polskim Radiu 24 o procesie mówił Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Donbas Donieck katastrofa lotnicza katastrofa samolotu Malaysia Airlines Polskie Radio 24 Piotr Pogorzelski Tadeusz Iwański

NASZ WYWIAD Chiński Wielki Brat tworzy rating: złego ukarze, posłusznego nagrodzi. Wygląda to gorzej niż w ”Czarnym lustrze”

- Rating złych i dobrych obywateli, karanych i nagradzanych za swe czyny, eksperymenty firm farmaceutycznych i zajmujących się technologiami sztucznej inteligencji (AI) operującymi na bazach danych, także biometrycznych, którymi dysponuje chińskie państwo – to nie dystopia, lecz rzeczywistość Chin. – Trwa digitalizacja państwa opresyjnego – mówią eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich dr Michał Bogusz i Jakub Jakóbowski. Zaznaczają, że szczególnym polem doświadczalnym jest w tym względzie prowincja Ujgurów - Sinciang.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Chiny inwigilacja Pekin

NASZ WYWIAD ”Szkalujcie śmiało, zawsze coś przylgnie”. Ekspert OSW: Putin chce przykleić do Polski antysemityzm

- Antysemityzm w europejskiej kulturze politycznej jest nie do przyjęcia. Jest to postawa absolutnie nie do zaakceptowania. Rosja próbuje obciążyć tym zarzutem nie tylko przedwojenną, ale i współczesną Polskę. To dopiero początek salw – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Marek Menkiszak, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, tłumacząc mechanizm obecnej kampanii Kremla przeciw Polsce.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja HISTORIA ZSRR Izrael antysemityzm OSW