Polskie Radio
Section05

OZE

"Nowoczesna energetyka jest warunkiem konkurencyjności polskiej gospodarki". PKN Orlen zawarł ważne porozumienie

PKN Orlen podpisał porozumienie ze spółką GE Renewable Energy w zakresie inwestycji w morską energetykę wiatrową. Obecny na uroczystości wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że strategiczne partnerstwo obu firm pozwoli nie tylko na rozwój nowoczesnych technologii energetycznych, ale przyczyni się też do powstania nowych, atrakcyjnych miejsc pracy.
Zobacz więcej na temat:  PKN Orlen GOSPODARKA Bałtyk Daniel Obajtek Jacek Sasin energetyka umowa

Cięcia emisji ryzykiem dla Europy Środkowej? Ekspert: polityka klimatyczna przynosi więcej pytań niż odpowiedzi

Plan cięcia emisji CO2 przedstawiony w lipcu przez Komisję Europejską może doprowadzić do spadku konkurencyjności przemysłu i ponadproporcjonalnie obciążyć budżety domowe konsumentów w krajach Europy Środkowej - uważa Konrad Popławski, ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA klimat ochrona środowiska Komisja Europejska

Jak nowe wymogi klimatyczne UE dotyczące metanu zwiększą koszty działania Jastrzębskiej Spółki Węglowej ?

Przy obecnych cenach uprawnień do emisji CO2, objęcie metanu unijnym system handlu uprawnieniami do emisji (ETS) kosztowałoby Jastrzębską Spółkę Węglową blisko 2 mld zł rocznie. Polityka energetyczno-klimatyczna była tematem zorganizowanego w czwartek w Katowicach III "Forum ThinkEco!", będącego jedną z rozpisanych od czerwca do września sesji "Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA dwutlenek węgla węgiel Unia Europejska ekologia

Prace nad atomem idą zgodnie z planem. W przyszłym roku rząd rozpatrzy ofertę USA

- Amerykańską ofertę dotyczącą atomu będziemy w rządzie rozpatrywali jesienią przyszłego roku - poinformował w "Dzienniku Gazecie Prawnej" pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. - Uruchomienie pierwszego reaktora przewidujemy w 2033 r. zgodnie z PPEJ. Taki jest harmonogram, nic tutaj na razie się nie zmienia - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA elektrownia atomowa energetyka Piotr Naimski infografika GOSPODARKA

Jakie są koszty polityki klimatycznej UE dla polskich firm i rodzin? Znamy wyliczenia PIE

Redukcja emisji dwutlenku węgla w krajach unijnych, dzięki częściowemu zniesieniu darmowych uprawnień i wprowadzeniu tzw. "granicznego podatku węglowego", wyniesie 14 proc. do  2030 r. Ale w innych częściach świata zmniejszy ją zaledwie o 0,3 proc. - stwierdzili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Tak drastyczne ograniczenie emisji Co2  z pakietu "Fitfor55", to także ogromne wyzwanie dla gospodarki i finansów rodzin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pandemia ekologia Komisja Europejska dwutlenek węgla Unia Europejska energetyka zielona energia

Koleje Śląskie przystąpiły do programu Zielona Kolej. To element strategii Zielone Śląskie 2030

Do programu Zielona Kolej, zakładającego przechodzenie branży kolejowej na zasilanie energią z odnawialnych źródeł, przystąpił regionalny przewoźnik woj. śląskiego - Koleje Śląskie. Inicjatywę, powołaną przez Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, koordynuje spółka PKP Energetyka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kolej energetyka infrastruktura zasilanie zielona energia PKP

Eksperci: w transformacji energetycznej dla Polski kluczowy jest czas jej realizacji

Polska energetyka jest wysokoemisyjna na tle Europy. Szansą dla nas jest przede wszystkim atom, ale także farmy wiatrowe na Bałtyku. Najważniejsze jest, aby transformacja następowała w tempie, które pozwoli dostosować całe regiony, przekwalifikować ludzi na potrzeby nowych rozwiązań - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia transport publiczny Komisja Europejska dwutlenek węgla

"Zbudowanie energetyki jądrowej jest niezbędne". Naimski o bezpieczeństwie energetycznym

- Żaden kraj członkowski UE nie może zakazać drugiemu czegokolwiek, jeżeli chodzi o energetykę i bezpieczeństwo energetyczne - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, komentując plany budowy energetyki atomowej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA odnawialne źródła energii energetyka energia energia odnawialna Piotr Naimski Antoni Trzmiel